Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
b Horizontal hoops
Hoops are provide at 0.04% of volume per unit height of steining
Volume of hoops = (0.04/100)*(p/4)*(9.92-9.02)*1 = 0.005344 m3
Weight of hoops/m height= =0.005344*7850 = 41.9 kg
Length of outer hoop =p*(9.90-2*0.05-0.012) = 30.75 m
Length of inner hoop =p*(9.00+2*0.05+0.012) = 28.63 m
Total length of hoops in a layer = 59.38 m
Weight of hoops in a layer = 52.7 kg
Required Spacing of hoops=52.7/41.9 = 1.257 m
Provide 12 mm dia hoops at 300 mm c/c at both the faces
4 Design of curb
a Outer diameter of curb = 9.90+2*0.075 = 10.050 m
Volume of curb=(p/4)(10.05 -9 )*1.0-(1/2)*0.375*0.600*p*(9.0+2*0.375/3)
2 2
= 12.441 m3
Steel required (As per clause 708.7.3 of IRC-78) = 72 kg/m3
Total steel required=72*12.441 = 896 kg
Weight of Hoops: Using 16 mm dia bars (1.578 kg/m)
Hoop at Diamter,m Length, m Nos Weight
Outer =10.05-2*0.070=9.91 31.13 4 196.51 kg
Inner =9+2*0.07=9.14 28.71 2 90.62 kg
Top =9.0+2*0.070+2*0.193=9.53 29.93 1 47.22 kg
Lower =10.05-2*0.070-2*0.215=9.48 29.78 1 47.00 kg
Total weight of all hoops (excluding overlaps) = 381 kg
Required weight of stirrups=896-381= = 514 kg
Length of stirrup = 2.33 m
Using 12 mm dia stirrups
Weight of each stirrup=2.33*0.888 = 2.07 kg
No of stirrups=514/2.07 = 249
Diameter to center of outer leg=10.05-2*0.05-0.012 = 9.938 m
Circumference at outer leg = p*9.938 = 31.22 m
Spacing of stirrups at outer face = 31.22/249 = 0.125 m
Hence, provide 12 mm dia stirrups at 125 mm c/c
6 Drawing
7 Check for Bearing Pressure
a Dead Loads: Below Floor Slab
Well steining
Lower part = (p/4)*(9.92-9.02)*6.4*25= = 2137.5 kN
Upper part = (p/4)*(9.6 -9.0 )*5.8*25=
2 2
= 1270.9 kN
Curb = 12.441*25 = 311.0 kN
Cutting edge = p*9.9*69.15 = 21.5 kN
Total = 3741.0 kN
Say = 3800.0 kN
e Live load
Floor slab @4 kN/m2 = (p/4)*(9.60+2*0.45)2*4.0 = 346.4 kN
Roof slab @0.75 kN/m2 = (p/4)*(9.60+2*0.45)2*0.75 = 64.9 kN
Total = 411.3 kN
Say = 450.0 kN
c Design of Column
Design Loads for the most critical member:
Axial load Pu = 192.8 kN
Moment (including slenderness effects) Mux = 49.8 kNm
Moment (including slenderness effects) Muy = 8.7 kNm
Using 16 mm dia bars with 40 mm clear cover, eff cover d' = 56 mm
Steel Placement Equal on four sides = 8 Nos
Let Main Steel Percentage p = 1.52 %
Main Steel Asc = 1368 mm2
Section Capacity
Axial Load Capacity Puz=0.45fckAc+0.75fyAsc = 1223.5 kN
Factor d'/h = 0.187
Factor n=Pu/fckbh = 0.107
Factor w=p/fck = 0.076
From Chart, Factor m=Mu/fckbh2 = 0.109
Moment Capacity about x-axis Mux1=mfckbh
2
= 58.8 kNm
Factor d'/b = 0.187
Factor n=Pu/fckbh = 0.107
Factor w=p/fck = 0.076
From Chart, Factor m=Mu/fckb2h = 0.109
Moment Capacity about y-axis Muy1=mfckb h
2
= 58.8 kNm
Ratio Pu/Puz = 0.16
Factor an = 1.00
Interaction Ratio (Mux/Mux1)an+(Muy/Muy1)an = 0.99
<=1 Hence Ok
Hence, provide 8-nos of 16 mm dia bars giving provided A sc = 1608.00 mm2
> 1368.00 mm2
Hence ok
Ties: Using 8 mm dia bars
Required spacing £ Least lateral diension = 300 mm
£ 16 times main bar dia = 256 mm
£ 300 mm
Hence, adopt spacing of 150 mm c/c
Design summary for columns
Size of column = 300x300 mm
Main bars = 8 nos 16 mm dia
Ties = 8 mm dia ties at 150 mm c/c
The column rods shall be embedded to a length of 50f = 800 mm into the wall of the well
Hence provide 3-16mm dia bars at top giving provided Ast = 603 mm
2
Required sv = = 428 mm
Required sv = = 295 mm
Hence provide 3-16mm dia bars at top giving provided Ast = 603 mm
2
Required sv = = 847 mm
1 fck 4.6M u
Required A st 1 1 bd = 570 mm2
2 fy fck bd 2