Vous êtes sur la page 1sur 7

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu” Baia Mare


Profesor: Lupșe Ioana-Loredana
Data: 25.IV.2018
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul lecției: Numeralul
Tipul lecției: consolidare și sistematizare a cunoştinţelor
Durata: 50 min.
Competențe generale:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea și producerea
textului oral;
2. Receptarea și redactarea textului scris de diverse tipuri;
3. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;
Competențe specifice:
1.2- prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informații sau idei, exprimând
opinii, emoții și sentimente prin participarea la discuții pe teme familiare, de interes sau pornind de
la texte ascultate/citite;
2.3- formularea unui răspuns personal/creatic pe marginea unor texte de diferite tipuri, pe teme
familiare;
3.1- utilizarea achizițiilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înțelegerea și exprimarea corectă a întențiilor comunicative.
Valori și atitudini:
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru
dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
- să definească în mod corect numeralul;
- să identifice numeralele în diferite texte date;
- să alcătuiască enunțuri cu diferite tipuri de numerale;
- să analizeze morfologic anumite cuvinte date;
Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, analiza gramaticală, exerciţiul,
problematizarea, jocul didactic, cubul;
b. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;
c. Mijloace de învăţământ: manualul, caietele elevilor, culegere, fişe de lucru.
d. Forme de evaluare a activității: evaluare orală, test formativ, autoevaluare.
e. Bibliografie:
- Ionescu, Roxana; Stan, Mihaela, Limba română-caiet de exerciții, Editura Diversitas, Brașov,
2010;
-”Limba și literatura română”, clasa a V-a, Florentina Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi,
Anca Davidoiu-Roman, Editura Art, București, 2017
- Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise., Editura
Paralela 45, Pitești, 2006.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
1. EVOCARE – 10 min- activităţi de încălzire - spargerea gheţii
Moment organizatoric: Salutul și notarea absențelor.
Verificarea temei: Elevii au avut de scris o pagină de jurnal în care să prezinte o zi importantă din
viața lor, folosind cinci numerale cardinale și trei ordinale, pe care să le sublinieze cu două culori
diferite.
Captarea atenției: Profesorul va solicita elevilor să completeze un rebus (Anexa 1). Pe verticala A-
B vor obţine cuvântul numeral. Elevii completează rebusul pe fișe și flipchard, răspunzând la
întrebări.
Actualizarea cunoștințelor:
- Ce este numeralul ?
- De câte feluri este numeralul?
- Ce valori pot avea numeralele în comunicare?
Prin conversaţie se actualizează noţiunile de bază privind definiţia, felul, forma și valorile
numeralelor. Elevii răspund la întrebări şi se implică activ în desfăşurarea lecţiei.
Anunţarea temei lecţiei şi a obiectivelor: Anunţ clasa că se vor consolida şi sistematiza cunoştinţele
acumulate în orele precedente despre această parte de vorbire. Se anunță titlul lecției, se scrie pe
tablă și se enumeră obiectivele operaționale.
2. REALIZAREA SENSULUI - ( 30 min.)
Consolidarea cunoștințelor: Elevii vor fi împărțiți în șase grupe, coordonatorul fiecărei grupe va
alege un bilețel din ”Cutiuța cu surprize” apoi timp de câteva minute vor avea de rezolvat, în caiete,
exercițiul de pe bilețel. În tot acest timp profesorul supraveghează activitatea și împarte fișa de lucru
(Anexa 2), coordonatorul fiecărei grupe va rezolva, la tablă, cu cretă colorată, exercițiul primit iar
elevii vor nota răspunsurile pe fișa de lucru. Exercițiile corespund metodei ”Cubul”,o strategie de
predare care ajută la studierea unei teme din mai multe perspective, în scopul lărgirii viziunii
elevilor şi a aprofundării acesteia. Cerințele sunt următoarele:
ANALIZEAZĂ numeralele, notând felul, forma și valoarea fiecăruia;
ARGUMENTEAZĂ valoarea morfologica a cuvintelor un si o din urmatoarele propoziții;
APLICĂ cunoştinţele însuşite și scrie cu cifre romane următoarele numerale;
DESCRIE cum s-au format următoarele numerale;
COMPARĂ, subliniind variant corectă;
ASOCIAZĂ/Completează spațiile libere cu numerale potrivite.
Obținerea performanței: Elevii vor lucra pe echipe exerciţiile propuse din fişă, fiind continuu
îndrumaţi şi controlaţi. Pe parcursul rezolvării exercițiilor din fișă, profesorul le adresează și alte
întrebări referitoare la numeral, urmărindu-se astfel consolidarea cunoștințelor referitoare la acesta.
3. REFLECŢIE ( 10 min. )
Feedbackul: Se fac trimiteri la obiectivele propuse, verificându-se măsura în care acestea au fost
realizate. Se face permanent prin analiza răspunsurilor elevilor, prin aprecieri şi corectări. În același
timp, elevii răspund la întrebările de pe bilețelele pregătite de profesor, care vizează recapitularea
numeralului.
Retenţia şi transferul: Fac aprecieri asupra orei și notez elevii care au răspuns. Ca temă pentru
acasă elevii vor avea de rezolvat exercițiul din Anexa 3: Prezintă familia ta, folosind cât mai multe
numerale ordinale și cardinale, pe care să le subliniezi în culori diferite, după modelul dat.
(Anexa 1)

REBUS

Dezleagă careul, rezolvând cerinţele:

1. În enunţul “Trei au obţinut nota maximă.”, trei este un numeral….


2. În enunţul ”Treizeci și doi au câştigat concursul”, numeralul are forma…..
3. Numeralul din enunţul “Cinci elevi participă la Olimpiadă” are forma……..
4. Având în vedere că numeralul îşi schimbă forma, considerăm că este o parte de vorbire…
5. În enunţul “Frunza cade deasupra celui de-al doilea”, numeralul este …..
6. În enunţul “Frunza cade deasupra celui de-al doilea”, numeralul are valoare ………
7. Numeralul poate avea valoare substantivală sau valoare…………..

A
1.
2.

3.

4.

5.

6.

7.

B
(Anexa 2)
ANALIZEAZĂ numeralele, notând felul, forma și valoarea fiecăruia.
Am avut în coș zece mere. Două au fost stricate. I-am dat trei fratelui meu și am păstrat patru
pentru părinți. Pe al zecelea l-am mâncat eu.
ARGUMENTEAZĂ valoarea morfologica a cuvintelor un si o din urmatoarele propoziții:
Eu am un penar și patru creioane. (un=……………………………….)
Un băiat cântă la nai. (un=…………………………………………….)
Miruna are o carte și patru caiete. (o=………………………………...)
O fată recită poezia. (o=………………………………………………)
Am zărit-o pe prietena mea. (-o=………………………………………)
APLICĂ cunoştinţele însuşite și scrie cu cifre romane următoarele numerale:
1- 62-
7- 120-
50- 1000-
38- 19-
DESCRIE cum s-au format următoarele numerale:
douăzeci și patru:
al cincilea:
trei mii doi:
a opta:
șase sute nouă:
COMPARĂ, subliniind variant corectă:
ora douăsprezece/ora doisprezece
optusprezece elevi/optsprezece elevi
douazeci și una de caiete/douazeci și unu de caiete
șaizeci de oameni/șasezeci oameni
treizeci și două de mere /treizeci și doi de mere
ASOCIAZĂ
Completează spațiile libere cu numerale potrivite:
a) ………………elev din clasa a ….a a câștigat concursul.
b) …………….loc a fost disputat de……………concurenți.
c) Pe……………..l-am învins mai greu.
d) ……………….nu mai aveau șanse.
(Anexa 3)
Prezintă familia ta, folosind cât mai multe numerale ordinale și cardinale, pe care să le subliniezi în
culori diferite, după modelul dat:

Familia mea este alcătuită din cinci membri: mama, tata și trei copii. Fratele meu Răzvan este cel mai
mare, eu sunt cea de-a doua iar Maria e sora cea mică. Locuim în a șaptea casă de pe strada Rozelor
care are numărul trei sute opzeci și cinci. Ne înțelegem foarte bine atât între noi cât și cu vecinii. Din
când în când ne vizitează cei patru bunici, șase unchi și mătuși, unsprezece verișori.

.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................

Vous aimerez peut-être aussi