Vous êtes sur la page 1sur 10

Proiect didactic

Profesor: Dinu Aura , Boricean Teodora


Data: 11.05.2018
Clasa: a VI-a
Disciplina: Limba și Literatura română
Unitatea de învătamant: Școala Gimnazială “Mihail Sadoveanu”
Tema lecţiei: Adjectivul
Tipul lecţiei: mixtă
Timp acordat: 50 minute
Competente generale:
1.Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare
2.Utilizarea corectă si adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale in situații de
comunicare.
3. Receptarea mesajului scris,din exerciții si aplicații ,cu scopuri diverse.
4.Utilizarea corectă si adecvată a limbii române in producerea de mesaje scrise,in diferite
contexte de realizare,cu scopuri diverse.

- COMPETENŢE SPECIFICE:
1. utilizarea adecvată a achizițiilor lingvistice in funcție de context;
2.-aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat;
3.- utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;
4.- sesizarea organizării morfologice şi sintactice in aplicațiile propuse.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii vor deveni capabili:
OC1- să dea definiţia corectă a adjectivului:
OC2- să analizeze adjectivele date conform cerinţelor;
OC3- să recunoască adjectivele variabile şi invariabile;
OC4- să precizeze numărul de forme flexionare ale adjectivelor din textul dat ;
B. Afective:
OA1- să manifeste curiozitate şi interes în participarea efectivă la procesul comunicării;
C. Psihomotrice
OP1- să utilizeze corect mijloacele de învăţământ;
OP2- să-şi dezvolte spiritul de observaţie.
STRATEGII DIDACTICE:

1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire,


exerciţiul, metoda “Știu- Vreau să știu- Am învățat”, lucrul în echipă(grup), metoda
chiorchinelui .
2. Mijloace de invățământ: fise de lucru, caiet, manual,tablă, marker.
3.Forme de organizare a activitătii didactice: activitate frontală, individuală
și pe grupe.

Resurse:
-temporale: 50 de minute
-spatiale: sala de clasă
-materiale: tablă,fișe de lucru.
-umane: elevii

Bibliografie:
●Curriculum National,Programa școlară pentru limba si literatura română-Clasele V-
VIII,București.

●Anca Șerban, Sergiu Șerban, Limba română.Manual pentru clasa a VI-a,Editura


ALL,Bucuresti 2005.
STRUCTURA ORGANIZATORICĂ ŞI METODICĂ A LECŢIEI

Obiective operaţionale
Strategii de predare-învăţare
Timp

Secvenţele Moduri de
Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Evaluare
lecţiei organizare a
procedee învăţământ
învăţării

I Moment 2’ Profersorul notează absenții și organizează clasa Conversația catalog frontală Observație curentă
organizatoric pentru lecție. Se asigură liniștea și disciplina clasei
pentru o bună desfășurare a activității didactice.
II.Captarea 5” OA1 Profesorul le propune elevilor să dezlege un rebus Conversaţia. Rebusul, Activitate Capacitatea de
atenției (anexa 1) care va ajuta la descoperirea titlului noii Anexa 1 frontală și concentrarea a
lecții. Cuvântul obținut în rebus este individuală atenţiei
„ADJECTIVUL” și constituie cheia lecției.
III.Anunțarea 5’ Conversația Activitate Observație curentă
obiectivelor Profesorul notează titlul lecției pe tablă și Explicația Tablă frontală
propuse precizează obiectivele propuse.
caiet

IV Dirijarea 15’ Metoda


învățării OC1 Se va scrie definiția adjectivului: este partea de ciorchinelui Activitate
vorbire flexibilă, care arată însușirea unui obiect, frontală Apreciere verbală
OA1 însoțește și determină un substantiv. Adjectivul se Tablă
acordă în gen, număr și caz cu substantivul Conversaţia
determinat. (om frumos, oameni frumoși)
- Se prezintă clasificarea adjectivelor: simple (bun- Explicaţia Caiet
rău, frumos-urât, harnic-leneș) și compuse, care
sunt formate prin contopirea mai multor cuvinte
intr-unul singur (cumsecade, atotputernic).
Obiective operaţionale
Strategii de predare-învăţare

Timp
Secvenţele Moduri de
Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Evaluare
lecţiei organizare a
procedee învăţământ
învăţării

-După formele flexionare, adjectivele se împart în:


variabile (bun, alb, negru, greu , lung) şi
invariabile (cumsecade, ferice, asemenea, atare).

-Adjectivele pot avea trei grade de comparaţie:


● pozitiv ( mare)
●comparativ-de superioritate (mai mare)
- de egalitate ( la fel de mare)
-de inferioritate (mai puţin mare)
● superlativ- de superioritate (cel mai mare)
- de inferioritate (cel mai puţin mare)

●absolut (foarte mare)


Obiective operaţionale
Strategii de predare-învăţare

Timp
Secvenţele Moduri de
Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Evaluare
lecţiei organizare a
procedee învăţământ
învăţării

V.Obţinerea 10’ OC2 Elevii primesc o fişă de lucru; rezolvarea Activitate pe Apreciere verbală
performanţelor exerciţiilor are în vedere identificarea adjectivelor Exerciţiu Fişă de lucru grupe
din enunţurile date, precizarea formelor flexionare a (anexa 2)
adjectivelor variabile, formarea de adjective cu Conversaţie
OC3 ajutorul sufixelor sau al prefixelor.( anexa 2) Tablă
Frontală
caiet

OC4

VI. Asigurarea Are loc permanent pe parcursul conversației și se Conversația Frontală Apreciere verbală
feedbackului concretizează prin aprecieri verbale făcute de
profesor: “ E bine!” , “Da!” , “Exact!”

Elevii vor completa tabelul cu metoda “Știu-vreau Conversația Tabla Frontală


VII Evaluare 5’ să știu- am învățat-“

Elevii rezumă lecția oral. Exercițiul Manual Frontală

Elevii primesc ca temă exercițiile de la pagina 86. Explicația


Obiective operaţionale
Strategii de predare-învăţare

Timp
Secvenţele Moduri de
Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Evaluare
lecţiei organizare a
procedee învăţământ
învăţării
Anexa 1
Dezlegaţi careul, răspunzând la cerinţe:

1. Mod de expunere specific operelor epice.


2. Substantivul care răspunde la întrebarea “Cui?” se află în cazul…
3. Într-o operă epică acţiunea este realizată de......
4. Parte de vorbire flexibilă care exprimă acţiunea, starea sau existenţa.
5. Parte de vorbire flexibilă ce însoţeşte un substantiv, arătând în ce măsură
obiectul denumit este cunoscut vorbitorilor.
6. Figură de stil care arată o însuşire neobişnuită a unui obiect.
7. Grup de sunete care se adaugă după radăcină pentru a forma un cuvânt
nou.
8. Parte de vorbire flexibilă care denumeşte obiecte.

Anexa 2

1.Identificați adjectivele din enunțurile de mai jos și completați tabelul:


a.Costumul roșu avea steluțe argintii;
b.Priveliștea era fantastică: munții albaștrii imi zâmbeau, brazii prietenoși ne
zâmbeau si trimiteau un sărut florilor minunate;

ADJECTIVUL SUBSTANTIVUL GEN NUMĂR CAZ


2.Precizati cate forme flexionare au urmatoarele adjective variabile:
Galben-
Mare-
Rece-
Frumos-
Mic-
Gustos-

3.Formați cu ajutorul sufixelor sau a prefixelor adjective de la următoarele


cuvinte:
●bărbat-
●a se bucura-
●vișină-
●ramură-
●răcoare-

4. Comparați cele două forme, subliniind varianta corectă. Alcătuiți enunțuri


cu două dintre ele:
Propriuzis/ propriu-zis
Noi-născuți/ nou-născuți
Tomnatic/tomnatec
Roșiatic/roșietic

Anexa1*

Dezlegaţi careul, răspunzând la cerinţe:


1. Mod de expunere specific operelor epice.
2. Substantivul care răspunde la întrebarea “Cui?” se află în cazul…
3. Într-o operă epică acţiunea este realizată de......
4. Parte de vorbire flexibilă care exprimă acţiunea, starea sau existenţa.
5. Parte de vorbire flexibilă ce însoţeşte un substantiv, arătând în ce măsură
obiectul denumit este cunoscut vorbitorilor.
6. Figură de stil care arată o însuşire neobişnuită a unui obiect.
7. Grup de sunete care se adaugă după radăcină pentru a forma un cuvânt
nou.
8. Parte de vorbire flexibilă care denumeşte obiecte.

N A R A Ț I U N E

D A T I V

P E R S O N A J
V E R B

A R T I C O L

E P I T E T
S U F I X

S U B S T A N T I V

Anexa2*

1.Identificati adjectivele din enunturile de mai jos si completati tabelul:


a.Costumul roșu avea steluțe arginti;
b.Privelistea era fantastică: munții albaștri imi zâmbeau, brazii prietenoși ne
zâmbeau si trimiteau un sărut florilor minunate;

ADJECTIVUL SUBSTANTIVUL GEN NUMĂR CAZ


Roșu Costum masculin singular Nominativ
Argintii Steluțe feminin plural Acuzativ
Fantastic Priveliștea feminin singular Nominativ
Albaștrii Munții masculin plural Acuzativ
Prietenoși Brazii masculin plural Nominativ
Minunate Florilor feminin plural acuzativ

2.Precizati cate forme flexionare au urmatoarele adjective variabile:


Galben- galbenă, galbeni, galbene;
Mare-mari;
Rece-reci;
Frumos-frumoasă, frumoși, frumoase;
Mic-mică, mici;
Gustos-gustoasă, gustoși, gustoase;

3.Formați cu ajutorul sufixelor sau a prefixelor adjective de la următoarele


cuvinte:
●bărbat- bărbătește, bărbătesc, îmbărbătat;
●a se bucura- bucuros, bucuroasă;
●vișină- vișiniu;
●ramură- rămuros;
●răcoare- răcoros, răcoritor;

4. Comparați cele două forme, subliniind varianta corectă. Alcătuiți enunțuri


cu două dintre ele.
Propriuzis/ propriu-zis
Noi-născuți/ nou-născuți
Tomnatic/tomnatec
Roșiatic/roșietic

Vous aimerez peut-être aussi