Vous êtes sur la page 1sur 4

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Geru Alin Nicolae

Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială nr. 192

Data: 4.12.2017

Clasa: a VII-a A

Tema (subiectul lecţiei): „Florin scrie un roman”, interpretare


Tipul lecţiei: mixtă

Obiective operaţionale
Elevii vor fi capabili:
- să observe şi să comenteze înrudirea onomastică a personajelor
- să identifice semnificaţii ale titlului
- să recunoască rolul autorului sau al publicului în raport cu opera
- să identifice raportul dintre creaţie şi realitate
- să compare opera „Florin scrie un roman” cu alte opere studiate

Resurse: manualul, capacităţile receptive normale ale elevilor, timp – 50 de minute

Strategia didactică:

Metode şi procedee: problematizarea, exerciţiul de încălzire, mozaicul,


organizatorul grafic, votaţi un citat, cvintetul, lucrul cu manualul, conversaţia
euristică şi catihetică
Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitatea în
echipe
Material didactic: manual, fişe de lucru, material PPT
Material bibliografic: Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Humanitas
Mijloace de învăţământ: tabla, creta, calculator, videoproiector, ecran

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Activitatea de instruire


didactic Activitatea profesorului Activitatea Conţinutul activităţii
elevului

1.Moment Le cer elevilor să-şi Elevii se


organizatoric deschidă cărţile, caietele, pregătesc.
(1 min.) să spună absenţii.
2.Reactualizarea Tehnici narative Răspund, Un desen care să
cunoştinţelor Naratorul prezintă tema . reprezinte tehnicile
anterioare Operă epică sau lirică? narative din opera
(5 min.) studiată.

3.Captarea Statutul scriitorului Se gândesc,


atenţiei (2 min.) Cărtărescu? Al răspund.
scriitorului Florescu?

4.Dirijarea Lucru în echipe, într-un Lucrează. Înrudirea onomastică a


învăţării, cu mozaic simplificat. personajelor
sprijinul unui Stabilesc şapte echipe Purtătorii de principale masculine
material in PPT care, timp de zece cuvânt vor Înrudirea onomastică a
25 min. minute, rezolvă sarcini. prezenta personajelor feminine
0, 35 Notez pe tablă concluziile Înrudirea onomastică a
schematic: personajelor
Tema textului: creaţia, secundare masculine
scrisul Matrioşca
Autorul: demiurg Semnificaţiile titlului
Asigurarea Relaţia autor-operă
feedback-ului: Relaţia autor-public
are loc pe
parcursul Brainstorming: Ce vă Un ciorchine în jurul
conducerii spune cuvântul Se gândesc, ideii de imaginaţie
învăţării, întărirea imaginaţie? spun.
făcându-se treptat
prin aprecieri
verbale Care este raportul dintre Citesc textul din Opera literară pleacă
creaţie şi realitate? carte, răspund. de la realitate şi
construieşte o lume
imaginară (Notez)
Literatura – creatoare
de lumi paralele
Dacă suntem şi noi posibile, îmbogăţind
prizonieri într-o falsă Se gândesc, realitatea
realitate!! Matrix? spun.

Să facem o paralelă cu
poezia „Cuvânt”. Sunt Asemănări, deosebiri
comparabile cele două
opere?
5.Evaluare Votaţi un citat! (Le dau Aleg pe cel mai
formativă opt bileţele/fişe cu potrivit şi
15 min. afirmaţii despre opera argumentează.
literară)

Cvintetul – Să-i Exemplu:


dedicăm omului creator, Omule,
artistului, o poezie în Curajos şi demn
cinci versuri: Luptând, înţelegând,
1) un substantiv – Se gândesc, acceptând
cuvânt-cheie spun. Te respectăm, te
2) două adj. ce descriu admirăm
subst Domnule!
3) trei verbe (gerunziu)
4) patru cuvinte –
sentimente faţă de
subiect
5) un cuvânt, sinteză a
celor prezentate.

6.Retenţie şi Tema pentru acasă Notează. Exerciţiul 10/80


transfer
(2 min.)

Vous aimerez peut-être aussi