Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
The proposed Electrically Operated Rope Drum Hoist shall be designed for 7.5 tonnes capacity
for the operation of 3.0 M x 2.9 M size Head Regulator Vertical Lift Gate as per provisions
contained in IS: 6938-2005.
The Head Regulator Vertical Lift Gate shall be lowered by means of proposed rope drum hoist
under flowing water conditions & raised under balanced condition created by crack opening of
gate. The rope drum hoist shall be installed on the deck duly supported on concrete slab.
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 2 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
2. TECHNICAL REFERENCES
a. Technical Specifications
b. IS: 6938 – 2005 – Code Practice for Design of Rope Drum Hoist & Chain Hoist for
Hydraulic Gates.
d. IS: 807 – 2007 Code of Practice for design, manufacture, erection and testing of cranes and
hoists.
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 3 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
3. TECHNICAL DATA :-
5. Bushes for rope drum Al. Bronze IS: 305 Gr: AB2
6. Wire rope Steel IS: 2266
2. Forged Steel-
IS:2004 Class 4 IS:2004, Class5 IS:1570, 55C8
Y.P. = 320 N/mm
2 Y.P.
= 350 N/mm
2 Y.P.=
540 N/mm2
U.T.S = 620 N/mm U.T.S = 710 N/mm U.T.S =
2 2
800 N/mm
2
3. Cast Steel –
IS:1030 Gr. 280-520W IS:1030 Gr.340-570W
Y.P. = 280 N/mm
2 Y.P. = 340 N/mm
2
4. Aluminium Bronze –
IS: 305 Gr. AB2
U.T.S = 600 N/mm2
5 kg/cm
2
65Si7 IS:3431 Y.P 12025
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 6 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
6. ALLOWABLE STRESSES
A. Rope drum :
IS:1030 Gr.340-570W
Compressive stress:
a. Normal Condition = 0.2x5810.4 = 1162.08 kg/cm
2
Bending Stress
a). Normal Condition = 0.2 UTS = 0.2x5810.4 = 1162.08 kg/cm
2
Combined stress
a). Normal Condition - 0.24 UTS = 0.24x5810.4 = 1394.5 kg/cm
2
D. Bushes : IS 305Gr.AB2
Bearing stress:
a. Normal condition 0.04x6116.21 = 244.65 kg/cm
2
=
b. Break down condition
133% of Allowable Stress = 1.33x244.65 = 325.38 kg/cm
2
v) Bending stress
Normal conditions = 0.5 X YS = 0.5x2548.42 = 1274.21 kg/cm
2
a. Normal Condition
Bending stress without keys = 0.2x7237.51 = 1447.5 kg/cm
2
J. Spring : 65Si7
Motor selected 2.2 kW ( 3 HP), 700 r.p.m, sq, cage, 40% CDF,
150 Starts / hr., TEFC, Fr. Size 112M Make: Bharat Bijlee. POT 2.3
Rope Drum Starting effy. = 0.93 as per IS:6938-2005 for bronze bearing
Pulley starting efficiency (A.F. Bearing) = 0.95 as per IS: 6938-2005
Worm reduction Starting efficiency = 0.4
Gear starting efficiency = 0.93 per stage. As per IS: 6938-2005
Number of pair of open spur gears used = 2
Total open gear starting efficiency = 0.93^2 = 0.86
(Total 1No. of Pulley per side) – Pulley efficiency = 0.95^1 = 0.95
Overall starting efficiency = Rope drum efficiency x Open gear Efficiency x Worm gear
box efficiency.
Es = overall starting efficiency = 0.93x0.4x0.86x0.86 = 0.3
Overall running eff. Starting torque
Ratio = <
Overall starting eff. Running torque
0.55 Starting torque
Ratio = <
0.3 Running torque
Ratio = 1.83 < 2.3
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 11 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
7.2 HOIST BRAKE
1.5x3x716.2 1.5x3x716.2
Required Torque rating of brake = =
r.p.m 700
= 4.6 kg-m
BRAKES SELECTED -
Electro magnetic Brake , Model No. IPB- 150 , 50% CDF
Having Torque Rating- 7.6 Kgm. Make: Electromag
7.3 Brake Drum Coupling
a. Between Motor & worm gear box
1.5xHPx100 1.5x3x100
H.P. /100 r.p.m. = = = 0.64
r.p.m 700
Coupling selected Model N53P3D6 150 Dia. Brake drum.
Allowable HP/100rpm : 1.5 Make – MARK-ACE IND/MECO.
7.4 Flexible Coupling (B/w G.B O/P Shaft & line Shaft & b/w line shaft & pinion shaft)
1.5xHPx100x70x0.6795 1.5x3x100x70x0.6795
H.P. /100 r.p.m. = = = 15.29
2xr.p.m 700x2
Required Torque rating of 1.5x3x716.2x70x0.6795 1.5x3x716.2x70x0.6795
= =
coupling 2xr.p.m 2x700
= 109.5 kg-m
Coupling selected – Flexible Geared coupling-size 102
H.P. /100 r.p.m. 35 Max. Torque rating 250 kgm
Make: - New Allenberry
7.5 DESIGN OF WIRE ROPE
WIRE ROPE:-
Total Load on Ropes = Capacity + wt. of wire rope = 8+ 0.25 = 7.75 T
No. of falls on each drum = 2 Nos
Pulley efficiency, η = 0.95 per Pulley with A.F. Bearing
Wire rope tension = W/2 {(1- η)/ (1- η )}
n
= 7750x(1-0.95)/2x(1-0.95^2) = 1987.18 kg
= 19.49 kN
Min breaking strength required, = FOS XRope Tension = 6x19.49
= 116.94 kN
Proposed 20 mm dia. wire rope, 6X36 construction, right hand lay,
fiber core, Improved Plow steel, UTS= 1770N/mm or 180 kg/mm ,
2 2
3
11
35.5 7
400
309
394
2. GROOVES DETAILS
Wire rope dia = 20 mm
Depth of groove = 0.35x20 = 7 mm(min) Take 7 mm
Radius of groove = 0.53x20 = 10.6 mm(min) Take 11 mm
Inside Dia of drum = 400-2x(10+35.5) = 309 mm
Turned dia of drum = 400-2x(10)= 380 mm
Overall length of drum= 35 + 85 + 22.5x11 + 17.5 + 35
= 420 mm
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 13 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
CHECKING OF BENDING STRESS OF THE DRUM :-
1987.18 kg 5 kg/cm
A B
420
= 3031.72 cm³
Bending stress = 23070.39/3031.72 = 7.61 kg/cm
2
4XV where,
Motor r.p.m = 700 Drum R.P.M. = PXD V - is Velocity in m/min,
D - is Rope drum P.C.D.
Drum r.p.m. = 0.5x2/3.14x0.4 = 0.8
Speed of the motor proposed = 700.00 rpm
Service Factor for 12 hours/day Operation and Medium Impulsive load= 1.25 for NAV gears
Equivalent Power = Actual power x Service factor = 2.2x1.25= 2.75 kW
Selected central worm reducer: - Single reduction 70 :1 ratio,
Type ‘SNU” U Series, Size-6, I/p kW 3.61 @750 r.p.m., O/p Torque-2255.4Nm, with input &
output shaft extended on both sides
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 14 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Make:ELECON/Shanthi Gear.
Reduction required for end gearing (open gearing) = 875/70 = 12.5
Vertical loads
3620.51 kg 105 kg
A1 C1 D1 B1
12.25
62.5 cm
RHB1
RHA1
0
Horizontal load at C2 due to load on w1 gear = 1295.21 x tan 20
= 471.42 kg
471.42x50.25
RHA1 = = 379.02 kg
62.5
RHB1 = 471.42-379.02 = 92.4 kg
Resultant load at A1 / A2 = (2928.53^2+379.02^2)^0.5 = 2952.96 kg
Resultant load at B1 / B2 = (796.98^2+92.4^2)^0.5 = 802.32 kg
Resultant B.M. at C1 / C2 = (2928.53^2+379.02^2)^0.5x12.25
= 36173.7 kgcm
Resultant B.M. at D1 = (796.98^2+92.4^2)^0.5x10.5
= 8424.34 kgcm
Proposed 90 Ø shaft confirming to IS 2004 CLASS-5 having UTS
7237.51 kg./cm² & YP = 3567.79 kg./cm²
π x 9^3
Zxx of shaft = = 71.57 cm3
32
π x 9^2
C.S. area = = 63.62 cm2
4
Bending stress in shaft = M / Z = 36173.7/71.57 = 505.43 kg/cm
2
A3 C3 D2 B3
A4 C4 B4
12.25
62.5 cm
RHB2
RHA2
Horizontal load at C4 due to load on w1 gear = 1295.21 x tan 20 0
= 471.42 kg
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 18 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
471.42x50.25
RHA2 = = 379.02 kg
62.5
RHB2 = 471.42-379.02 = 92.4 kg
Resultant load at A3 / A4 = (1664.68^2+379.02^2)^0.5 = 1707.28 kg
Resultant load at B3 / B4 = (2060.83^2+92.4^2)^0.5 = 2062.9 kg
Resultant B.M. at C3 & C4 = (1664.68^2+379.02^2)^0.5x12.25
= 20914.22 kgcm
Resultant B.M. at D2 = (2060.83^2+92.4^2)^0.5x10.5
= 21660.45 kgcm
Bending stress in shaft = M / Z = 21660.45/71.57 = 302.65 kg/cm
2
11.5 16 11
38.5 cm
11.5 16 11
38.5 cm
RHA3 RHB3
= 17239.39 kgcm
Equivalent Bending moment = 0.5x(13777.94+17239.39)
= 15508.67 kgcm
Proposed 70 Ø shaft confirming to IS:2004, Class5 having UTS
7237.51 kg./cm² & YP = 3567.8 kg./cm²
Shaft diameter at bearing 60 mm
π x 7^3
Zxx of shaft = = 33.67 cm3
32
π x 7^3
Zpp of shaft = = 67.35 cm3
16
π x 6^2
C.S. area = = 28.27 cm2
4
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 21 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Equivalent Bending stress = 15508.67/33.67
= 460.61 kg./cm² < 1302.76 kg./cm²
Equivalent Torsional stress = 17239.39/67.35
= 255.97 kg./cm² < 963.31 kg./cm²
Direct Shear Stress = 1252.54/28.27
= 44.31 kg./cm² < 802.76 kg./cm²
Bending Stress = 13777.94/33.67
= 409.21 kg./cm² < 1085.63 kg./cm²
Torsional Shear Stress = 10361.7/67.35
= 153.85 kg./cm² < 802.76 kg./cm²
Combined Stress = (409.21^2+3x153.85^2)^0.5
= 488.33 kg./cm² < 1302.75 kg./cm²
8.4. Design of Shaft P2
Vertical loads
622.59 kg
A7 D6 B7
11.5 27
38.5 cm
RVA5 RVB5
A8 D7 B8
11.5 27
38.5 cm
RHA5 RHB5
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 22 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
0
Horizontal load at D7 due to tooth load on P2= 575.65 x tan 20
209.52 kg
RHA6 = 209.52x27 = 146.94 kg
38.5
RHB6 = 209.52-146.94 = 62.58 kg
Resultant Load at D6 / D7 = (622.59^2+209.52^2)^0.5
= 656.9 kg
Resultant Load at RVA5/RHA5 = (436.62^2+146.94^2)^0.5
= 460.68 kg
Resultant Load at RVB3/RHB5 = (185.97^2+62.58^2)^0.5
= 196.22 kg
Resultant B.M. at D6/D7 = 196.22x27
= 5297.94 kgcm
Torque transmitted by P2 shaft = 575.65x6.3
= 3626.6 kgcm
Equivalent Torque = (M + T ) = (5297.94^2+3626.6^2)^0.5
2 2 ½
= 6420.31 kgcm
Equivalent Bending moment = 0.5x(5297.94+6420.31)
= 5859.13 kgcm
Proposed 50 Øshaft confirming to IS 2004 CLASS-5 having UTS
7237.51 kg./cm² & YP = 3567.8 kg./cm²
Shaft diameter at bearing 40 mm
π x 5^3
Zxx of shaft = = 12.27 cm3
32
π x 5^3
Zpp of shaft = = 24.54 cm3
16
π x 4^2
C.S. area = = 12.57 cm2
4
Equivalent Bending stress = 5859.13/12.27
= 477.52 kg./cm² < 1302.76 kg./cm²
Equivalent Torsional stress = 6420.31/24.54
= 261.63 kg./cm² < 963.31 kg./cm²
Direct Shear Stress = 460.68/12.57
= 36.65 kg./cm² < 802.76 kg./cm²
Bending Stress = 5297.94/12.27
= 431.78 kg./cm² < 1085.63 kg./cm²
Torsional Shear Stress = 3626.6/24.54
= 147.78 kg./cm² < 802.76 kg./cm²
Combined Stress = (431.78^2+3x147.78^2)^0.5
= 501.95 kg./cm² < 1302.75 kg./cm²
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 23 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
8.5. BEARINGS
(i) For Shaft P1W2
Max load on Plummer block brg. = 1252.54 kg.
Min. capacity of bearing = 1.5X1252.54 = 1878.81 kg.
= 18431.13 N
Proposed Plummer Block SNL513 ,MAKE FAG/SKF with 22213EK
bearing and H313 adaptor sleeve having dynamic capacity 193000 N
and static capacity 216000N
Both static & dynamic capacity is much more than 18431.13 N
Max. Horizontal Load on Plummer Block = 399.31 kg.
Max. Vertical Load on Plummer Block = 1187.18 kg.
Proposed M 16 bolts as per IS:1367-3/ IS1363, Gr. 5.8
Number Bolt per Plummer Block = 2
Cross – Sectional Area of one bolt = 3.4x1.6^2x0.85/4= 1.71 cm²
Shear stress in bolt = 399.31/(1.71x2) = 116.76 kg./cm²
Allowable Shear Stress = 0.3XY.S = 0.3x400x100/(1.2x9.81)
1.2
= 1019.37 kg./cm² Hence safe
Tensile stress in bolt = 1187.18/(1.71x2) = 347.13 kg./cm²
100X400X120
Allowable tensile Stress =
235X9.81
= 2082.1 kg./cm² Hence safe
Grade of Bolt is 5.8 YS of bolt is 400 N/mm2 . Material of Bolt will be as per
IS-1367-3/IS:3640, Bolt size M 16 x 150 mm Long.
(ii) For Shaft P2
Max load on Plummer block brg. = 460.68 kg.
Min. capacity of bearing = 1.5X460.68 = 691.02 kg.
= 6778.91 N
Proposed Plummer Block SNL509 ,MAKE FAG/SKF with 22209 EK
bearing and H309 adaptor sleeve having dynamic capacity 98000 N
and static capacity 102000 N
Both static & dynamic capacity is much more than 6778.91 N
Max. Horizontal Load on Plummer Block = 146.94 kg.
Max. Vertical Load on Plummer Block = 436.62 kg.
Proposed M 12 bolts as per IS:1367-3/ IS1363, Gr. 5.8
Number Bolt per Plummer Block = 2
Cross – Sectional Area of one bolt = 3.4x1.2^2x0.85/4= 0.96 cm²
Shear stress in bolt = 146.94/(0.96x2) = 76.53 kg./cm²
0.3XY.S
Allowable Shear Stress = = 0.3x400x100/(1.2x9.81)
1.2
= 1019.37 kg./cm² Hence safe
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 24 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Tensile stress in bolt = 436.62/(0.96x2) = 227.41 kg./cm²
100X400X120
Allowable tensile Stress =
235X9.81
= 2082.1 kg./cm² Hence safe
Grade of Bolt is 5.8 YS of bolt is 400 N/mm2 . Material of Bolt will be as per
IS-1367-3/IS:3640, Bolt size M 12 x 120 mm Long.
8.6. DESIGN OF HOIST LINE SHAFT (DRIVING SHAFT)
Material: IS 2004 CLASS 4
Torque transmitted by P-2 shaft= 3626.6 kgcm
Min. Shaft diameter = 50 mm
π x 5^3
Zpp of shaft = = 24.54 cm3
16
Torsional Shear Stress = 3626.6/24.54
= 147.78 kg./cm² < 733.94 kg./cm²
619
Length of shaft / Dia. of shaft = = 12.38 < 50
50
So angle of twist need not be checked.
9 DESIGN KEY
PINION P1 & GEAR W2
Shaft Diameter(d) = 70 mm
Torque on P1W2 Shaft = 10361.7 kg-cm
Length of Key for Gear: 70 mm & for pinion : 100 mm
Width: 20 mm, Thickness: 12 mm Material of the Key : IS:2004 Class 4
Note: Design of key done based on shortes length
Shear Stress of Key=2T/(bdl)
= 2X10361.7/(2X7X7)
= 211.46 kg/cm < 978.59 kg/cm
2 2
PINION P2
Shaft Diameter(d) at Pinion = 50 mm
Shaft Diameter(d) at Coupling = 40 mm
Torque on P2 Shaft = 3626.6 kg-cm
Length of Key for Pinion: 60 mm Width: 14 mm,
Thickness: 9 mm Material of the Key : IS:2004 Class 4
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 25 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Shear Stress of Key=2T/(bdl)
= 2X3626.6/(1.4X5X6)
= 172.7 kg/cm < 978.59 kg/cm
2 2
Vertical loads
9395.52 kg 105 kg
A11 C11 D11 B11
RVA11 = 9395.52x50.25+105x10.5
62.5
= 7571.64 kg
RVB11 = 9395.52+105-7571.64 = 1928.88 kg
Horizontal loads:-
1257.71 kg
A21 C21 B21
12.25
62.5 cm
RHB11
RHA11
Horizontal load at C21 due to load on w1 gear = 3455.54 x tan 20 0
= 1257.71 kg
1257.71x50.25
RHA11 = = 1011.2 kg
62.5
RHB11 = 1257.71-1011.2 = 246.51 kg
12.25
62.5 cm
RHB21
RHA21
Horizontal load at C41 due to load on w1 gear = 3455.54 x tan 20 0
= 1257.71 kg
1257.71x50.25
RHA21 = = 1011.2 kg
62.5
RHB21 = 1257.71-1011.2 = 246.51 kg
Resultant load at A31 / A41 = (4097.04^2+1011.2^2)^0.5 = 4219.98 kg
Resultant load at B31 / B41 = (5403.48^2+246.51^2)^0.5 = 5409.1 kg
Resultant B.M. at C31 & C41 = (4097.04^2+1011.2^2)^0.5x12.25
= 51694.8 kgcm
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 29 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Resultant B.M. at D21 = (5403.48^2+246.51^2)^0.5x10.5
= 56795.55 kgcm
Bending stress in shaft = M / Z = 56795.55/71.57 = 793.57 kg/cm
2
11.5 16 11
38.5 cm
RVA31 RVB31
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 30 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Load acting at C51 = Tooth load of W2 + Wt. of W2
1568.82
= + 30
Cos 20
= 1669.5 + 30
= 1699.5 kg
Load acting at D41 =Vertical component of tooth load of P1+ Weight of P1
3455.54
= + 15
Cos 20
= 3677.31 + 15
= 3692.31 kg
RVB31 = (1699.5x11.5+3692.31x27.5)/38.5
= 3145.01 kg
RVA31 = 1699.5+3692.31-3145.01
= 2246.8 kg
Horizontal load:-
571 kg 1257.71 kg
A61 C61 D51 B61
11.5 16 11
38.5 cm
RHA31 RHB31
0
Horizontal load at C61 due to load on W2 gear = 1568.82 x tan 20
= 571 kg
0
Horizontal load at D51 due to load on P1 = 3455.54 x tan 20
= 1257.71 kg
RHA31 = (571x27+1257.71x11)/38.5
= 759.79 kg
RHB31 = 571+1257.71-759.79
= 1068.92 kg
Resultant Load at C51 / C61 = (1699.5^2+571^2)^0.5
= 1792.86 kg
Resultant Load at D41/ D51 = (3692.31^2+1257.71^2)^0.5
= 3900.64 kg
Resultant Load at RVA31/RHA31 = (2246.8^2+759.79^2)^0.5
= 2371.79 kg
Resultant Load at RVB31/RHB31 = (3145.01^2+1068.92^2)^0.5
= 3321.7 kg
Resultant B.M. at C51/C61 = 2371.79x11.5
= 27275.59 kgcm
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 31 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Resultant B.M. at D41/D51 = 3321.7x11
= 36538.7 kgcm
Torque transmitted by P1W2 shaft = 1568.82x18
= 28238.76 kgcm
Equivalent Torque (M + T ) = (36538.7^2+28238.76^2)^0.5
=
2 2 ½
= 46179.04 kgcm
Equivalent Bending moment = 0.5x(36538.7+46179.04)
= 41358.87 kgcm
11.5 27
38.5 cm
RVA51 RVB51
Load acting at D61 = Tooth load of P2 + Weight. Of P2
1568.82
= + 10
Cos 20
= 1669.5 + 10 = 1679.5 kg
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 32 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
1679.5x27
RVA51 = = 1177.83 kg
38.5
RVB51 = 1679.5-1177.83 = 501.67 kg
Horizontal loads
571 kg
11.5 27
38.5 cm
RHA51 RHB51
0
Horizontal load at D71 due to tooth load on P2= 1568.82 x tan 20
571 kg
571x27
RHA61 = = 400.44 kg
38.5
RHB61 = 571-400.44 = 170.56 kg
Resultant Load at D61 / D71 = (1679.5^2+571^2)^0.5
= 1773.91 kg
Resultant Load at RVA51/RHA51 = (1177.83^2+400.44^2)^0.5
= 1244.04 kg
Resultant Load at RVB51/RHB51 = (501.67^2+170.56^2)^0.5
= 529.87 kg
Resultant B.M. at D61/D71 = 529.87x27
= 14306.49 kgcm
Torque transmitted by P2 shaft = 1568.82x6.3
= 9883.57 kgcm
Equivalent Torque = (M + T ) = (14306.49^2+9883.57^2)^0.5
2 2 ½
= 17388.52 kgcm
Equivalent Bending moment = 0.5x(14306.49+17388.52)
= 15847.51 kgcm
Zxx of shaft = 12.27 cm3
Zpp of shaft = 24.54 cm3
C.S. area = 12.57 cm2
Equivalent Bending stress = 15847.51/12.27
= 1291.57 kg/cm² < 2140.67 kg./cm²
Equivalent Torsional stress = 17388.52/24.54
= 708.58 kg./cm² < 2140.67 kg./cm²
Direct Shear Stress = 1244.04/12.57
= 98.97 kg./cm² < 1003.44 kg./cm²
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 33 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Bending Stress = 14306.49/12.27
= 1165.97 kg./cm² < 2140.67 kg./cm²
Torsional Shear Stress = 9883.57/24.54
= 402.75 kg./cm² < 1003.44 kg./cm²
Combined Stress = (1165.97^2+3x402.75^2)^0.5
= 1358.72 kg./cm² < 2140.67 kg./cm²
i) BEARINGS
(i) For Shaft P1W2
Max load on Plummer block brg. = 3321.7 kg.
Min. capacity of bearing = 1.5X3321.7 = 4982.55 kg.
= 48878.82 N
PINION P2
Torque on P2 Shaft = 9883.57 kg-cm
Shear Stress of Key=2T/(bdl)
= 2X9883.57/(1.4X5X6)
= 470.65 kg/cm < 5056.07 kg/cm
2 2
43.5 43.5
87 cm
R1 = R2 = 1987.18 kg
Pin dia.= 50 mm
π x 5^3
Zxx of shaft = = 12.27 cm3
32
π x 5^2
C.S. area = = 19.63 cm2
4
Material: : IS 2062
74
200
Bearing Stress = 1987.18/(5X1.2)
= 331 kg/cm
2
Balancing Sheave
Balancing Sheave
y
42
a
10
170
Over Load
Condition
850 850
1700
A B C
58.5 59
117
Zxx = (3.14X5^3)/32
12.27 cm
3
Area = (3.14X5^2)/4
19.63 cm
2
= (800000X1.2^4X1)/(8X7.2^3X70.38)
= 7.89
@ 8
DESIGN CALCULATION OF 7.5MT ROPE DRUM HOIST FOR HEAD PAGE : 42 of 42..............
REGULATOR VERTICAL LIFT GATE SIZE 3500MM X 2900MM
CHENANI H. E. PROJECT, STAGE-I(5X4.66MW) REV. : 0
UDHAMPUR, JAMMU & KASHMIR
Type of End = Square End
=2
Total number of Coils = 8+2
= 10
G d 4
Actual Stiffness(k) =
8 D 3
N
= (800000X1.2^4)/(8X7.2^3X8)
= 69.44 kg/cm
Deflection under Normal Load = 675.28/69.44
= 9.72 cm
= 97.2 mm
Deflection under Over Load = 745.66/69.44
= 10.7 cm
= 107 mm
Deflection of spring from normal load to over load = 10.13346 mm
Deflection under Rope Slackening = 165.2/69.44
= 2.379 cm
= 23.79 mm
Deflection of spring from normal load to Rope Slackening = 73.46 mm
Solid Length of the Spring = 10X12
= 120 mm
Minimum clearance between Coils = 120X0.15
= 18 mm
@ 16 mm
Free Length of the Spring = 107.38+120+16
= 243.38 mm
@ 240 mm
Length of the Spring Rope Slackening Condition = 216.21 mm
Length of the Spring Normal Load Condition = 142.75 mm
Length of the Spring Overload Condition = 132.62 mm
= 0.11
= 6.06 0
Proposed Limit Switch of Type: LLA , Make : Industriaes Syndicate, BCH
Nos. Required : 2