Vous êtes sur la page 1sur 4

1|Page

Republic of the Philippines


DEPARTMENT OF EDUCATION
Region IX, Zamboanga Peninsula
Division of Zamboanga City
CULIANAN NATIONAL HIGH SCHOOL
Culianan, Zamboanga City

FIRST QUARTER EXAMINATION


BUSINESS MATHEMATICS
1st Semester S.Y. 2018 - 2019

Name: ______________________________________________________ Grade & Section: ___________

TEST I. MODIFIED TRUE OR FALSE (Remembering)

Directions: Write I ABM if the statement is true. If the statement is false, changed the underlined word/words to
make it true.. Write your answer on the space provided before each item.
___________1. To compare similar/like fractions, compare the numerators just like whole numbers, i.e. the larger
the numerator, the larger is the value of the fraction.
___________2. A bar when divided into 4 equal parts will have each piece smaller than when it is divided into 3 equal
parts
___________3. The fraction is undefined if denominator is zero and numerator is non-zero; indeterminate, if both
numerator and denominator are zeros.
___________4. If the ratio of passing grades to failing grades is 5 to 3, then out of 8 students, 3 are expected to
fail.
___________5. In a direct proportion – two variables, say x and y, varying such that as x increases, y also increases or as
x decreases, y also decreases proportionally; that is, the ratio is always the same.
___________6. Mark-up is the difference between the selling price and the cost price which is sometimes referred to
as Margin or Gross-Profit.
___________7. Selling price the price at which the commodity is sold per unit.
___________8. Mark-downs commonly happen when the mall decides to sell their items at cut down prices to clear
their warehouse collection.
___________9. It is possible that instead of making the business owner earn a positive profit, selling an item on sale
sometimes gives rise to a negative profit. In this case, the profit is said to be a LOSS.

TEST II. MULTIPLE CHOICE (Higher Order Thinking Skills)


Directions: Choose the correct answer and write only the letter on the space provided before each item.
___10. Five students (namely A,B,C,D,E) are to share equally with each other one bilao of suman for their snacks. If for
some reason, B has to leave and decides to give her share to C, what fraction of the suman will C have?
1 2 3 1
a. 5 b. 5 c. 5 d. 6
___11. Which of the following statements in NOT true?
a. The LCD is equal to the product of all the unique prime factors found in the denominators.
b. To add/subtract fractions with different denominators, we first convert the fractions to similar fractions.
c. A complex fraction may be simplified by reducing the entire numerator and/or entire denominator into
single fractions and applying the rule on division of fractions.
d. Relatively prime numbers are positive integers which have common prime factors
___12. A car travels 120 km on 10 liters of gas. Give the ratio of kilometers to liters (the rate) and express as a unit rate.
a. 12 kilometers/liter b. 120 kilometers/liter c. 10 kilometers/liter d. 12 liters/ kilometer
___13. Len bought a lot measuring 450 square meters. If 25sq.m. is allotted for a storage room, what fraction of the
entire lot is the storage room?
1 1 25
a. 50 b. 18 c. 45 d. 18
___14. A survey asked 130 students which between the subjects Accountancy and Marketing is their preference. The
result is given by the table below.
Which of the following represents the ratio of students who prefer Marketing to
students who prefer Accountancy.
a. 7:6 b. 6:7 c. 7:13 d. 13:6
2|Page

___15. Which of the following holds TRUE about decimals and fractions?
a. Adding fractions such as involves a shorter process compared to adding its decimal
counterparts 0.1 + 0.4 + 0.25.
b. It is more difficult to identify which is smaller or larger between decimals as compared to fractions.
c. Addition of fractions would involve determination of the least common denominator and conversion to
similar fractions, whereas adding decimals is just like adding whole numbers.
d. None of these.
___16. Which of the following would best describe how profit is being determined?
a. Subtract the sum of the cost price and operating price from the selling price
b. Add the sum of the cost price and operating price from the selling price
c. Subtract the sum of the cost price and selling price from the operating price
d. None of these.
___17. Which of the following best describes a markup?
a. It is the amount added to the cost of merchandise to obtain a higher amount known as its selling price?
b. It is the difference between the cost of the merchandise and the profit.
c. It is the amount added to the cost of merchandise to obtain a lower amount known as its selling price?
d. It is the sum between the cost of the merchandise and the profit.
___18. A carinderia owner earned a total of ₱ 5,650.00 for the day. Looking at her notebook, she noted that she has
spent a total of ₱ 3,125.00 on the same day to cover all the ingredients and other things she used for her
store. Which formula would determine her profit for the day?
a. 𝐶𝑜𝑠𝑡 = 𝑃𝑟𝑜𝑓𝑖𝑡 + 𝑅𝑒𝑣𝑒𝑛𝑢𝑒 b. 𝑃𝑟𝑜𝑓𝑖𝑡 = 𝑅𝑒𝑣𝑒𝑛𝑢𝑒 − 𝐶𝑜𝑠𝑡
c. 𝑃𝑟𝑜𝑓𝑖𝑡 = 𝑅𝑒𝑣𝑒𝑛𝑢𝑒 + 𝐶𝑜𝑠𝑡 d. 𝐶𝑜𝑠𝑡 = 𝑃𝑟𝑜𝑓𝑖𝑡 − 𝑅𝑒𝑣𝑒𝑛𝑢𝑒
1
___19. Divide 42 by 33.
3 2 1
a. 125 b. 143 c. 15 d. 165
1 3
___20. When 4 of 720 is subtracted from 7 of 567, what is the result?
a. 63 b. 61 c. 64 d. 72
1 1 1
___21. What is the average of , and . ?
2 4 3
13 13 13 13
a.12 b. 24
c. 36 d. 48
___22. Find the fractional equivalent of 0.54545454…
a. 54/100 b. 54/99 c. 54/999 d. 54/99
___23. What are the prime factors of 1260?
a..22 ∙ 32 ∙ 35 b. 22 ∙ 33 ∙ 7 ∙ 5 c.. 22 ∙ 32 ∙ 7 ∙ 5 d. 23 ∙ 33 ∙ 7 ∙ 5
___24. A company manufactured school supply sets for 2/3 of the university belt population of 48,000 as its target
market. A survey revealed that only 3/4 of the intended marker purchased its product. What is the actual
number of consumers?
a. 16,000 b. 24,000 c. 10,000 d. 36,000
1 1
___25. Ella had some money, she gave of it to her parents, spent in a bookstore and saved the rest. If she bought 2
5 3
books worth P 354 each and a highlighter that cost P 42.00, how much money did Ella had at first?
a. ₱ 3,250 b. ₱ 3,500 c. ₱ 3, 750 d. ₱ 2,250
___26. Eight tea bags are needed to make 5 liters of iced tea. How many tea bags are needed to make 15 liters of iced
tea?
a.13 b. 23 c. 24 d. 25
___27. A manufacturer knows that during an average production run, out of 1,000 items produced by a certain
machine, 25 will be defective. If the machine produces 2,030 items, how many can be expected to be
defective?
a. 48 b. 49 c. 51 d. 52
___28. To finish a certain job in 8 days, 6 workers are needed. If it is required to finish the same job in 2 days advance,
how many workers have to work?
a. 7 b. 8 c. 9 d. 10
___29. Julia buys a notebook with a cost of ₱ 45. The rate of mark-up based on cost is 25%. Find the selling price of
the notebook.
a. ₱ 56.25 b. ₱ 60.50 d. ₱ 65.25 d. ₱ 70.00
___30. Aling Ana would like to sell little trinkets she purchased from Divisoria for ₱ 12 each. If the operating cost is
set at 25% of the cost and she would like to have a 15% profit on the cost of each item, determine the mark-up
price for each trinket.
a. ₱ 4.80 b. ₱ 4.90 c. ₱ 13.00 d. ₱ 16.80
___31. A top costs Mang Mario ₱ 280 and he decides to mark it up by 30% of the selling price. Find the
selling price and mark-up for the said top.
a. S=₱ 420;MU=₱ 100 b. S=₱ 44150;MU=₱ 130 c. S=₱ 400;MU=₱ 120 d. S=₱ 390;MU=₱ 120
3|Page

___32. Peter decides to impose a mark-up of ₱ 5 on each pen he sells to his classmates and friends. This represents a
20% mark-up based on the selling price. Find the cost and the selling price of the pens Peter sells.
a. S=₱ 20;C=₱ 25 b. S=₱ 25;C=₱ 20 c. S=₱ 23;C=₱ 24 d. . S=₱ 27;C=₱ 22
___33. Jamie had sixty four dolls. She donated ¾ of the dolls to an orphanage. She then gave half of the remainder to
her younger sister. If, one-forth of what was left with Jamie was sold in an auction, how many dolls remained
with Jamie?
a. 4 b. 6 c. 8 d. 10
___34. Patrick spent 30% of his allowance on merienda, 45% on a book and had 50 pesos left. How much is his
allowance?
a. ₱ 100 b. ₱120 c. ₱ 150 d. ₱ 200
3 4 5 6
___35. Which is the value of (1000 + 100 + 10 + 1) in decimal is form?
a. 3.456 b. 6.453 c. 4.536 d. 6.543
___36. When you go shopping, you may find the same items packaged in various sizes or quantities. Of course, the item
with the lesser unit price is the better buy. Find the better buy: 6 handkerchiefs for ₱ 240 or 10 handkerchiefs
for ₱ 399.
a. 10 handkerchiefs for ₱ 399 b. 6 handkerchiefs for ₱ 240
c. the unit prices are equal d. cannot be determined
___37. A supply of food lasts for a week for 20 families. How long would the supply last if 3 more families have to be
supplied?
a. about 5 days b. about 6 days c. about 7 days d. about 8 days
___38. If nine men take 15 days to assemble 18 machines, how many days will it take 20 men to assemble 60
machines?
1 1
a. 22 b. 22 c. 23 d. 23
2 2
___39. Dan has some mangoes, apples, and guavas. The ratio of mangoes to the number of apples is 1 : 9. The ratio of
apples to the number of guavas is 18 : 2. What is the ratio of the number of guavas to the number of mangoes?
a. 2 : 1 b. 1: 1 c. 2 : 3 d. 9 : 18
___40. Jessica buys three bananas for ₱ 25.00. How much does she have to pay for a dozen of these bananas?
a. ₱100 b. ₱102 c. ₱105 d. ₱106
___41. A typist can finish 4 pages in 6 minutes. How long will it take him to finish 18 pages?
a.21 min b. 23 min c. 25 min d. 27 min
___42. My regular beef supplier gives me a 5% discount on my meat purchases every week. If the price of beef brisket
this week is PhP375 per kilo and I am planning to buy 1.5 kilos, how much trade discount will I receive from this
purchase?
a. I will get a total trade discount of PhP56.26 for my 3.0 kg of beef brisket this week.
b. I will get a total trade discount of PhP28.13 for my 3.0 kg of beef brisket this week.
c. I will get a total trade discount of PhP28.13 for my 1.5 kg of beef brisket this week.
d. I will get a total trade discount of PhP56.26 for my 1.5 kg of beef brisket this week.
___43. My mother admired a pair of earrings that her friend was offering for PhP24,000, payable in 6 months. She
bargained to be given a discount and her friend agreed to give her 12% if she pays in cash. How much will my
mother have to pay for the pair of earrings?
a. My mother should pay her friend PhP22,120 in cash to avail of the discount.
b. My mother should pay her friend PhP21,120 in cash to avail of the discount.
c. My mother should pay her friend PhP31,102 in cash to avail of the discount.
d. My mother should pay her friend PhP2,112 in cash to avail of the discount.
___44. For Christmas, Paul gave each of his 34 classmates a shirt with a unique design for their class remembrance. He
found a supplier who gives 8% discount for a minimum of 25 shirts purchased. The total cost of the shirts Paul
purchased amounted to PhP3,910. How much was the unit selling price of the shirts?
a. The unit selling price of the shirts is 8%.
b. The total price for the shirts Paul bought was only 92% of their original selling price.
c. The unit selling price of the shirts is PhP125.
d. The total price for the shirts Paul bought was only 8% of their original selling price.

TEST III. SOLVING (Higher Order Thinking Skills)


Directions: Read and analyze each problem carefully. Show your COMPLETE solution and indicate your final answer
inside a box.
4 1 3 41
45-47.) If the equation 5 + 2 + 𝑥 = 20 is true to a single value of the variable x, then what value could it be? (3pts)
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
4|Page

3
48-50.) 7
of Joan’s antique collection were sold in an auction. Half of the remaining collections were given to her
mother’s friend. The rest went to Joan’s daughter, as her wedding gift. If Joan earned P 6,720 during the
auction, how much more would she earn if she sold the collections that were given to her mother’s friend?
(3pts)
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
51-52.) Find the cost and mark-up of a box of pencils being sold for PhP135 with a 25% mark-up based on the selling
price. (2pts)
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
TEST IV. CRITICAL THINKING
Directions: Read and analyze each given situation carefully. Write your answer on the space provided after each
given situation.
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
53-54.)Provide a real-life situation illustrating the significance of the skills in manipulating fractions, decimals, or
percent. (2pts)
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
55-56.) Give an example of a real-life situation illustrating proportion. (2pts)
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
57.) Cite the difference between mark-up and selling price. (1pt)
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
1 1
58-60. Maria was asked to go to the market to buy 2 2 kilos of pork, 4 kilo of garlic, and 6 pieces of saba. One kilo of
pork costs ₱ 215, 1 kilo of garlic costs ₱ 105, and one piece of saba costs ₱ 2.30. If Maria is given ₱ 700, will she
be able to buy everything she was asked to buy? If yes, how much change is left, if any? (3pts)
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________

Good Luck!!! 

PREPARED BY:

JOANES C. OCAMIA
SHS Math Teacher