Vous êtes sur la page 1sur 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Anggerik
3. Bilangan Murid : 26 orang
4. Tarikh : 1 Oktober 2016
5. Hari : Isnin
6. Masa : 10:30 pagi hingga 11:30 pagi
7. Tema : Sains, Teknologi dan Inovasi
8. Tajuk : Inovasi Kereta Api

9. Kemahiran Fokus: Kemahiran Mendengar dan Bertutur

10. Standard Kandungan


1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
sumber dengan tepat secara bertatasusila.

11. Standard Pembelajaran


1.6.3 Berbicara untuk menyampaikan maklumat dengan tepat tentang sesuatu perkara dengan
menggunakan ayat yang mengandungi frasa yang sesuai secara bertatasusila.

12. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Berbicara untuk menyampaikan maklumat berdasarkan petikan “Inovasi Kereta
Api” dengan tepat dengan menggunakan ayat yang mengandungi frasa yang
sesuai secara bertatasusila.
13 Sistem Bahasa
 Sebutan dan intonasi
 Tatabahasa: Morfologi – Kata Adjektif
 Kosa Kata: Inovasi

14 Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Sains dan Teknologi
 Nilai Murni: Kerjasama
 TMK: Menggunakan komputer
 PAK21: Gallery Walk
 Elemen Keusahawanan:
o EK 1.11: Berdaya tahan
o EK 1.14 Boleh membina jaringan sosial

15 Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: mengenalpasti isi penting
 Pembelajaran Konstruktivisme: membina pengetahuan baharu berdasarkan pengalaman
 Didik hibur: permainan Radio Rosak
 Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal
 Pengayaan dan pemulihan
 Pembelajaran Kooperatif: tugasan dalam kumpulan
muka surat 1
16 Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


Power Point:
1
Jenis-jenis kereta api 1
2. Puzzle gambar kereta api 1
3. Kertas mahjong peta pokok 1
Lembaran kerja:
Peta pokok maklmat tentang kereta api
4 22
Pengayaan (persamaan dan perbezaan)
4
Pemulihan (peta buih ciri-ciri kereta api)
Petikan Teks:
5. Ciri-ciri kereta api
Kebaikan kereta api

17 Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah melihat pelbagai jenis kereta api.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN  Kebersihan kelas  Murid memastikan kelas Peralatan yang sesuai
BILIK DARJAH  Persediaan murid bersih dan mereka
(2 minit) untuk belajar bersedia untuk belajar
Set Induksi Puzzle gambar Kereta  Beberapa orang murid
(5 minit) Api diminta untuk datang ke BBM
Puzzle, power point
Soal Jawab: hadapan dan menyusun gambar jenis-jenis kereta
1. Apakah puzzle. api
perbezaan kereta
api dahulu dan  Murid menyebut benda Teknik
sekarang? Soal jawab
yang dilihat dalam
2. Sebutkan jenis- gambar. TMK
jenis kereta api Menggunakan komputer
yang anda tahu?  Guru dan murid bersoal
Jangkaan Jawapan: jawab tentang gambar Pembelajaran
1. Kereta api dahulu Konstruktivisme
tersebut. Membina pengetahuan
menggunakan baharu berdasarkan
arang, lambat  Guru mengaitkan jawapan pengetahuan sedia ada
bergerak, tidak dengan tajuk pelajaran.
mempunyai
pendingin hawa.
2. LRT, MRT,
Monorel, KTM
Isi Pelajaran
 Inovasi memudahkan
kehidupan manusia.
Tajuk Pelajaran:
Inovasi Kereta Api

muka surat 2
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
Langkah 1 Petikan “Inovasi Kereta  Murid dibahagikan kepada BBM
(15 minit) Api” lima kumpulan. Kereta
KB
 Setiap murid diberikan  Menjawab soalan
sebuah petikan.
 Setiap kumpulan diberi Teknik
tugas untuk mencari isi Soal jawab
penting. Pembelajaran
 Kumpulan 1 dan 2- Kooperatif
Jenis kereta api dan Tugasan secara
ciri-cirinya berkumpulan
 Kumpulan 3, 4 dan 5
KP
– kebaikan kereta  Interpersonal
api
Ilmu
Sains dan Teknologi

Sistem Bahasa
Sebutan
Intonasi
Langkah 2 Gallery Walk  Murid membuat gallery BBB
(20 minit) walk sambil Lembaran peta pokok,
kertas mahjong peta
melengkapkan peta pokok
pokok yang diberi.
 Murid membentangkan Teknik
hasil kerja mereka.  Pembentangan
 Beberapa orang murid PAK21
diminta untuk datang ke  Gallery walk
hadapan dan menulis
satu maklumat ke dalam KP
peta pokok.  Interpersonal
 Guru dan murid sama-  Verbal Linguistik
sama menyemak Nilai Murni
jawapan tersebut.  Kerjasama

Elemen Keusahawanan
EK 1.11:
EK 1.14

Langkah 3 Aktiviti 1 BBB


(10 minit) Permainan Radio Rosak  Murid dibahagikan kepada  Lembaran kerja
pengayaan
lima kumpulan.
 Lembaran kerja
 Semua kumpulan berbaris pemulihan
di belakang kelas.
Pengayaan Seorang wakil datang ke Teknik
Menganalisis dan hadapan untuk Permainan bahasa
menyenaraikan mendengar maklumat
Ciri PA21
yang diberi oleh guru.
muka surat 3
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
persamaan dan  Murid kembali ke Berkomunikasi secara
perbezaan kereta api kumpulan dan lisan dan tulisan dengan
berkesan
membisikkan maklumat itu
kepada murid di belakang. Nilai
 Murid terakhir akan Kerjasama
Pemulihan menyebut maklumat
Menyenaraikan ciri-ciri tersebut dengan kuat.
kereta api  Kumpulan yang betul
akan mendapat lima
markah.

Aktiviti 2
Pengayaan
Menjawab soalan
pemahaman.

Pemulihan
Memadankan kereta api
mengikut jenis

Penutup Kognitif  Murid dan guru BBB


(5 minit)  Rumusan isi merumuskan isi pelajaran  Projektor LCD
pelajaran pada hari tersebut.  Skrin
 Lirik Lagu
 Inovasi penting
untuk kemajuan  Guru memberikan pujian KB
negara. atas sikap positif murid.  Merumus
 Inovasi
memudahkan
kehidupan KP
 Intrapersonal
manusia.
Sosial
 Pujian atas usaha
dan kejayaan.

muka surat 4
LEMBARAN KERJA PENGAYAAN

NAMA: TARIKH:

Arahan: Perhatikan gambar di atas dan senaraikan persamaan dan perbezaan


yang anda lihat.

PERSAMAAN PERBEZAAN

muka surat 5
LEMBARAN KERJA PEMULIHAN

NAMA: TARIKH:

Arahan: Senaraikan ciri-ciri kereta api yang anda lihat dalam gambar di dalam peta
buih.

Tajuk: Ciri-ciri Kereta Api

Ciri-ciri
Kereta
Api

muka surat 6
Lembaran Kerja 1

Nama:_______________________________ Tarikh:_____________________

Arahan: Lengkapkan peta pokok di bawah.

___________________________ __________________________

___________________________ __________________________

___________________________ __________________________

___________________________ __________________________

Nama:_______________________________ Tarikh:_____________________

Arahan: Lengkapkan peta pokok di bawah.

___________________________ __________________________

___________________________ __________________________

___________________________ __________________________

___________________________ __________________________

muka surat 7
Tajuk: Ciri-ciri Kereta Api

Terdapat pelbagai jenis kereta api. Antaranya ialah Monorel, LRT, dan KTM. Kereta api
mempunyai ciri-cirinya yang tersendiri. Namun, ciri-ciri umum kereta api yang dapat
diperhatikan ialah bentuknya memanjang dan tinggi supaya ramai orang boleh
menaiki kereta api dan boleh berdiri. Ruang di dalam kereta api juga lebih luas.
Pengudaraan yang baik di dalam kereta api penting untuk keselamatan
penumpang. Selain itu, kereta api menggunakan tenaga elektrik untuk bergerak.
Kereta api pula dapat bergerak dengan laju. Di samping itu, kereta api bergerak atas
rel atau permukaan tanah.

Tajuk: Kebaikan menggunakan kereta api

Kereta api merupakan salah satu pengangkutan yang penting. Hal ini kerana, kereta
api mempunyai banyak manfaat atau kebaikan. Antaranya ialah menjimatkan kos
kerana kita tidak perlu membayar tambang yang mahal apabila menaiki kereta api.
Pengunaan kereta api juga dapat menjimat penggunaan petrol. Hal ini kerana,
kebanyakan kereta api pada masa kini menggunakan elektrik sebagai sumber
tenaga. Seterusnya, kereta api juga mesra alam kerana kereta api tidak
mengeluarkan asap seperti kenderaan-kenderaan yang lain. Tambahan lagi,
dengan menggunakan kereta api kita tidak akan menghadapi masalah kesesakkan
di jalan raya.

muka surat 8

Vous aimerez peut-être aussi