Vous êtes sur la page 1sur 7

A. TRUSSES 3. Diagonal Web (L - 25 x 25 x 3 mm) H.

Cladding Studs
1. Top Chord = 4 Lengths W6 x 15 a. Front Frame L =2.618 x (4 studs x 2)
L= 4.60m x 4sets, use 1L - W6 x 15# L=0.445 m L= 2.618 x 8
= 4 lengths W6 x 15 @ 6m Qty = 29 L= 20.944 m / 6 = 3.49
L = 29 x 0.445 Total = 4L - 50 x 150 x 1.5 mm C-Purlins
2. Web = 1 lengths W6 x 15. L= 12.91m
L = 1.98 m x 4 sets I. Cladding Railing:
= # of 1.98 per 6m = 3pcs. b. Back Frame LC-1.5 x 50 x150 mm
= 2 lengths W6 x 15. L=0.378 m L =8.740 x 5 Rails
Qty = 29 L= 43.70 / 6 = 7.28 --- say, 8
3. Bottom Chord = 4 lengths W6 x 15. L = 29 x 0.378 Total = 8L - 50 x 150 x 1.5mm C-Purlins
L = 4.54 m x 4 sets, use 1L w6 x 15 L= 10.96 m
= 4 lengths W6 x 15. J. Side Roofing Panel: 0.60 mm PPGL
Total = 12.91 + 10.96 =23.87 / 6 = 3.98 --- say 4 Spandek Roofing Panel
Total = 4 + 2 + 4 = 10 lengths W6 x 15 @ 6m = 4 length - 25 x 25 x 3 mm Angle Bar A = Computation by AutoCad
A = 2.22 sq. m
B. PURLINS 4. Horizontal Frame ( L - 25 x 25 x 3 mm)
1.Longitudinal a. Front Frame K. Top Flashing: Plain G.I. Sheet
L= get longest length = 8.69 m L=0.30 m L = 8.740 m
= 8.69 m x 9 (quantity) = 78.21m Qty = 30 L = 8.740 / 2.40
= 13 lengths - 50 x 150 x 1.5 mm C-Purlins = 30 x 0.30 = 9 L = 3.64-----say 4
L = 9 / 6 = 1.50 ----say 2 Total = 4 pcs.
2. Transverse Total = 2L - 25 x 25 x 3mm Angle Bar
L = 3.035 m x 2 (quantity) = 6.07m L. Side Flashing: 0.40 mm Painted
= 1length - 50 x 150 x 1.5 mm C-Purlins D. 12 mm ∅ Deformed RSB Sag Rods @ Plain G.I. Sheet
Spacing = 1.20m L = 3.30 m
Total = 13 + 1 = 14 lengths -50 x 150 x 1.5mm C-Purlins Qty = 8.556 /1.20 = 7.13---say, 8 units L = (3.30 x 2 sides) / 2.40
= 8 x 3.033 m = 24.264 / 6 = 4.04 L = 2.75-----say, 3
C. GUTTER TRAY Total = 5L - 12mm Ø Sag Rod Total = 3 pcs.
1. Main Chord (L - 40 x 40 x 3 mm)
L = 8.556 + 0.225 E. Main Roofing Panel: 0.60 mm M. Gutter : 0.60 mm Painted
L = 8.78 x 4 chords PPGL Spandek Roofing Panel Plain G.I. Sheet
L = 35.12 / 6 = 5.85 A= L x W L = 8.556 m
Total = 6 lengths - 40 x 40 x 3 mm Angle Bar A = 8.556 m x 3.079 m L = 8.556 m / 2.40 m
A= 26.332 sq. m L = 3.565 ------say, 4
2. Vertical Web (L - 25 x 25 x 3 mm) Total = 4 pcs.
a. Front Frame F. Fascia: 0.40 mm Plain
L = 0.40 m Painted G.I. Sheet N.EXTRA SIDE FRAMING
Qty = 8.56 / 0.30 + 1 = 29.53 ---say, 30 L = 8.556 + 0.225 + 0.225 = 9.00m L = use longest length of
L = 30 x 0.40 L = 9.00/ 2.40 3.00 x 3 stacks
L = 12.00 m L= 3.75-----say, 4 L = 3.00 x 3 = 9.00 m
Total = 4 pcs. = 9.00 / 6 = 1.50 ----say 2
b. Back Frame Total = 2L - 50 X 150 X 1.5mm C-Purlins
L = 0.30 m G. Cladding:
Qty = 8.56 / 0.30 + 1 = 29.53 ---say, 30 0.60 mm PPGL Spandek Roofing Panel
L = 30 x 0.30 A=LXW
L = 9.00 m A =8.740 x 2.448
A= 21.40 sq. m
Total = 12 + 9 = 21 / 6= 3.50 ---say, 4
= 4 length - 25 x 25 x 3mm Angle Bar
CANOPY ESTIMATE - MASONRY ADDITIVE

STIFFENER COLUMN
DESCRIPTION LENGTH (m) WIDTH (m) HEIGHT (m) QUANITY AREA (m²) VOLUME (m³)
(FORMWORKS)
2.650 8 23.32 1.27
SC-4 0.40 0.15
2.365 6 15.61 0.85
TOTAL 38.93 2.12

STIFFENER BEAM
DESCRIPTION LENGTH WIDTH HEIGHT QTY AREA(m²) VOLUME
(FORMWORKS)
SB1 1.815 0.15 0.30 2 3.27 0.16
SB2 2.471 0.15 0.30 1 2.22 0.11
SB3 2.335 0.15 0.30 7 14.71 0.74
SB4 1.960 0.15 0.30 1 1.76 0.09
SB5 2.579 0.15 0.30 1 2.32 0.12
TOTAL LENGTH 11.160 TOTAL 24.29 1.21

CHB
DESCRIPTION LENGTH HEIGHT QTY AREA(m²) PCS. (Ax12.5)
WALL 1 1.815 2.350 2 8.53 106.63
WALL 2 2.471 2.350 1 5.81 72.59
WALL 3 2.335 2.350 3 16.46 205.77
WALL 4 2.335 2.065 4 19.29 241.09
WALL 5 2.579 2.065 1 5.33 66.57
TOTAL LENGTH 11.54 TOTAL 55.41 694

REBARS
10mm Ø 12mmØ 16mm Ø kg./m TOTAL
DESCRIPTION
6.00 m 6.00 m 6.00m 9.00m WEIGHT
STIFFENER V-RSB 14 1.5792 198.98
COLUMN (14) TIES 16 0.6162 59.16
STIFFENER L-RSB 12 1.5792 113.70
BEAM STIRRUPS 12 0.6162 44.37
V-RSB 33 0.8883 175.88
CHB
H-RSB 24 0.8883 127.92
TOTAL 28 57 12 14 720.00

SUMMARY
DESCRIPTION VOLUME FORMWORKS AREA OF CHB CHB (pcs) REBARS WEIGHT UNIT
STIFFENER COLUMN 2.12 38.93 10mm Ø 103.52 kg.
STIFFENER BEAM 1.21 24.29 12mm Ø 303.80 kg.
CHB 55.41 694 16mm Ø 312.68 kg.
TOTAL 3.34 63.22 55.41 694 TOTAL 720.0018 kg.
COMPUTATIONS OF REBA

A. STIFFERNER COLUMN
a.

b.

B. STIFFENER BEAM
a.

b.

C. CHB
a.
COMPUTATIONS OF REBARS

A. STIFFERNER COLUMN b. HORIZONTAL BARS (by direct counting)


VERTICAL BAR (16mmØ x 9m) WALL 1 = Length of H-Bar = 1.815m
Length of V-Bar 1 = 2.70m Quantity of H-Bar = 5 x 2sets of wall = 10
Quantity of Column = 8 # of 1.815m bar per 6m L = 3pcs
Order = 4L - 12mmØ x 6m, excess 1 - 4.185m
Length of V-Bar 2 = 2.45m
Quantity of Column = 6 WALL 2 = Length of H-Bar = 2.471m
Quantity of H-Bar = 5
Quantity of V-Bar per Column = 3pcs, use 1L - 16mmØ x 9m Order = 2L - 12mmØ x 6m, use excess above
Total Quantity of Column = 8 + 6 = 14
Total Order = 14L - 16mmØ x 9m WALL 3 = Length of H-Bar = 2.335m
Quantity of H-Bar = 5 x 3sets of wall = 15pcs.
TIES (10mmØ x 6m) # of 2.335m bar per 6m L = 2pcs
Length of Ties = 0.40m Order = 15/2 =7.5 --- say 8L - 12mmØ x 6m
Quantity of Ties per Column = 17pcs.
Total Quantity of Ties = 17each x 14 columns = 238pcs WALL 4 = Length of H-Bar = 2.335m
Order = 238x0.40 = 95.20/6 = 15.87 --- say 16L - 10mmØ x 6m Quantity of H-Bar = 4 x 4 sets of wall = 16
# of 2.335m bar per 6m L = 2pcs
B. STIFFENER BEAM Order = 16/2 = 8L - 12mmØ x 6m
LONGITUDINAL BAR (16mmØ x 9m)
Length of T-Bar = 32.759m, use 6L - 16mmØ x 6m WALL 5 = Length of H-Bar = 2.579m
Quantity of T-Bar = 2 Quantity of H-Bar = 4
Order =6x2 = 12L - 16mmØ x 9m # of 2.579m bar per 6m L = 2pcs
Order = 2L - 12mmØ x 6m
STIRRUPS (10mmØ x 6m) - by direct counting
Length of Stirrups = 0.30m TOTAL ORDER = 4+2+8+8+2 = 24L - 12mmØ x 6m
Quantity of Stirrups = 221pcs
Order = 221x0.30 = 66.30/6 = 11.05 --- say 12L - 10mmØ x 6m

C. CHB
VERTICAL BARS (by direct counting)
Length of V-Bar 1 = 2.425m
Quantity of V-Bar 1 = 35pcs.

Length of V-Bar 2 = 2.140m


Quantity of V-Bar 2 = 31pcs.

Total Quantity of V-bars = 66pcs.


# bar per 6m L = 2pcs
Order = 66/2 = 33L - 12mmØ x 6m
EAVES SCREEN ESTIMATE

Dimension : L = 1.20m, H = 1.20m


Quantity of Side = 2 sides
Quantity of Eaves Screen per Side = 60 sets
Total Quantity of Eaves Screen = 60x2 = 120pcs.

A 50x50x3mm ANGLE BAR


a. Eaves Screen Frame
Length = 1.20m, Width = 1.20m
Quantity of 1.20m Bar = 4pcs per Frame
# of 1.20m bar per 6m L = 5pcs
Total Quantity of 1.20m Angle Bar = 4pcs x 60sets x 2sides = 480pcs
Order = 480/5 = 96L - 50x50x3mm Angle Bar

b. Diagonal Support
Length = 1.07m
Quantity = 61 pcs per side x 2 sides = 122
# of 1.07m bar per 6m L = 5pcs
Order = 122/5 = 25L - 50x50x3mm Angle Bar

B 50x3mm FLAT BAR


a.Stiff Frame
Length = 1.20m
Quantity = 1per frame x 60sets pe side x 2 sides = 120pcs
# of 1.20m bar per 6m L = 5pcs
Order = 120/5 = 24L - 50x50x3mm Angle Bar

C 1/2" EXPANDED ALUMINUM SCREEN


Total Length of Eaves = 72m x 2 sides = 144m
Length = 1.20m per Eaves Screen
Area = 144m x 1.20m = 172.80m²

D SOLID POLYCARBONATE SHEET


Total Length of Eaves = 72m x 2 sides = 144m
Height = 1.09m
Area = 144m x 1.09m = 156.96m²
SUMMARY
ITEM DESCRIPTION QTY UNIT
A 50x50x3mm ANGLE BAR 121 L
B 50x3mm FLAT BAR 24 L
C 1/2" EXPANDED ALUMINUM SCREEN 144 m
D SOLID POLYCARBONATE SHEET 144 m