Vous êtes sur la page 1sur 2

Toolkit LS 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah SMK SERI PATIAMBUN, LIMBANG Tarikh 20 JUNE 2017


Tingkatan/Kelas 5 SAINS Waktu 10-11
Saiz kelas 10 ORANG Tempoh (minit) 60 MINIT
Mata Pelajaran MATEMATIK Bidang Pembelajaran
Topik Kecerunan dan Luas di bawah graf

Objektif Pembelajaran Memahami dan menggunakan konsep kuantiti yang diwakili oleh kecerunan graf

80% daripada murid akan dapat:

1. Melukis graf jarak-masa apabila diberi:


a) jadual nilai jarak-masa
b) hubungan antara jarak dengan masa
Hasil Pembelajaran 2. Mencari dan mentafsir kecerunan graf jarak-masa.
3. Mencari laju pada tempoh masa tertentu daripada graf jarak-masa
4. Melukis graf untuk menunjukkan hubungan antara dua pembolehubah yang mewakili ukuran tertentu
dan menyatakan makna kecerunannya.

Pengetahuan Lepas Murid 1. Mengira Luas


(1) Rujukan Buku Kerja
Sumber Pengajaran dan
(3) Alat Marker pen, Kertas Mahjong, kereta Mainan
Pembelajaran
(5) Bahan
Pendekatan Pembelajaran Koperatif + Jigsaw learning
Pengajaran

Perkembangan Proses Pengajaran dan Pembelajaran


Jangkaan Pemikiran Catatan/Nota
Pengajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Murid

1
Toolkit LS 1

Fasa 1  Cikgu menceritakan perjalanan sebuah kereta  Menjana idea murid tentang
bomba dengan melukiskan graf jarak-masa. apa yang akan belajar pada
SET INDUKSI / hari ini.
PENGENALAN
( 5 minit)
Fasa 2  Pelajar melakukan perbincangan dalam  Murid dijangka boleh mentafsir
kumpulan. graf jarak-masa dan boleh
PERKEMBANGAN melukis graf.
(Penerokaan)  “Guru Kecil” yang mengendalikan perbincangan
( 10 minit)  Murid boleh mencari tempoh
 Guru bergerak dari satu kumpulan ke satu masa berhenti.
kumpulan dan membantu kumpulan yang
memerlukan  Murid boleh menyatakan jarak.

Fasa 3  Guru kecil akan terperinci lagi membawa anak  Murid boleh mencari laju
murid dalam pengiraan laju, perubahan laju dan
PERKEMBANGAN purata laju.  Murid boleh mencari perubahan
(Penerangan) laju
( 15 minit)
 Murid boleh mencari purata
laju
Fasa 4  Murid diminta menyelesaikan masalah.

PERKEMBANGAN
(Aplikasi /Penelitian)
( 15 minit)
Fasa 5  Quiz dijalankan dengan guru memberikan suatu
situasi pergerakan sebuah kereta.
PENUTUPAN
(Pentaksiran)  Murid diminta mentafsirkan dalam bentuk graf
( 15 minit) dan jawab soalan dalam kumpulan.

Vous aimerez peut-être aussi