Vous êtes sur la page 1sur 5

PROIECT DE LECȚIE

1. PROFESOR: Cristea Lucian-George


2. DATA: 27.10.2015
3. OBIECTUL: Limba și Literatura Romȃnӑ
4. CLASA: a VI-a A
5. SUBIECTUL: „Peste vârfuri...”, de Mihai Eminescu
6. COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Receptarea mesajului scris din textele literare, în scopuri diverse;
3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea mesajelor scrise, în
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
7. COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2 Sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcţie de context;
3.2 Identificarea procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric;
3.3 Sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textul citit;
4.2 Utilizarea unui lexic diversificat, recurgând la categoriile semantice studiate şi la
mijloacele de îmbogăţire a vocabularului, pentru exprimarea nuanţată;
4.3 Îmbinarea corectă a cuvintelor în enunţuri, utilizând corect semnele de ortografie şi
de punctuaţie;
8. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să citească corect, conştient, fluent, cursiv şi expresiv textul, fără literalizare sau
silabisire;
– să încadreze textul în categoria genului literar corespunzător;
– să descrie conţinutul unei opere lirice;
– să folosească sensul propriu al cuvintelor în contexte noi;
– să reţină date despre viaţa şi opera scriitorului Mihai Eminescu;
– să recunoască şi să denumească modurile de expunere utilizate în opera
literară;
O2 – să participe conştient şi cu interes la lecţie;
- să aprecieze, critic şi autocritic, modul de îndeplinire a cerinţelor din fişele de
lucru;
O3 – să scrie citeţ, corect, aplicând în scris regulile ortografice, de punctuaţie şi de
paginare învăţate;
– să selecteze elementele de lexic adecvate situaţiilor de comunicare;

9. TIPUL LECȚIEI: combinată (mixtă)


A. Metode și procedee didactice: - citirea explicativă, exerciţiul, munca independentă, munca cu
manualul, lectura model, învăţarea prin descoperire, conversaţia, problematizarea;
B. Forme de organizare a activitӑții elevilor: pe echipe, frontal, individual;
C. Material didactic: - Manualul pentru clasa a VI-a de Limba Romȃnӑ de la editura All
Educational, București, 2000

1
D. Timp alocat: 45 minute
E. Material bibliografic: a. Programa școlarӑ la Limba și Literatura romȃnӑ, Ministerul Educației,
Cercetӑrii și Inovӑrii, București, 2011
b. Dicţionarul figurilor de stil – Raluca Scarlat, Ed. Aula, Braşov,
2003;
c. Îndrumător pentru receptarea textelor literare – Cornelia
Dumitraşcu Sechi, Silvia Bârsan Bârcă, Casa Editorială regina,
Iaşi, 2001;

2
10. DESFӐȘURAREA LECȚIEI
SECVENŢE ACTIVITATEA RESURSE
-LE
LECȚIEI PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDU- ORGANIZA MATE- OBSER
RALE TORICE RIALE VAȚII
I. Moment Stabilesc liniştea şi - se pregătesc Individual
organizatoric disciplina în sala de pentru lecţie
1’ clasă. Asigur un climat
optim desfăşurării
lecţiei. Îmi pregătesc
II. materialul didactic. Se Manual
Verificarea realizează prezenţa.
cunoştinţelor 1. Muncă - rezolvă Problemati- Frontal
5’ independentă: munca zarea
Realizaţi în 5-8 rânduri independentă
descrierea animalului - verifică
vostru preferat. munca
independentă
O2
2. Verificarea orală a ... D-l Goe, de
cunoştinţelor teoretice: I. L. Caragiale
- Cum s-a numit ultima
lecţie la limba şi
literatura română?
- Cărui gen literar ... genului
aparţine această operă epic
literară?
- Care este spaţiul ... peronul Conversația Frontal
acţiunii? urbei X, combinat cu
- Care sunt cuvintele trenul individual
prin care autorul ... de 10 mai
stabileşte timpul
O2 întâmplărilor?
- În ce categorie de ... personaj
personaj îl putem principal, Conversația Frontal
încadra pe Goe? masculin,
- Ce trăsături fizice şi individual,
morale îl evidenţiază pe negativ
Goe?
- Care sunt modurile de ... naraţiunea,
expunere folosite în dialogul şi
opera literară? descrierea Frontal
- Ce este dialogul? ... o Individual
-Ce condiţii trebuie comunicare
respectate atunci când între două sau Explicația
dorim să realizăm un mai multe

3
dialog? persoane
- Ce modificări apar
atunci când
transformăm vorbirea -răspund la
directă în vorbire întrebări Exercițiul Frontal
indirectă?
„¾ În operele literare,
scriitorii reuşesc să
III. îmbine cu succes aceste
Introducere moduri de expunere Problemati-
în noua lecţie pentru a creea o operă zarea
2’ valoroasă. În unele
opere literare, însă,
autorul optează pentru
O2 utilizarea unui singur
mod de expunere.”
„¾ Astăzi la ora de - reţin tema şi
IV. limba şi literatura obiectivele Frontal
Anunţarea română vom învăţa
temei şi despre particularităţile
enunţarea operelor în versuri,
obiectivelor opere în care
2’ predomină descrierea
ca mod de expunere,
având ca text suport
Peste vârfuri..., scris de
Mihai Eminescu.
Trebuie să fiţi atenţi, să
răspundeţi corect şi în
timp util şi să rezolvaţi
corect cerinţele. Este
important să ne
exprimăm şi să scriem
corect, de aceea trebuie
V. Predarea – să vă însuşiţi temeinic
Învăţarea regulile gramaticale ale
30’ limbii”.
Scriu titlul lecţiei pe - notează titlul Individual
tablă. pe caiete
1. Date despre autor:
- citesc datele
2. Citirea model: - prezintă Problematiza
Voi citi model lecţia portretul -rea
respectând intonaţia autorului
cerută de semnele de
punctuaţie.
O1+O2+O3 3. Citirea în gând şi
sublinierea cuvintelor - citesc lecţia Frontal
şi expresiilor

4
necunoscute:
Las timp elevilor să
citească fragmentul din
manual în gând şi să
evidenţieze cuvintele
necunoscute pe care le
voi explica, cu ajutorul
O1+O2+O3 dicţionarului.
4. Familiarizarea cu - sunt atenţi şi Frontal
conţinutul lecturii: îşi însuşesc Frontal
Voi relata conţinutul pe conţinutul
baza planului de idei. lecturii
În continuare se vor
rezolva câteva exerciţii
din manual care au
rolul de a familiariza - rezolvă Individual
elevii cu textul studiat. exerciţiile Exercițiul
De asemenea, vor
VI. Evaluare rezolva exerciţiile de pe
5’ fişa model.
5.Citirea integrală a
poeziei: - citeşte lecţia Exercițiul Individual
Voi numi un elev care
va citi lecţia respectând
intonaţia cerută de
semnele de punctuaţie.
Ca o oportunitate de
- rezolvă
relaxare şi de creare a
rebusul Frontal
unei bune dispoziţii, îmbinat cu
individual
elevii trebuie să rezolve
un careu pe baza
tematicii abordate.

Vous aimerez peut-être aussi