Vous êtes sur la page 1sur 5

Proiect didactic

Data: 24.10.2018
Școala Gimnazială Dorna Arini
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: OPŢIONAL Genuri şi specii literare
Clasa a VIII-a
Propunător: Lungoci Andreea-Amalia
Unitatea de învățare: Genul liric
Titlul activității: Doina populară
Tipul lecției: de aprofundare

Competente generale, sociale si civice


1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă

Competente specifice vizate


1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a unui text literar
1.2 exprimarea coerentă a ideilor în urma citirii textului literar
2.1 recunoaşterea şi interpretarea diferitelor figuri de stil, ca expresie a înnobilării cuvintelor din limbajul uzual
2.2 identificarea şi interpretarea elementelor de prozodie din textul poetic
2.3 identificarea şi însuşirea modalităţilor specifice de organizare a textelor literare, aparţinând genurilor şi speciilor literare studiate
2.4 interpretarea textului literar ca viziune a scritorului asupra lumii înconjurătoare
4.2 argumentarea corectă, coerentă şi nuanţată a apartenenţei unui text/ fragment de text la gen sau la specie literară

Valori si atitudini
 Cultivarea interesului pentru lectură și a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii.
 Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diverse mesaje receptate.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlalți și prin nevoia de a înțelege și de a folosi
limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural.
Obiective operationale
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să indeplinească următoarele obiective:
1) Cognitive:
O1 să identifice în textul dat cuvinte cheie;
O2 să-şi argumenteze propria opinie referitoare la o structură dată;
O3 să identifice elementele de prozodie
O4 să identifice figurile de stil şi rolul acestora în cadrul textului studiat
O5 să recunoască stările/trăirile poetului anonim, precum şi legătura acestuia cu natura
O6 să încadreze fragmentul dat într-o specie literară, justificându-şi opinia;
2) Afective:
a. să motiveze alegerile făcute;
b. să lucreze individual și frontal.

Strategii didactice:
Metode si procedee: lectura fluentă, expresivă, explicativă, conversația euristică, observația, lectura, explicația, exercițiul de exprimare a opiniei,
exercițiul creator.
Materiale didactice: caiete, cretă, fișe de lucru.
Forme de organizare a activitatii: frontală, individuală, în perechi.
Resurse:
Resurse umane: clasă omogenă de 14 elevi.
Locul de desfasurare: sala de clasă
Timp: 50 de minute
.
Conditii prealabile:
o Capacitatea normală de învățare a elevilor de clasa a VIII-a.
o Deprinderi de a lucra în echipă și de a utiliza anumite metode.

Evaluare: orală, interevaluare, autoevaluare


Scenariu didactic
Momente şi obiective Timp Conţinutul lecţiei Activităţi de învăţare Strategii didactice
operaţionale
Forme de Resurse Probe de evaluare
organizare materiale şi
procedurale
I.EVOCAREA 5 Asigurarea condiţiilor „Eu, ori de câte ori aud doina, îmi pare Activitate Conversaţia
min necesare desfăşurării că aud plângând Moldova după gloria ei frontală
Moment optime a activităţii cea veche.” Vasile Alecsandri Exerciţiul
organizatoric
-discutarea citatului Completează ciorchinele
Captarea atenţiei Completarea unei
-exerciţiu de completare a ciorchinelui
Ciorchinele
scheme a tipurilor de dat cu tipurile de doine
doine cunoscute cu tipurile de doine cunoscute cunoscute.

Anunţarea titlului Anunţarea titlului lecţiei Doina populară. Aprofundare


şi a obiectivelor şi comunicarea
urmărite obiectivelor operaţionale
II:REALIZAREA 30 Recunoaşterea -exerciţiu de lectură (expresivă, Activitate Lectura 1.Completează jurnalul
min elementelor de detaliu în explicativă, problematizantă şi frontală şi expresivă cu dublă intrare: lumea
SENSULUI cadrul textului citit, la creativă) a unui text ilustrativ individuală
textului (2-4 versuri)/ lumea
mea.
Conducerea prima vedere Exerciţiul 2.Completează harta
învăţării (O1, O2, -exerciţiu de comentare de fragmente/ subiectivă a lecturii, alegând
citate din opera studiată Conversaţia din textul dat:
O3, O4, O5) Titlul-
Autorul-
-exerciţii de recunoaştere şi de Explicaţia Structura textului-
transcriere din textul literar a Elementele de versificaţie-
elementelor de detaliu solicitate Figura de stil predominantă-
O altă figură de stil-
Elemente ale eului liric-
Sentimentul/ sentimentele
transmis/e de poet-
Două-trei elemente ale
naturii-
Argumentarea Relaţia poetului cu natura-
Cuvinte populare-
Obţinerea Activitate Exerciţiul Genul literar în care se
-exerciţiul creator frontală, în încadrează-
performanţei şi Alcătuirea unui perechi şi Conversaţia
3.Alcătuieşte un catren sau un
cvintet de la cuvântul „doină”.
asigurarea feed- catren/cvintet pornind de individuală
back-ului la o temă dată Explicaţia
10
min Argumentarea

III:REFLECŢIA 5 Conversaţia De încadrat


min Explicaţia
(O6) Argumentarea poezia dată în
Evaluarea specia doinei
populare, luând în
Asigurarea considerare
retenţiei şi a aspectele discutate
transferului în clasă.
Anexa 1
Citeşte cu atenţie textul următor pentru a răspunde corect cerinţelor formulate:

Foaie verde maghiran


Foaie verde maghiran În mijlocul codrului Dimineaţa când mă scol
Mă trudesc, neică, de-un an Făr- de aripi, făr de pene Cu pelin pe ochi mă spăl;
Să fac pelinul zahar. Făr de nici o mângâiere. Mă spăl să mă răcoresc;
Dar, al naibii, tot amar Ar zbura, n-are putere. Şi mai rău mă amărăsc;
Amar, neică, amar dragă, Mă trudesc, neică, de-o vreme Apoi ies pe foişor
Amărât o viaţă-ntreagă Să fac agurida, miere Să mă uit în sat cu dor
Amărât ca mine nu-i Dar, a naibii, e tot fiere. Cum trec fraţi pe la surori
Decât puiul cucului Pelin beau, pelin mănânc Şi părinţi pe la feciori.
Când îl lasă mama lui Seara pe pelin mă culc

1) Completează jurnalul cu dublă intrare: lumea textului (2-4 versuri)/ lumea mea.
2) Completează harta subiectivă a lecturii, alegând din textul dat:
a. Titlul-
b. Autorul-
c. Structura textului-
d. Elementele de versificaţie-
e. Figura de stil predominantă-
f. O altă figură de stil-
g. Elemente ale eului liric-
h. Sentimentul/ sentimentele transmis/e de poet-
i. Două-trei elemente ale naturii-
j. Relaţia poetului cu natura-
k. Cuvinte populare-
l. Genul literar în care se încadrează-
3) Alcătuieşte un catren sau un cvintet de la cuvântul „doină”.

Temă acasă: De încadrat poezia dată în specia doinei populare, luând în considerare aspectele discutate în clasă.

Vous aimerez peut-être aussi