Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
Table of Contents
Tanky 53 KL (T-05)
PT.RAPP
DESIGN CALCULATION
==========================================================================
==========================================================================
Tanky 53 KL (T-05)
PT.RAPP
Site Class C
Configuration Directives:
Element To Node 20
Detail ID B50
--------------------------------------------------------------------
Element To Node 30
Description shell
Detail ID Sadle 1
Detail ID Saddle 4
Detail ID Sadle 3
Detail ID Sadle 3
Detail ID B50
Detail ID MH
Detail ID N1 (Inlet)
Nozzle Schedule 80
Detail ID N2 (Outlet)
Nozzle Schedule 40
Detail ID N3 (drain)
Tanky 53 KL (T-05) 16
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Input Echo : Step: 1 9:27am Mar 15,2019
Nozzle Schedule 80
Detail ID N4
Detail ID N5 (PSV)
Detail ID N7A LL
Detail ID N7B LH
Detail ID N7C HH
Detail ID N6 LT
--------------------------------------------------------------------
Element To Node 40
Detail ID B50
XY Coordinate Calculations
| | | | | |
--------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------
Left Head
Tanky 53 KL (T-05) 22
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Internal Pressure Calculations : Step: 3 9:27am Mar 15,2019
= (52.730*98.6752*0.997)/(2*16600.00*1.00-0.2*52.730)
= (2*16600.00*1.00*0.2690)/(0.997*98.6752+0.2*0.2690)
= (2*16600.00*1.00*0.3940)/(1.000*98.4252+0.2*0.3940)
= 132.795 psig
= (P*(Kcor*D+0.2*t))/(2*E*t)
= (52.730*(0.997*98.6752+0.2*0.2690))/(2*1.00*0.2690)
= 9643.905 psi
= (52.730*49.3376)/(16600.00*1.00-0.6*52.730)+0.125
= 0.282 in.
= 0.996635
shell
= (52.791*49.3376)/(16600.00*1.00-0.6*52.791)
= (16600.00*1.00*0.2690)/(49.3376+0.6*0.2690)
= (16600.00*1.00*0.3940)/(49.2126+0.6*0.3940)
= 132.266 psig
= (P*(R+0.6*t))/(E*t)
= (52.791*(49.3376+0.6*0.2690))/(1.00*0.2690)
= 9714.113 psi
Right Head
= (52.791*98.6752*0.997)/(2*16600.00*1.00-0.2*52.791)
= (2*16600.00*1.00*0.2690)/(0.997*98.6752+0.2*0.2690)
= (2*16600.00*1.00*0.3940)/(1.000*98.4252+0.2*0.3940)
= 132.795 psig
= (P*(Kcor*D+0.2*t))/(2*E*t)
= (52.791*(0.997*98.6752+0.2*0.2690))/(2*1.00*0.2690)
= 9655.134 psi
= (52.791*49.3376)/(16600.00*1.00-0.6*52.791)+0.125
= 0.282 in.
Tanky 53 KL (T-05) 26
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Internal Pressure Calculations : Step: 3 9:27am Mar 15,2019
= 0.996635
= 70.585 psig
Please note that Nozzle, Shell, Head, Flange, etc MAWPs are all considered
when determining the hydrotest pressure for those test types that are based
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Minimum 1.000
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Minimum 1.000
Left Head
= ((2*16600.00*1.00*0.2690)/(0.997*98.6752+0.2*0.2690))/1.67
= 54.349 psig
= 16.450 psig
Tanky 53 KL (T-05) 31
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
External Pressure Calculations : Step: 4 9:27am Mar 15,2019
shell
Right Head
= (25.050*98.6752*0.997)/(2*16600.00*1.00-0.2*25.050)
= ((2*16600.00*1.00*0.2690)/(0.997*98.6752+0.2*0.2690))/1.67
= 54.349 psig
= 16.450 psig
---------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
Minimum 2.073
-------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
Minimum 2.073
| | ft. | ft. |
-------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Weight of Details
-------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------
Weight Summation
------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------
Note that the above value for the miscellaneous weight percent has
Note: The shipping total has been modified because some items have
Weight Summary
Note: The Corroded Weight and thickness are used in the Horizontal
| | Surface |
From| To | Area |
| | sq.in. |
----------------------------
-------------------------------------------------------
psig psig °F
----------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------
Input Values:
= (1+2*3.500*0.228*sqrt(0.950+0.000))/(1+7*0.228)
= 0.985
Note: Per Section 1609 of IBC 2003/06/09 these results are also applicable
Tanky 53 KL (T-05) 41
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Wind Load Calculation : Step: 8 9:27am Mar 15,2019
= 2.01 * ( 15 / Zg ) 2 / Alpha
= 0.849
K1 = 0, K2 = 0, K3 = 0
Tanky 53 KL (T-05) 42
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Wind Load Calculation : Step: 8 9:27am Mar 15,2019
= ( 1 + K1 * K2 * K3 )²
= 1.0000
= 15.7 psf
= qz * Gf * Cf * WindArea
= 131.7 lb.
ft. psf
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Input Values:
Site Class C
= 0.020 * ( 8.20210.75)
= 0.097 seconds
= 0.030
= 0.030
= 0.3 * Sds * W * I
= 24473.316 lb.
-------------------------------------------------
Note: There are more than two saddles present in this model. The load on
the saddle supports has been taken as the total weight divided by the
= min( b + 1.56*sqrt( Rm * t ), 2a )
= 13.6909 in.
-------------------------------------------------------------------
= 2158.9 lb.
= 194.9 lb.
= 3301.3 lb.
Tanky 53 KL (T-05) 49
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Ope.) : Step: 11 9:27am Mar 15,2019
= 11068.8 lb.
= 41660.4 lb.
= -41660*2.22[1-(1-2.22/36.09+(4.123²-2.061²)/
(2*2.22*36.09))/(1+(4*2.06)/(3*36.09))]
= -4970.3 ft.lb.
Tanky 53 KL (T-05) 50
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Ope.) : Step: 11 9:27am Mar 15,2019
= Q*L/4(1+2(R²-h2²)/(L²))/(1+(4h2)/( 3L))-4a/L
= 41660*36.1/4(1+2(4.123²-2.061²)/(36.09²))/(1+(4*2.061)/
(3*36.095))-4*2.22/36.09
= 263800.9 ft.lb.
= P * Rm/(2t) - M2/(pi*Rm²t)
= 3184.66 psi
= 6245.67 psi
= P * Rm/(2t) - M1/(K1*pi*Rm²t)
= 51.277*49.472/(2*0.269)--59643.8/(0.1066*pi*49.5²*0.269)
= 4985.64 psi
= 51.277*49.472/(2*0.269)+-59643.8/(0.1923*pi*49.5²*0.269)
= 4565.24 psi
= Q(L-2a)/(L+(4*h2/3))
= 33957.0 lb.
Tanky 53 KL (T-05) 51
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Ope.) : Step: 11 9:27am Mar 15,2019
= K2 * T / ( Rm * t )
= 2987.18 psi
= 0.78 * sqrt( Rm * t )
= 2.845 in.
= -K5 * Q * k / ( t * ( b + X1 + X2 ) )
= -860.00 psi
= -Q/(4*t*(b+X1+X2)) - 3*K7*Q/(2*t²)
3*0.0162 *41660/(2*0.269²)
= -16826.83 psi
= 13.69 in.
Y A AY Io
AllStress ))½
Tanky 53 KL (T-05) 53
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Ope.) : Step: 11 9:27am Mar 15,2019
= 0.533 in.
= e * Bpwid / 2
= Ap * Bp
= 7.570 sq.in.
= P/Ar
Y A AY Ay² Io
= Fl /( 2 * Bplen ) * e * rl / 2
= 3224.934 ft.lb.
Sca = (1-(Klr)²/(2*Cc²))*Fy/(5/3+3*(Klr)/(8*Cc)-(Klr³)/(8*Cc³)
Check = 0.23
Y A AY Ay² Io
Sca = (1-(Klr)²/(2*Cc²))*Fy/(5/3+3*(Klr)/(8*Cc)-(Klr³)/(8*Cc³)
Check = 0.14
= Fl / (Stba * Nbolts)
= 17131.32/(7000.00 * 8.00 )
= 0.3059 sq.in.
Tanky 53 KL (T-05) 56
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Ope.) : Step: 11 9:27am Mar 15,2019
= B * Ft + Sum of X Moments
= 26346.16 ft.lb.
Eccentricity (e):
= Rmom / QO
= 316153.88/31390.57
= 0 (No Uplift)
= 0.3059 sq.in.
= min( b + 1.56*sqrt( Rm * t ), 2a )
= 13.6909 in.
Tanky 53 KL (T-05) 57
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Ope.) : Step: 11 9:27am Mar 15,2019
-------------------------------------------------------------------
= 2158.9 lb.
= 194.9 lb.
= 3301.3 lb.
= 11068.8 lb.
= 41660.4 lb.
= -41660*2.22[1-(1-2.22/36.09+(4.123²-2.061²)/
(2*2.22*36.09))/(1+(4*2.06)/(3*36.09))]
= -4970.3 ft.lb.
= Q*L/4(1+2(R²-h2²)/(L²))/(1+(4h2)/( 3L))-4a/L
= 41660*36.1/4(1+2(4.123²-2.061²)/(36.09²))/(1+(4*2.061)/
(3*36.095))-4*2.22/36.09
= 263800.9 ft.lb.
= P * Rm/(2t) - M2/(pi*Rm²t)
= 3184.66 psi
= 6245.67 psi
= P * Rm/(2t) - M1/(K1*pi*Rm²t)
= 51.277*49.472/(2*0.269)--59643.8/(0.1066*pi*49.5²*0.269)
= 4985.64 psi
= 51.277*49.472/(2*0.269)+-59643.8/(0.1923*pi*49.5²*0.269)
= 4565.24 psi
= Q(L-2a)/(L+(4*h2/3))
= 33957.0 lb.
= K2 * T / ( Rm * t )
= 2987.18 psi
= 0.78 * sqrt( Rm * t )
= 2.845 in.
= -K5 * Q * k / ( t * ( b + X1 + X2 ) )
= -860.00 psi
= -Q/(4*t*(b+X1+X2)) - 3*K7*Q/(2*t²)
3*0.0162 *41660/(2*0.269²)
= -16826.83 psi
= 13.69 in.
Y A AY Io
AllStress ))½
= 0.533 in.
= e * Bpwid / 2
= Ap * Bp
= 7.570 sq.in.
= P/Ar
Y A AY Ay² Io
= Fl /( 2 * Bplen ) * e * rl / 2
= 3224.934 ft.lb.
Sca = (1-(Klr)²/(2*Cc²))*Fy/(5/3+3*(Klr)/(8*Cc)-(Klr³)/(8*Cc³)
Check = 0.23
Tanky 53 KL (T-05) 64
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Ope.) : Step: 11 9:27am Mar 15,2019
Y A AY Ay² Io
Sca = (1-(Klr)²/(2*Cc²))*Fy/(5/3+3*(Klr)/(8*Cc)-(Klr³)/(8*Cc³)
Check = 0.14
= Fl / (Stba * Nbolts)
= 17131.32/(7000.00 * 8.00 )
= 0.3059 sq.in.
= B * Ft + Sum of X Moments
= 26346.16 ft.lb.
Eccentricity (e):
= Rmom / QO
= 316153.88/31390.57
= 0 (No Uplift)
= 0.3059 sq.in.
Note: There are more than two saddles present in this model. The load on
the saddle supports has been taken as the total weight divided by the
= min( b + 1.56*sqrt( Rm * t ), 2a )
= 14.8830 in.
-------------------------------------------------------------------
= 37809 + Max( 0 , 0 , 0 , 0 )
= 37809.5 lb.
= -37809*2.22[1-(1-2.22/36.09+(4.117²-2.051²)/
(2*2.22*36.09))/(1+(4*2.05)/(3*36.09))]
= -4482.6 ft.lb.
= Q*L/4(1+2(R²-h2²)/(L²))/(1+(4h2)/( 3L))-4a/L
= 37809*36.1/4(1+2(4.117²-2.051²)/(36.09²))/(1+(4*2.051)/
(3*36.095))-4*2.22/36.09
= 239531.7 ft.lb.
= P * Rm/(2t) - M2/(pi*Rm²t)
= 3586.50 psi
= 5488.92 psi
= P * Rm/(2t) - M1/(K1*pi*Rm²t)
= 72.369*49.410/(2*0.394)--53790.7/(0.1066*pi*49.4²*0.394)
Tanky 53 KL (T-05) 70
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Test) : Step: 12 9:27am Mar 15,2019
= 4704.68 psi
= 72.369*49.410/(2*0.394)+-53790.7/(0.1923*pi*49.4²*0.394)
= 4445.16 psi
= Q(L-2a)/(L+(4*h2/3))
= 30829.2 lb.
= K2 * T / ( Rm * t )
= 1853.95 psi
= 0.78 * sqrt( Rm * t )
= 3.442 in.
= -K5 * Q * k / ( t * ( b + X1 + X2 ) )
= -490.20 psi
= -Q/(4*t*(b+X1+X2)) - 3*K7*Q/(2*t²)
3*0.0163 *37809/(2*0.394²)
= -7553.84 psi
Tanky 53 KL (T-05) 71
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Test) : Step: 12 9:27am Mar 15,2019
= 14.88 in.
Y A AY Io
AllStress ))½
= 0.508 in.
= e * Bpwid / 2
= Ap * Bp
= 7.570 sq.in.
= P/Ar
Y A AY Ay² Io
= Fl /( 2 * Bplen ) * e * rl / 2
= 0.000 ft.lb.
Sca = (1-(Klr)²/(2*Cc²))*Fy/(5/3+3*(Klr)/(8*Cc)-(Klr³)/(8*Cc³)
Check = 0.03
Y A AY Ay² Io
Sca = (1-(Klr)²/(2*Cc²))*Fy/(5/3+3*(Klr)/(8*Cc)-(Klr³)/(8*Cc³)
Check = 0.04
= Fl / (Stba * Nbolts)
= 0.00/(7000.00 * 8.00 )
= 0.0000 sq.in.
= B * Ft + Sum of X Moments
= 0.00 ft.lb.
Eccentricity (e):
= Rmom / QO
= 0.00/38608.40
= 0 (No Uplift)
= 0.0000 sq.in.
Tanky 53 KL (T-05) 76
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Test) : Step: 12 9:27am Mar 15,2019
= min( b + 1.56*sqrt( Rm * t ), 2a )
= 14.8830 in.
-------------------------------------------------------------------
= 37809 + Max( 0 , 0 , 0 , 0 )
= 37809.5 lb.
= -37809*2.22[1-(1-2.22/36.09+(4.117²-2.051²)/
(2*2.22*36.09))/(1+(4*2.05)/(3*36.09))]
= -4482.6 ft.lb.
= Q*L/4(1+2(R²-h2²)/(L²))/(1+(4h2)/( 3L))-4a/L
= 37809*36.1/4(1+2(4.117²-2.051²)/(36.09²))/(1+(4*2.051)/
(3*36.095))-4*2.22/36.09
= 239531.7 ft.lb.
= P * Rm/(2t) - M2/(pi*Rm²t)
= 3586.50 psi
= 5488.92 psi
= P * Rm/(2t) - M1/(K1*pi*Rm²t)
= 72.369*49.410/(2*0.394)--53790.7/(0.1066*pi*49.4²*0.394)
= 4704.68 psi
= 72.369*49.410/(2*0.394)+-53790.7/(0.1923*pi*49.4²*0.394)
= 4445.16 psi
Tanky 53 KL (T-05) 79
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Test) : Step: 12 9:27am Mar 15,2019
= Q(L-2a)/(L+(4*h2/3))
= 30829.2 lb.
= K2 * T / ( Rm * t )
= 1853.95 psi
= 0.78 * sqrt( Rm * t )
= 3.442 in.
= -K5 * Q * k / ( t * ( b + X1 + X2 ) )
= -490.20 psi
= -Q/(4*t*(b+X1+X2)) - 3*K7*Q/(2*t²)
3*0.0163 *37809/(2*0.394²)
= -7553.84 psi
= 14.88 in.
Tanky 53 KL (T-05) 80
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Horizontal Vessel Analysis (Test) : Step: 12 9:27am Mar 15,2019
Y A AY Io
AllStress ))½
= 0.508 in.
= e * Bpwid / 2
= Ap * Bp
= 7.570 sq.in.
= P/Ar
Y A AY Ay² Io
= Fl /( 2 * Bplen ) * e * rl / 2
= 0.000 ft.lb.
Sca = (1-(Klr)²/(2*Cc²))*Fy/(5/3+3*(Klr)/(8*Cc)-(Klr³)/(8*Cc³)
Check = 0.03
Y A AY Ay² Io
Sca = (1-(Klr)²/(2*Cc²))*Fy/(5/3+3*(Klr)/(8*Cc)-(Klr³)/(8*Cc³)
Check = 0.04
= Fl / (Stba * Nbolts)
= 0.00/(7000.00 * 8.00 )
= 0.0000 sq.in.
= B * Ft + Sum of X Moments
= 0.00 ft.lb.
Eccentricity (e):
= Rmom / QO
= 0.00/38608.40
= 0 (No Uplift)
= 0.0000 sq.in.
Material SA-36
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
Groove weld depth between Pad and Nozzle Wgpn 0.3750 in.
| |
Tanky 53 KL (T-05) 87
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : MH Nozl: 11 9:27am Mar 15,2019
| |
| |
| |
__________/| |
____/|__________\| |
| \ | |
| \ | |
|________________\|__|
= (50.00*49.3376)/(16600*1.00-0.6*50.00)
= 0.1489 in.
= (50.00*12.12)/(16600*1.00-0.6*50.00)
= 0.0366 in.
= 0.2739 in.
= max( ta, tb )
= 0.2739 in.
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
= 0.394 - 0.125
= 0.269 in.
= 98.425/2 + 0.125
= 49.338 in.
Note : Pad Thk >= 0.5T and Pad Width < 8(Shell Thk + Pad Thk)
Tanky 53 KL (T-05) 91
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : MH Nozl: 11 9:27am Mar 15,2019
= 10 * t
= 10 * 0.269
= 2.690 in.
= t + 0.78 * sqrt( Rn * tn )
= 1.678 in.
= Lpr1 + T
= 12.000 + 0.269
= 12.269 in.
= 8( t + te )
= 8( 0.269 + 0.394 )
= 5.304 in.
= 1.678 in.
= t
= 0.269 in.
= 4.753
Tanky 53 KL (T-05) 92
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : MH Nozl: 11 9:27am Mar 15,2019
= t * LR * max( Lamda/4, 1 )
= 0.860 sq.in.
= tn * LH
= 0.269 * 1.678
= 0.451 sq.in.
= 0.017 sq.in.
= 0.5 * Leg412
= 0.5 * 0.3752
= 0.070 sq.in.
= min( W * te , LR * te )
= 1.027 sq.in.
= 0.860+1.000(0.451+0.000)+0.070+0.017+0.000+1.000(1.027)
= 2.426 sq.in.
Tanky 53 KL (T-05) 93
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : MH Nozl: 11 9:27am Mar 15,2019
= 1.5 * S * E
= 24900.0 psi
= P * Rn( LH - t )
= 854.0 lb.
= P * Reff( LR + tn )
= 7299.5 lb.
= P * Reff * Rnc
= 29910.9 lb.
= 761.3 sq.in.
= 56.0 psig
= S[t/Reff]
= 16600.000 [0.269/49.338 ]
= 90.5 psig
= 56.043 psig
= ( fN + fS + fY ) / AT
= 15692.779 psi
= P * Reff / teff
= 50.000 * 49.338/0.269
= 9170.6 psi
= 22215.0 psi
= ( Rnc + tn ) / Rnc
= pi/2 * ( Rn + tn )
= 19.468 in.
= pi/2 * ( Rn + tn + W )
= 23.562 in.
= min(29911*1.02,1.5*16600.0(0.451+0.000),pi/4*50.0*12.12^2*1.02^2)
= 6032.299 lb.
= fwelds * t * S/( t * S + te * Sp )
= 6032.3*0.27*16600/(0.269*16600+0.394*16600)
= 2447.494 lb.
= fwelds * te * Sp / ( t * S + te * Sp )
= 6032.3*0.39*16600/(0.269*16600+0.394*16600)
= 3584.805 lb.
Tanky 53 KL (T-05) 96
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : MH Nozl: 11 9:27am Mar 15,2019
= 778.909 psi
= 518.790 psi
= 1756.457 psi
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 13.9803 in.
Material SA-106 B
Nominal Thickness tn 80
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
Groove weld depth between Pad and Nozzle Wgpn 0.3750 in.
| |
Tanky 53 KL (T-05) 100
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N1 (Inlet) Nozl: 12 9:27am Mar 15,2019
| |
| |
| |
__________/| |
____/|__________\| |
| \ | |
| \ | |
|________________\|__|
= (50.00*49.3376)/(16600*1.00-0.6*50.00)
= 0.1489 in.
= (50.00*2.04)/(17100*1.00-0.6*50.00)
= 0.0060 in.
= 0.2739 in.
= max( ta, tb )
= 0.2739 in.
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
= 0.337 - 0.125
= 0.212 in.
= 98.425/2 + 0.125
= 49.338 in.
Note : Pad Thk >= 0.5T and Pad Width >= 8(Shell Thk + Pad Thk)
= 8( t + te )
= 8( 0.269 + 0.375 )
= 5.152 in.
Tanky 53 KL (T-05) 104
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N1 (Inlet) Nozl: 12 9:27am Mar 15,2019
= t + 0.78 * sqrt( Rn * tn )
= 0.782 in.
= Lpr1 + T
= 7.000 + 0.269
= 7.269 in.
= 8( t + te )
= 8( 0.269 + 0.375 )
= 5.152 in.
= 0.782 in.
= t + te
= 0.269 + 0.375
= 0.644 in.
= 0.536
= t * LR * max( Lamda/4, 1 )
= 1.386 sq.in.
= tn * LH
= 0.212 * 0.782
= 0.166 sq.in.
= 0.042 sq.in.
= min( W * te , LR * te )
= 1.932 sq.in.
= 1.386+1.000(0.166+0.000)+0.042+0.000+0.000+1.000(1.932)
= 3.526 sq.in.
= 1.5 * S * E
= 24900.0 psi
= P * Rn( LH - t )
Tanky 53 KL (T-05) 106
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N1 (Inlet) Nozl: 12 9:27am Mar 15,2019
= 52.2 lb.
= P * Reff( LR + tn )
= 13232.3 lb.
= P * Reff * Rnc
= 5027.5 lb.
= 366.2 sq.in.
= 189.9 psig
= S[t/Reff]
= 16600.000 [0.269/49.338 ]
= 90.5 psig
= 90.507 psig
Tanky 53 KL (T-05) 107
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N1 (Inlet) Nozl: 12 9:27am Mar 15,2019
= ( fN + fS + fY ) / AT
= 5193.791 psi
= P * Reff / teff
= 50.000 * 49.338/0.644
= 3830.6 psi
= 6557.0 psi
= ( Rnc + tn ) / Rnc
= pi/2 * ( Rn + tn )
= 3.534 in.
Tanky 53 KL (T-05) 108
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N1 (Inlet) Nozl: 12 9:27am Mar 15,2019
= pi/2 * ( Rn + tn + W )
= 21.991 in.
= min(5028*1.10,1.5*17100.0(0.166+0.000),pi/4*50.0*2.04^2*1.10^2)
= 198.804 lb.
= fwelds * t * S/( t * S + te * Sp )
= 198.8*0.27*16600/(0.269*16600+0.375*20000)
= 74.192 lb.
= fwelds * te * Sp / ( t * S + te * Sp )
= 198.8*0.38*20000/(0.269*16600+0.375*20000)
= 124.612 lb.
= 130.062 psi
= 99.338 psi
= 65.418 psi
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 7.4455 in.
Material SA-106 B
Nominal Thickness tn 40
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
Groove weld depth between Pad and Nozzle Wgpn 0.3750 in.
| |
Tanky 53 KL (T-05) 112
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N2 (Outlet) Nozl: 13 9:27am Mar 15,2019
| |
| |
| |
__________/| |
____/|__________\| |
| \ | |
| \ | |
|________________\|__|
= (52.79*49.3376)/(16600*1.00-0.6*52.79)
= 0.1572 in.
= (52.79*5.14)/(17100*1.00-0.6*52.79)
= 0.0159 in.
= 0.2822 in.
= max( ta, tb )
= 0.2822 in.
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
= 0.365 - 0.125
= 0.240 in.
= 98.425/2 + 0.125
= 49.338 in.
Note : Pad Thk >= 0.5T and Pad Width >= 8(Shell Thk + Pad Thk)
= 8( t + te )
= 8( 0.269 + 0.375 )
Tanky 53 KL (T-05) 116
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N2 (Outlet) Nozl: 13 9:27am Mar 15,2019
= 5.152 in.
= t + 0.78 * sqrt( Rn * tn )
= 1.135 in.
= Lpr1 + T
= 13.800 + 0.269
= 14.069 in.
= 8( t + te )
= 8( 0.269 + 0.375 )
= 5.152 in.
= 1.135 in.
= t + te
= 0.269 + 0.375
= 0.644 in.
= 1.314
Tanky 53 KL (T-05) 117
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N2 (Outlet) Nozl: 13 9:27am Mar 15,2019
= t * LR * max( Lamda/4, 1 )
= 1.386 sq.in.
= tn * LH
= 0.240 * 1.135
= 0.272 sq.in.
= 0.5 * Leg412
= 0.5 * 0.3752
= 0.070 sq.in.
= min( W * te , LR * te )
= 1.932 sq.in.
= 1.386+1.000(0.272+0.000)+0.070+0.000+0.000+1.000(1.932)
= 3.661 sq.in.
= 1.5 * S * E
= 24900.0 psi
Tanky 53 KL (T-05) 118
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N2 (Outlet) Nozl: 13 9:27am Mar 15,2019
= P * Rn( LH - t )
= 234.7 lb.
= P * Reff( LR + tn )
= 14042.9 lb.
= P * Reff * Rnc
= 13373.5 lb.
= 523.8 sq.in.
= 118.8 psig
= S[t/Reff]
= 16600.000 [0.269/49.338 ]
= 90.5 psig
= 90.507 psig
= ( fN + fS + fY ) / AT
= 7553.751 psi
= P * Reff / teff
= 52.787 * 49.338/0.644
= 4044.1 psi
= 11063.4 psi
= ( Rnc + tn ) / Rnc
= pi/2 * ( Rn + tn )
Tanky 53 KL (T-05) 120
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N2 (Outlet) Nozl: 13 9:27am Mar 15,2019
= 8.443 in.
= pi/2 * ( Rn + tn + W )
= 21.991 in.
= min(13374*1.05,1.5*17100.0(0.272+0.000),pi/4*52.8*5.14^2*1.05^2)
= 1197.772 lb.
= fwelds * t * S/( t * S + te * Sp )
= 1197.8*0.27*16600/(0.269*16600+0.375*16600)
= 500.312 lb.
= fwelds * te * Sp / ( t * S + te * Sp )
= 1197.8*0.38*16600/(0.269*16600+0.375*16600)
= 697.461 lb.
= 367.146 psi
= 232.744 psi
= 366.146 psi
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 14.4884 in.
Material SA-106 B
Nominal Thickness tn 80
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
Groove weld depth between Pad and Nozzle Wgpn 0.3750 in.
| |
Tanky 53 KL (T-05) 124
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N3 (drain) Nozl: 14 9:27am Mar 15,2019
| |
| |
| |
__________/| |
____/|__________\| |
| \ | |
| \ | |
|________________\|__|
= (52.79*49.3376)/(16600*1.00-0.6*52.79)
= 0.1572 in.
= (52.79*2.04)/(17100*1.00-0.6*52.79)
= 0.0063 in.
= 0.2822 in.
= max( ta, tb )
= 0.2822 in.
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
= 0.337 - 0.125
= 0.212 in.
= 98.425/2 + 0.125
= 49.338 in.
Note : Pad Thk >= 0.5T and Pad Width >= 8(Shell Thk + Pad Thk)
= 8( t + te )
= 8( 0.269 + 0.375 )
Tanky 53 KL (T-05) 128
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N3 (drain) Nozl: 14 9:27am Mar 15,2019
= 5.152 in.
= t + 0.78 * sqrt( Rn * tn )
= 0.782 in.
= Lpr1 + T
= 6.000 + 0.269
= 6.269 in.
= 8( t + te )
= 8( 0.269 + 0.375 )
= 5.152 in.
= 0.782 in.
= t + te
= 0.269 + 0.375
= 0.644 in.
= 0.536
Tanky 53 KL (T-05) 129
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N3 (drain) Nozl: 14 9:27am Mar 15,2019
= t * LR * max( Lamda/4, 1 )
= 1.386 sq.in.
= tn * LH
= 0.212 * 0.782
= 0.166 sq.in.
= 0.042 sq.in.
= min( W * te , LR * te )
= 1.932 sq.in.
= 1.386+1.000(0.166+0.000)+0.042+0.000+0.000+1.000(1.932)
= 3.526 sq.in.
= 1.5 * S * E
= 24900.0 psi
Tanky 53 KL (T-05) 130
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N3 (drain) Nozl: 14 9:27am Mar 15,2019
= P * Rn( LH - t )
= 55.2 lb.
= P * Reff( LR + tn )
= 13969.9 lb.
= P * Reff * Rnc
= 5307.7 lb.
= 366.2 sq.in.
= 189.9 psig
= S[t/Reff]
= 16600.000 [0.269/49.338 ]
= 90.5 psig
= 90.507 psig
= ( fN + fS + fY ) / AT
= 5483.298 psi
= P * Reff / teff
= 52.787 * 49.338/0.644
= 4044.1 psi
= 6922.5 psi
= ( Rnc + tn ) / Rnc
= pi/2 * ( Rn + tn )
Tanky 53 KL (T-05) 132
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N3 (drain) Nozl: 14 9:27am Mar 15,2019
= 3.534 in.
= pi/2 * ( Rn + tn + W )
= 21.991 in.
= min(5308*1.10,1.5*17100.0(0.166+0.000),pi/4*52.8*2.04^2*1.10^2)
= 209.885 lb.
= fwelds * t * S/( t * S + te * Sp )
= 209.9*0.27*16600/(0.269*16600+0.375*16600)
= 87.670 lb.
= fwelds * te * Sp / ( t * S + te * Sp )
= 209.9*0.38*16600/(0.269*16600+0.375*16600)
= 122.216 lb.
= 153.689 psi
= 97.428 psi
= 64.160 psi
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 6.4455 in.
Material SA-106 B
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
| |
| |
| |
| |
____________/| |
| \ | |
| \ | |
|____________\|__|
Tanky 53 KL (T-05) 136
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N4 Nozl: 15 9:27am Mar 15,2019
= (50.00*49.3376)/(16600*1.00-0.6*50.00)
= 0.1489 in.
= (50.00*0.97)/(17100*1.00-0.6*50.00)
= 0.0028 in.
Note:
This calculation is valid for nozzles that meet all the requirements of
paragraph UG-36. Please check the Code carefully, especially for nozzles
that are not isolated or do not meet Code spacing requirements. To force
and check the box to force the UG-37 small nozzle area calculation or
= 0.2596 in.
= max( ta, tb )
= 0.2596 in.
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
Tanky 53 KL (T-05) 139
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N4 Nozl: 15 9:27am Mar 15,2019
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 6.4083 in.
Material SA-106 B
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
Groove weld depth between Pad and Nozzle Wgpn 0.3750 in.
| |
Tanky 53 KL (T-05) 142
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N5 (PSV) Nozl: 16 9:27am Mar 15,2019
| |
| |
| |
__________/| |
____/|__________\| |
| \ | |
| \ | |
|________________\|__|
= (50.00*49.3376)/(16600*1.00-0.6*50.00)
= 0.1489 in.
= (50.00*1.44)/(17100*1.00-0.6*50.00)
= 0.0042 in.
Note:
Tanky 53 KL (T-05) 143
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N5 (PSV) Nozl: 16 9:27am Mar 15,2019
This calculation is valid for nozzles that meet all the requirements of
paragraph UG-36. Please check the Code carefully, especially for nozzles
that are not isolated or do not meet Code spacing requirements. To force
and check the box to force the UG-37 small nozzle area calculation or
= 0.2739 in.
= max( ta, tb )
= 0.2739 in.
----------------------------------------------------------------------
Tanky 53 KL (T-05) 144
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N5 (PSV) Nozl: 16 9:27am Mar 15,2019
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 6.4251 in.
Material SA-106 B
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
| |
| |
| |
| |
____________/| |
| \ | |
| \ | |
Tanky 53 KL (T-05) 149
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N7A LL Nozl: 17 9:27am Mar 15,2019
|____________\|__|
= (52.60*49.3376)/(16600*1.00-0.6*52.60)
= 0.1566 in.
= (52.60*0.97)/(17100*1.00-0.6*52.60)
= 0.0030 in.
= (4.0319*0.1566*0.5+2*0.2190*0.1566*0.5*(1-1.00))
= 0.316 sq.in.
= 0.769 sq.in.
= 0.461 sq.in.
Tanky 53 KL (T-05) 151
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N7A LL Nozl: 17 9:27am Mar 15,2019
Note: See ASME VIII-1 2011(a) Appendix L, L-7.7.7(b) for more information.
= 0.141 sq.in.
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
= (52.60*49.3376)/(16600*1.00-0.6*52.60)
= 0.1566 in.
= (52.60*0.97)/(17100*1.00-0.6*52.60)
= 0.0030 in.
Note:
This calculation is valid for nozzles that meet all the requirements of
paragraph UG-36. Please check the Code carefully, especially for nozzles
that are not isolated or do not meet Code spacing requirements. To force
and check the box to force the UG-37 small nozzle area calculation or
= 0.2596 in.
= max( ta, tb )
= 0.2596 in.
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 9.1644 in.
Material SA-106 B
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
| |
| |
| |
| |
____________/| |
| \ | |
| \ | |
Tanky 53 KL (T-05) 157
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N7B LH Nozl: 18 9:27am Mar 15,2019
|____________\|__|
= (50.50*49.3376)/(16600*1.00-0.6*50.50)
= 0.1504 in.
= (50.50*0.97)/(17100*1.00-0.6*50.50)
= 0.0029 in.
Note:
Tanky 53 KL (T-05) 158
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N7B LH Nozl: 18 9:27am Mar 15,2019
This calculation is valid for nozzles that meet all the requirements of
paragraph UG-36. Please check the Code carefully, especially for nozzles
that are not isolated or do not meet Code spacing requirements. To force
and check the box to force the UG-37 small nozzle area calculation or
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
= (50.50*49.3376)/(16600*1.00-0.6*50.50)
= 0.1504 in.
= (50.50*0.97)/(17100*1.00-0.6*50.50)
= 0.0029 in.
Note:
This calculation is valid for nozzles that meet all the requirements of
paragraph UG-36. Please check the Code carefully, especially for nozzles
that are not isolated or do not meet Code spacing requirements. To force
and check the box to force the UG-37 small nozzle area calculation or
= 0.2596 in.
= max( ta, tb )
= 0.2596 in.
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 7.2074 in.
Material SA-106 B
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
| |
| |
| |
| |
____________/| |
| \ | |
| \ | |
Tanky 53 KL (T-05) 164
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N7C HH Nozl: 19 9:27am Mar 15,2019
|____________\|__|
= (50.00*49.3376)/(16600*1.00-0.6*50.00)
= 0.1489 in.
= (50.00*0.97)/(17100*1.00-0.6*50.00)
= 0.0028 in.
= (4.8834*0.1489*0.5+2*0.2190*0.1489*0.5*(1-1.00))
= 0.364 sq.in.
= 0.950 sq.in.
= 0.540 sq.in.
Tanky 53 KL (T-05) 166
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N7C HH Nozl: 19 9:27am Mar 15,2019
Note: See ASME VIII-1 2011(a) Appendix L, L-7.7.7(b) for more information.
= 0.141 sq.in.
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
= (50.00*49.3376)/(16600*1.00-0.6*50.00)
= 0.1489 in.
= (50.00*0.97)/(17100*1.00-0.6*50.00)
= 0.0028 in.
Note:
This calculation is valid for nozzles that meet all the requirements of
paragraph UG-36. Please check the Code carefully, especially for nozzles
that are not isolated or do not meet Code spacing requirements. To force
and check the box to force the UG-37 small nozzle area calculation or
= 0.2596 in.
= max( ta, tb )
= 0.2596 in.
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 10.0679 in.
Material SA-106 B
Groove weld depth between Nozzle and Vessel Wgnv 0.3940 in.
| |
| |
| |
| |
____________/| |
| \ | |
| \ | |
Tanky 53 KL (T-05) 172
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N6 LT Nozl: 20 9:27am Mar 15,2019
|____________\|__|
= (52.60*49.3376)/(16600*1.00-0.6*52.60)
= 0.1566 in.
= (52.60*0.97)/(17100*1.00-0.6*52.60)
= 0.0030 in.
= (4.0319*0.1566*0.5+2*0.2190*0.1566*0.5*(1-1.00))
= 0.316 sq.in.
= 0.769 sq.in.
= 0.461 sq.in.
Tanky 53 KL (T-05) 174
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Calcs. : N6 LT Nozl: 20 9:27am Mar 15,2019
Note: See ASME VIII-1 2011(a) Appendix L, L-7.7.7(b) for more information.
= 0.141 sq.in.
----------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------
Note: Using the minimum value from (b)(1)(b) and (b)(1)(c) above
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
= (52.60*49.3376)/(16600*1.00-0.6*52.60)
= 0.1566 in.
= (52.60*0.97)/(17100*1.00-0.6*52.60)
= 0.0030 in.
Note:
This calculation is valid for nozzles that meet all the requirements of
paragraph UG-36. Please check the Code carefully, especially for nozzles
that are not isolated or do not meet Code spacing requirements. To force
and check the box to force the UG-37 small nozzle area calculation or
= 0.2596 in.
= max( ta, tb )
= 0.2596 in.
Note: The MAWP of this junction was limited by the parent Shell/Head.
The Cut Length for this Nozzle is, Drop + Ho + H + T : 9.1644 in.
Nozzle Schedule:
------------------------------------------------------------------------------
In Plane Shell Thickness. This value does not include weld gaps,
Width of Pad = (Pad Outside Dia. (per above) - Nozzle Outside Dia.)/2
For hub nozzles, the thickness and diameter shown are those of the smaller
------------------------------------------------------------------------------
Note: The Outside projections below do not include the flange thickness.
----------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
[*] - This was a small opening and the areas were not computed or
the longitudinal bending stress was greater than the hoop stress.
Note: MAWPs (Internal Case) shown above are at the High Point.
Tanky 53 KL (T-05) 182
PT.RAPP
PV Elite 2015 SP1 Licensee: SPLM Licensed User
FileName : Tanky 53 KL
Nozzle Summary : Step: 24 9:27am Mar 15,2019
ll - Arc length along the inside vessel surface in the long. direction.
lc - Arc length along the inside vessel surface in the circ. direction
Notes °F °F °F in.
----------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------
Notes:
Notes:
Impact test temps were not entered in and not considered in the analysis.
UCS-66(g) applies to materials impact tested per UG-84.1 General Note (c).
---------------------------------------------------------------------
Liquid Level: 7.57 ft. Dens.: 53.040 lb./cu.ft. Sp. Gr.: 0.850
-----------------------------------------------------------------------
Saddle Parameters:
Weights: