Vous êtes sur la page 1sur 2

CURRICULUM VITAE

ESTI ANDAYANI
Date and
Yogyakarta, January 31st , 1957
place of birth
Marital Status Single

1983, Bachelor Degree in Social and Politic, majoring in Sociology from


the University of Indonesia.

1985, Diplomatic Course for Junior Indonesian Diplomats,


Department of Foreign Affairs, Jakarta, Indonesia.
Education
1999, Diplomatic Course for Mid-Careers Indonesian Diplomats,
Department of Foreign Affairs, Jakarta, Indonesia.

2001, Diplomatic Course for Senior Indonesian Diplomats,


Department of Foreign Affairs, Jakarta, Indonesia.

Indonesian Ambassador to the Kingdom of Norway


Jan 2010 – Now
and the Republic of Iceland
Director for Technical Cooperation,
Dec 2005 - Mar 2010 Directorate General of Information and
Public Diplomacy, DFA, Jakarta.
Director for Commodity and Standardization,
Jul 2004 - Dec 2005 Directorate General of Multilateral Economic,
Finance and Development, DFA, Jakarta.
Counsellor/Minister Counsellor, Economic Section,
2002 - 2004
The Indonesian Mission to UN, Geneva.
Head of Sub-Directorate for OIC Economic
Professional 1999 - 2002 Cooperation, Directorate of Economic Relations
Experience of the Developing Countries, DFA, Jakarta.
Second Secretary/First Secretary, Social and
1994 - 1999 Economic Section, the Indonesian Mission to UN,
New York.
Act. Head of Division for Transportation,
Mar - Oct 1994 Finance and Banking, Economic Bureau ASEAN,
DFA, Jakarta.
Head of Sub Division for Finance and Banking,
1992 - 1994
Economic Bureau ASEAN, DFA, Jakarta.
Attache/Third Secretary, Consular Section,
1988 - 1991
Indonesian Consulate, Bombay.
Act. Head of Section for Registration,
1985 - 1988
Directorate of Diplomatic Facilities.

- Member of the Indonesian Delegation to various conferences in UN


and other International Oirganizations, G-77, NAM, ASEAN, OIC, G-15
and D-8.
Additional - Member of the Indonesian Delegation to the Fourth World Conference
Professional on Women in Beijing 1995.
Experience - Member of the Indonesian Delegation to UN Summit on Sustainable
Development in Johannesburg, 2002.
- Head of the Indonesian Delegation for the Pacific Island Countries -
Development Partners Meeting in Suva, 2009.
DAFTAR RIWAYAT HIDUP

Nama Esti Andayani


Tempat/Tanggal
Yogyakarta, Januari 3 , 1957
Lahir
NIP 19570131 198403 2 001

Pangkat/Golongan Pembina Utama Muda/Gol. IV c

Tingkat/Gelar PDLN PDK II/Minister

Jabatan Sekarang Duta Besar RI untuk Kerajaan Norwegia dan Republik Islandia

Status Keluarga Belum Menikah

Agama Islam
Huk Aveny 3, Bygdøy
Alamat
0287 Oslo, Norwegia

SD Santa Maria, lulus tahun 1969
SLTP Santa Ursula, lulus tahun 1972
Riwayat Pendidikan
SLTA Santa Ursula, lulus tahun 1975
S1 Ilmu Sosial, FISIP, Universitas Indonesia, lulus tahun 1983

Sekolah Dinas Luar negeri Angkatan X, tahun 1985
Riwayat Pendidikan
Caraka Madya Angkatan IV, 1999
Berjenjang/Deplu
Caraka Utama Angkatan VII, 2001
PJS. Kepala Seksi Pendaftaran Dit. Falisitas
1985 - 1988
Diplomatik
1988 - 1991 Kasub Bid. Konsuler, Konsulat RI di Bombay
Kasub Bag. Keuangan & perbankan,
1992 - 1994
Biro Ekonomi ASEAN
Pjs. Kabag Perhubungan, Keuangan &
Mar - Okt 1994
Perbankan, Biro ekonomi ASEAN
Riwayat Pekerjaan : Kasubbid Ekonomi II/Sosial Ekonomi,
Penugasan 1994 - 1999
PTRI New York
Dalam/Luar Negeri
1999 - 2002 Kasubdit Kerja Sama Ekonomi OKI, Dit. HENB

2002 - 2004 Kepala Bidang Ekonomi I, PTRI Jenewa


1 Jul 2004 - Des Direktur Komoditi dan Standarisasi, Ditjen
2005 Multyilateral Ekubang
27 Des 2005 - Direktur Kerja Sama Teknik, Ditjen Informasi dan
Mar 2010 Diplomasi Publik
20 Jan 2010 - Duta Besar RI untuk Kerajaan Norwegia dan
Sekarang Republik Islandia

Pengalaman Sejak bekerja di Deplu, telah turut serta sebagai Delegasi RI pada
Mengikuti Konferensi berbagai konferensi di organisasi international seperti PBB dan
Internasional badan-badan lainnya, G-77, GNB, ASEAN, OKI, G-15 dan D-8

Oslo, 31 January 2011