Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
2. Solve for x:
3/2 x
= → (3/2)(30) = (24)(x) → 45 = 24x → 1.875 = x
24 30
3
1. Find the area of rectangle ABCD:
8
Area = l × w → Area = 8 × 3 → Area = 24
F 5 G
E H
2. Find the area of trapezoid EFGH: 7
b1 + b2 5+7 12
Area = (h) → Area = (4) → Area = (4) → Area = (6)(4) → Area = 24
2 2 2
1. According to the current diagram, y° is larger than x°. But remember, the figures are not always
drawn to scale and you are free to make changes provided you keep the information given as a
constant. In this case, the constant is that PS = SR.
2. So keeping line PR the same, where PS = SR, move Q around to see what happens to x and y:
Q Q
x°
x°
y° y°
P z S z R P z S z R
3. As you can see, it’s impossible to determine which angle is greater without having more
information about point Q.
1. SUPPLY two numbers for x, one at the low end of its range and one at the high end of its range.
3. This demonstrates that the fraction (x/y) can be greater than 0.85 or less than 0.85. It is impossible
to determine with the information provided.
If x2 = 5, then x = 5 or x = 2.236
1. The GRE calculator only displays eight digits, so you would get an “Error” message if you tried
to solve this multiplication problem with the GRE calculator during the test. While you can
certainly multiply 725,278 by 67,066 by hand, you would waste valuable time (not to mention
open yourself up to careless mistakes) because you really only need to multiply the last two digits
of each number:
725278 OR 78
× 67066 × 66
4351668 468
53516680 4680
000000 5148
5076946000
+ 43516680000 x = 4, y = 8
48641494348
3x – 2y = 8
–2y = –3x + 8
−2 y −3 x + 8
=
−2 −2
−3 x 8
=y +
−2 −2
3
y
= x−4
2
Since m = slope, the slope of this line is 3 .
2
1. Supply two numbers to satisfy the equation 0 < s < | p | where p is a negative number:
s = 1, p = –2
2. Now plug these values into the expressions in the answer choices to find one that results in a
negative number. PowerScore test takers who analyze the answer choices will realize that they
can skip the first three answer choices because all three expressions are squared, meaning that all
three answer choices will always result in a positive number. So start with the fourth answer:
p2 – s2 → (–2)2 – 12 → 4–1 → 3 No
s2 – p2 → 12 – (–2)2 → 1–4 → –3 Yes!
1 1
of the male participants are less than 30 → × 300 = 75 men less than thirty
4 4
3. The total number of people less than 30 years of age is 300 (225 + 75). Find the probability:
number of favorable outcomes 300 30 2
Probability = → → →
number of possible outcomes 750 75 5
1. Find Airline B's rating for convenience (8.0) and Airline A's rating for convenience (5.1).
Category A B C
Convenience 5.1 8.0 4.3
Friendliness 5.0 5.5 5.4
Price 5.0 6.4 3.5
Promptness 6.5 6.9 4.1
Reliability 7.8 7.5 4.9
Total: 29.4 34.3 22.2
2. Determine the increase:
3. Now find the percent change and round to the nearest whole number:
Percent change = increase ÷ original number × 100 → 2.9 ÷ 5.1 × 100 = 56.86% or 57%
Category A B C Total
Promptness 6.5 6.9 4.1 17.5
Reliability 7.8 7.5 4.9 20.2
2. Now find the difference between the two totals:
Category A B C Total
Promptness 6.5 6.9 4.1 17.5
Reliability 7.8 7.5 4.9 20.2
Difference: 2.7
The question asks for an approximate number and the closest is 250.
2. If there are 45 total lots and 40 of them have 100 feet of frontage, then 5 of them have 80 feet of
frontage. Determine the total frontage:
1. Supply a number for the diameter of Circle D and then find the radius and diameter of the other
circle. We chose d = 2 so that we could have a radius of 1.
Circle C
Circle D
r=3
r=1
d
d
=
=
6
2
2. Compute the area of each circle:
Circle D: Area = �r2 → �(1)2 → 1�
Circle C: Area = �r2 → �(3)2 → 9�
The area of Circle C is 9 times as large as the area of Circle D.
2. Kate's gross income falls between $40,410 and $53,880, so the last four answer choices are
correct.
k 8
S = 4, k = 8, T = 2 → S = → 4=
T 2
2. Now observe what happens when S is increased by 50%:
50% of 4 is 2, so 4 + 2 = 6
k 8 8
S = 6, k = 8 (constant), T = ? → S = → 6= → (?)(6) = 8 → ? = or 1.333
T ? 6
T decreased from 2 to 1.333, or 0.666
sum 0 + 5 + 10 + 15 + 20 50
= average → → → 10
# of #s 5 5
Now look at the differences from the average, and then square those differences:
1st term: 0 Difference from average = 10 – 0 = 10 102 = 100
2nd term: 5 Difference from average = 10 – 5 = 5 52 = 25
3rd term: 10 Difference from average = 10 – 10 = 10 02 = 0
4th term: 15 Difference from average = 10 – 15 = –5 (–5)2 = 25
5th term: 20 Difference from average = 10 – 20 = –10 (–10)2 = 100
To find the variance, find the average of the squared numbers:
3. Since these differences in List B are the same as in List A, the standard deviation is going to be the same.
–6 –5 –4 –3 –2 –1 0 1 2 3 4 5 6
–6 –5 –4 –3 –2 –1 0 1 2 3 4 5 6
3. We have shown that the distance between x and 2 could be 5 or 1; thus, it is impossible to say that
Quantity A is always greater than Quantity B.
1. On the GRE, coordinate geometry figures ARE drawn to scale, so we can determine from the
graphic that line k runs through the origin (0, 0). It is impossible to determine the slope of line
k, however, because we only have one point on that line (0, 0). Instead, create a line (line l) that
runs through the point (3, 4) and the origin (0, 0) to find it's slope:
3. Compare the quantities: 25 is less than 30.
1. There are two ways to solve this question. The first is the most efficient and involves
understanding this is a simple combination. There are three choices for the hundreds place (3, 4,
or 8); if we put 3 in the hundreds place, then there are two choiecs (4 or 8) for the tens place. Say
we put a 4 in the tens place; there is only one choice (8) for the ones place.
3! = 3 × 2 × 1 = 6
2. The other way to solve it is to write out the possible three-digit positive integers and count them:
While this method is efficient when the question only has three digits, it can get quite
complicated with more digits or four-digit positive integers.
1. Diagram the question and SUPPLY a number for angle B. Since B > 90°, B can be anything
greater than 90° (like 90.0009°), but start with the lowest possible integer, B = 91° to make
calculations easier:
C
A + B + C = 180°
64° 25° + 91° + C =180°
91° 25°
C = 64°
A
B
C A + B + C = 180°
25° + B + C =180°
1°
B + C =155°
If B = 154°, then C = 1°
154° 25° Remember, these figures are not drawn to scale. A 1° angle
A would be very, very small.
B
3. Angle C can be anything less than 65 degrees, so the first four answers are possible values of C.
1. Create a cross-multiplying diagram and fill it in with values from the question:
Tree 1: Tree 2:
Real height: 12 ft. ? ft.
——— = ———
Shadow height: 8 ft. 10 ft.
1. A prime number is any number that has no factors other than 1 and itself. It is wise to memorize
the first 10 prime numbers before the GRE:
2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71, 73, 79, 83, 89, 97
4. Find ab:
23 × 13 = 299
1. If the median of the three numbers is 8, we know that 8 is the second term. The first and third
term can be x and (x + 10):
x, 8, (x + 10)
sum x + 8 + ( x + 10)
= average → =8 → x + 8 + (x + 10) = 24 →
# of #s 3
2x + 18 = 24 → 2x = 6 → x=3
3. Be careful! The most common wrong answer is 3! The question asks for the greatest number
(x + 10), not the least number (x). The correct answer is 13:
x + 10 → 3 + 10 → 13
1. Read the first table carefully to find the number of male freshman (MF) and female sophomores
(SF):
MF : SF → 303 : 109
2. The question asks for an approximation, so round both numbers down to the nearest hundred:
MF : SF → 300 : 100
3. Remember, ratios can be expressed as fractions. When you reduce 300 : 100, you end up
with 3 : 1.
300 3
300 : 100 → → → 3:1 or 3 to 1
100 1
1. What percent of the students are not majoring in Humanities (33%), Social sciences (30%), or
Physical sciences (24%)?
33% + 30% + 24% + ? = 100%
87% + ? = 100%
? = 13%
2. If the total enrollment is 1400 students, then 13% of 1400 is how many students?
TRANSLATE:
13% of 1400 is how many students?
0.13 × 1400 = ?
182 = ?
1. Find the total number of sophomores: 215 (males) + 109 (females) = 324
2. TRANSLATE:
sophomores are what percent of the total enrollment
?
324 = × 1400
100
? (1400)(?)
324 = × 1400 → 324 = → 324 = (14)(?) → 23.14 = ?
100 100
2. Now find x −2 :
1 1 1
x–n = → 3−2 = →
xn 32 9
1. SUPPLY numbers for j and k. Choose a couple sets of numbers for each variable, so that j and k
themselves are both even and odd:
j – k is even
j = 4, k = 2 4 – 2 = 2 (even)
j = 5, k = 3 3 – 1 = 2 (even)
2. Now plug them into the answer choices, with the intention of eliminating an answer choice if we
can produce an odd number:
(A) k If j = 5, k = 3 → k is odd
(B) jk If j = 5, k = 3, then jk = (5)(3) = 15 → jk is odd
(C) j + 2k If j = 5, k = 3, then j + 2k = 5 + 2(3) = 5 + 6 = 11 → j + 2k is odd
(D) jk + j If j = 5, k = 3, then jk + j = (5)(3) + 5 = 15 + 5 = 20 → jk + j is even
If j = 4, k = 2, then jk + j = (4)(2) + 4 = 8 + 2 = 12 → jk + j is even
(E) jk – 2j If j = 5, k = 3, then jk – 2j = (5)(3) – (2)(5) = 15 – 10 = 5 → jk – 2j is odd
1. Write an equation for this word problem, where A = apples, and B = oranges:
3A + 2B = total price
2. Now compute the two possible values of 3A and the two possible values of 2B:
A = 1.00 or 1.25
3A = 3.00 or 3.75
B = 1.25 or 1.50
2B = 2.50 or 3.00
1. The astute student might recognize the 30:60:90 and 45:45:90 triangle right away. We know
the triangle on the left is 30:60:90, because any right triangle with a hypotenuse twice as long
as another side is a 30:60:90. Thus, x is 4 3 . Similarly, the second right triangle has two sides
of the same length, so we know it is a 45:45:90 triangle. This means y is 4 2 . Quantity A is
greater.
2. If you do not see the special right triangles, use the Pythagorean Theorem to find x and y:
a2 + b2 = c2 a2 + b2 = c2
42 + x2 = 82 42 + 42 = y2
16 + x2 = 64 16 + 16 = y2
x2 = 48 32 = y2
x = 6.928 5.657 = y
1. Some test takers might immediately recognize that the two triangles have the same height and
base, thus the areas are equal. But if not, consider each triangle separately, in which we have
created point X to illustrate the height of both triangles.
D D D
A C A B B C
X B X X
Because AB = BC, we know the two triangles have the same base measurement. And line DX
proves that both triangles have the same height. Since area = one-half of the base times the height
1
( bh ), these two triangles have the same area.
2
1. Sam is the shortest since he is 3 inches shorter than Ray and Lin is only 2 inches shorter than
Ray. Therefore, make Sam = x. If Sam = x, then Lin = x + 1 and Ray = x + 3.
sum x + ( x + 1) + ( x + 3) 3x + 4 3x 4 4
= average → → → + → x+
# of #s 3 3 3 3 3
5. Students may also SUPPLY a number for x in order to create a more concrete equation:
If Sam = 2 inches, then Lin = 3 inches and Ray = 5 inches. The median is 3 inches.
sum 2+3+5 10
= average → → → 3.33 The average is greater.
# of #s 3 3
1000
2 × 500
2 × 250
2 × 125
5 × 25
5 × 5
68
2 × 34
2 × 17
1. If you know the rules of Exponents, you should be able to quickly simplify Quantities A and B:
(xn)m = x(n)(m)
Quantity A: x(x2)4 → x(x8) → x9
Quantity B: (x3)3 → x9
2. If you do not remember the rules of Exponents, you can solve this question by SUPPLYING a
number for x (such as x = 2), but this solution will take more time and likely require a calculator.
1. SUPPLY a set of numbers for a and b to determine the value of each quantity.
If a = 1 and b = 2
a 1
Quantity A = → or 0.5
b 2
a+3 1+ 3 4
Quantity B = → → or 0.8 In this case, Quantity A is greater.
b+3 2+3 5
2. SUPPLY a second set of numbers for a and b to see if the result is the same.
If a = 1 and b = 1
a 1
Quantity A = → or 1
b 1
a+3 1+ 3 4
Quantity B = → → or 1 In this case, the two quantities are equal.
b+3 1+ 3 4
3. Since we have two possible answers, the relationship cannot be determined from the information
given.
width = w
length (l) = 1 foot greater than twice the width = 1 + 2w
Perimeter of a rectangle = 2l + 2w
92 = 2(1 + 2w) + 2w → 92 = (2 + 4w) + 2w → 92 = 2 + 6w → 90 = 6w → 15 = w
2. Be careful! The most common wrong answer is 15! But this is the width, and the question asked
for the length of the garden:
2. Only the pairs (3 and 8) and (4 and 6) can make 2-digit positive integers:
3 and 8: 38 83
4 and 6: 46 64
3. There are four 2-digit positive integers whose product of the two digits is 24 (38, 46, 64, and 83).
2. Then isolate x:
2x2 – 9x – 5 = 2x2 – 2
–9x – 5 = – 2
–9x = 3
3
x = −
9
1
x = −
3
Orange = $1
Apple = twice the price of an orange = $2
3. Plug the SUPPLIED price of an apple and an orange into the answer choices to find all of the
options that equal $20 (the price of 20 oranges).
time = distance/rate
Judy's time = 20 miles / 50 mph
Judy's time = 0.4 hours
Convert into minutes: 0.4 of 60 minutes = 0.4 × 60 = 24 minutes
If Judy left home at 7:30 and the trip took her 24 minutes, she arrived at 7:54.
His journey was completed in 1/3 of Judy's time (24 minutes) → 1/3 × 24 = 8 minutes
He arrived at the same time as Judy (7:54) → 7:54 – 0:08 = 7:46
1. TRANSLATE:
(Approximately) what percent of the females are juniors?
x
× 540 = 88
100
x
× 540 = 88
100
540 x
= 88
100
540x = 8800
x = 16.296%
2. Remember, the question used the word “approximately.” The answer closest to 16.296% is 16%.
1. Since we are only given a percentage (30%) of the total enrollment (1400) that are social science
majors, find the exact number:
1. If 33% of the students are Humanities majors, then 67% are NOT Humanities majors:
2. This relatively simple question tricks a lot of students into selecting the wrong answer. They look
at the second table and see that Humanities makes up 33%, while Social Science is 30% and
Physical Sciences are 24%. They add 30% and 24%, choose the first answer (54%) and move on.
But they are wrong because Humanities + Social Sciences + Physical Sciences does not equal
100%:
H + SS + PS
33% + 30% + 24% = 87% of the total enrollment
Thirteen percent of the total enrollment is not represented by the chart, and these
enrollments are NOT Humanities majors!
1. SUPPLY a number for x and plug it into the expression (√4x + √9x):
x = 1
( ) ( ) ( )
2 2 2
4x + 9x → 4(1) + 9(1) → 4+ 9 → (2 + 3)2 → 52 → 25
2. When x = 1, which answer choice equals 25? It should be obvious, but if not, run x = 1 through
each answer choice.
A) 5x → 5(1) → 5
B) 6x → 6(1) → 6
C) 13x → 13(1) → 13
D) 25x → 25(1) → 25
E) 30x → 30(1) → 30
1. Run each coordinate pair in the answer choices through both equations. If both equations are
true, then the answer choice satisfies the question:
y = x + 2 y = x2
(–2, 0): 0 = –2 + 2 → 0 = 0 0 = –22 → 0 ≠ 4
(–1, 1): 1 = –1 + 2 → 1 = 1 1 = –12 → 1 = 1
(0, 2): 2 = 0 + 2 → 2 = 2 2 = 02 → 2 ≠ 0
(1, 1): 1 = 1 + 2 → 1 ≠ 3 Do not need to check second equation.
(2, 4): 4 = 2 + 2 → 4 = 4 4 = 22 → 4 = 4
Only the second and last coordinate pair satisfy both equations.
A) x2 – x – 1 → 12 – 1 – 1 → 1–1–1 → –1 Odd
B) x2 – 4x + 6 → 12 – 4(1) + 6 → 1–4+6 → 3 Odd
C) x2 – 5x + 5 → 12 – 5(1) + 5 → 1–5+5 → 1 Odd
D) x2 + 3x + 8 → 12 + 3(1) + 8 → 1+3+8 → 12
E) x2 + 2x + 10 → 12 + 2(1) + 10 → 1 + 2 + 10 → 13 Odd
1. The secret to so many Average questions on the GRE is the sum, and this question is no different.
Start by finding the sum of the list of 14 numbers:
sum sum
= average → = 14 → sum = 154
# of #s 11
3. Let’s consider “the other 2 numbers.” If we subtract the sum of the 9 numbers from the sum of
the 14 numbers, we have the sum of the other 2 numbers:
154 – 81 = 73
1. SUPPLY a number for x, the list price. Remember, when supplying a number for percent
questions, supply 100.
The original selling price (OSP) was $50 less than the list price (x)
OSP = x – $50
OSP = $100 – $50
OSP = $50
The current selling price (CSP) is 10% less than the original selling price (OSP)
CSP = OSP – 10%(OSP)
CSP = $50 – (0.10)($50)
CSP = $50 – $5
CSP = $45
The original selling price (OSP) was 10% less than the list price (x)
OSP = x – 10%(x)
OSP = $100 – (0.10)($100)
OSP = $100 – $10
OSP = $90
The current selling price (CSP) is $50 less than the original selling price (OSP)
CSP = OSP – $50
CSP = $90 – $50
CSP = $40
4. Compare the two quantities. Quantity A ($45) is greater than Quantity B ($40).
1. SUPPLY a set of numbers for a and b to determine the value of each quantity.
If a = 1 and b = 1
a 1
Quantity A = → or 1
b 1
a+3 1+ 3 4
Quantity B = → → or 1 In this case, the two quantities are equal.
b+3 1 + 3 4
This eliminates choice (A) and (B).
2. SUPPLY a second set of numbers for a and b to see if the result is the same.
If a = 1 and b = 2
a 1
Quantity A = → or 0.5
b 2
a+3 1+ 3 4
Quantity B = → → or 0.8 In this case, Quantity A is greater.
b+3 2+3 5
3. Since we have two possible answers, the relationship cannot be determined from the information
given.
1. DIAGRAM the question with a rough sketch of what the triangle might look like:
y y
4 4
(0, 2) (0, 2)
R R
| →
x x
O T (1, 0) 4 O T (1, 0) 4
2. Because the triangle is an equilateral, all three sides will have the same measurement. We have
the coordinates for side RT so we can compute its side length using the Pythagorean Theorem and
triangle RTO:
R
2 c2
O 1 T
a2 + b2 = c2
22 + 12 = c2
4 + 1 = c2
5 = c2
5 =c
l 0.9l
Area = l + w → lw
And Rectangle B:
3. Compare the quantities. The area of Rectangle A is greater than the area of Rectangle B.
4. You can also SUPPLY the length and width for Rectangle A in order to compute the length and
width of both triangles. For example, if the length of Rectangle A = 20 and the width = 10, then
the length of Rectangle B = 18 and the width = 11. The area of A is 200 and the area of B is 198.
The only problem with this solution method is that some students may feel the need to supply a
few sets of numbers to ensure the ratio is consistent.
If a = –1 and b = 1, then:
1 1 1
a-10 → → → → 1
a10 −110 1
1 1 1
b-5 → → → → 1
b5 15 1
Right now, a and b are equal. But what if a = –1 and b = 2?
1 1 1
b-5 → → → → 0.03125
b5 25 32
Now Quantity A is greater than Quantity B. Therefore, the relationship cannot be determined
from the information given.
1. There were 31 cars sold, so the median is the 16th car in order of price. The first 7 cars were
under $5,500; the next 10 were between $5,000 and $7,499, so this means the 16th car cost
somewhere between $5,000 and $7,499. The answer choices in this range are $5,500, $6,500, and
$7,000.
A) x2 – x – 1 → 12 – 1 – 1 → 1–1–1 → –1 Odd
B) x2 – 4x + 6 → 12 – 4(1) + 6 → 1–4+6 → 3 Odd
C) x2 – 5x + 5 → 12 – 5(1) + 5 → 1–5+5 → 1 Odd
D) x2 + 3x + 8 → 12 + 3(1) + 8 → 1+3+8 → 12
E) x2 + 2x + 10 → 12 + 2(1) + 10 → 1 + 2 + 10 → 13 Odd
1. Start with number of squares on the entire board by multiplying the length by width:
(r + 1)(r) → r2 + r
2. Now figure out the number of squares in the 4th row. A DIAGRAM might make this more clear:
7th
The 4th row has r + 1 squares. The 7th column has r squares.
Column
Together, these are the the squares not to be counted in the total:
r (r + 1) + r → 2r + 1
4th row
Notice that one of the squares is both in the 4th row and the 7th
r+1
column and we are currently counting it twice. In order to count it
only once, subtract 1 square:
2r + 1 – 1 → 2r
3. Now determine the number of squares on the board that are neither in the 4th row nor the 7th
column:
Total squares on the board minus the squares in the 4th row and 7th column =
r2 + r – 2r
r2 + r – 2r → r2 – r
1. First, find the rate that the light travels per minute:
300, 000 km 60 seconds 18, 000, 000 km
× =
1 second 1 minute 1 minute
2. Notice that the question uses “1,400 million kilometers” instead of “1,400,000,000” kilometers.
This makes calculations easier, so we need to abbreviate similarly:
18 million km
1 minute
Cross multiply:
18 million km 1, 400 million km
=
1 minute ? minutes
3. The question asked for an approximate number, and the closest answer choice is 80.
1. This question is tricky only because students tend to misread it. It is asking for the smallest
number that makes the inequality true. Start with the smallest answer choice (10) and
BACKPLUG:
1 1
< 0.001 → < 0.001 → 0.00097 < 0.001 True!
210 1024
There is no need to test 11, 500, or 501 because the least integer listed worked.
1. To find the sum of the interior angles of a polygon, use 180(n – 2), where n is the number of
sides:
If you do not remember this formula, though, you can divide a polygon into triangles. Then count
the triangles and multiply that number by 180:
7
1 6
→ → → 7 triangles × 180 = 1260
2 5
3 4
2. Since this 9-sided figure is regular, all of the interior angles are equal:
1260° ÷ 9 = 140°
140°
x° + 140° = 180°
x° x = 40°
?
60 = × 630
100
?
60 = × 630
100
6000 = ? × 630
9.52 = ?
Any sector that gave more than 9.52 percent in 1988 gave more than 60 million dollars. This
included Services (17%), Manufacturing (31%), Retail (19%), and Other (20%).
?
60 = × 520
100
?
60 = × 520
100
6000 = ? × 630
11.54 = ?
Any sector that gave more than 11.54 percent in 1991 gave more than 60 million dollars. This
included Financial Insurance Real Estate (26%), Services (22%), Manufacturing (20%), and
Other (18%).
3. Thus, three sectors gave more than 60 million in both years: Services, Manufacturing, and Other.
1. There are four sectors who decreased support from 1988 to 1991: Manufacturing, Retail,
Wholesale, and Other. Two of these decreased their support by 9%: Manufacturing and Retail.
4. Manufacturing decreased by 91.3 million while Retail only decreased by 78.1 million.
1. The two sectors that increased their support were Financial, Insurance, Real Estate (from 5% to
26%) and Services (from 17% to 22%).
4. Calculate the total and find the answer choice that is an approximate value:
1. Plug the information provided (the average of a, b, c, d, and e is 100) into the average formula:
sum sum
= average → = 100 → sum = 500
# of #s 5
2. In order for a to be a small as possible, b, c, d, and e must be as large as possible. Since all of
them must be less than or equal to 110, 110 is the greatest possible value of b, c, d, and e:
1. This question is easily solved by SUPPLYING numbers. Remember, use $100 when supplying a
price for percent questions.
d = $100
Sold to the dealer for 20% more: 20% of $100 → 0.20 × $100 → $20 →
$100 + $20 = $120
Sold to a consumer for 15% more: 15% of $120 → 0.15 × $120 → $18 →
$120 + $18 = $138
2. Most students will recognize the last answer choice as being correct, but if not, plug d = $100
into the five choices to find the one that produces $138, the amount the car cost the consumer.
(2t – )(t + ) = 0
(2t – 5)(t + 3) = 0
(2t – 5) = 0 and (t + 3) = 0
t = 5/2 and t = –3
Look at the first four numbers after the decimal. The first three numbers after the decimal are the
same, but the fourth number after the decimal (ten thousandths place) is different.
Quantity A: 0.7177
Quantity B: 0.7171
2. Quantity A is greater.
$30 × 20 = $600
The same goes for the 10 tickets that are between $40 and $60. Make them all equal $60:
$60 × 10 = $600
sum $1200
= average → → $40
# of #s 30
3. Even when the tickets are at their maximum price, Quantity B is still greater.
2. Quantity B will always be greater, no matter how great the supplied number, because Quantity A
will always create a positive proper fraction (less than 1) while Quantity B will create a positive
improper fraction (greater than 1). Imagine if x = 100:
x 100 100
Quantity A = → →
x +1 100 + 1 101
−x −100 −100 100
Quantity B = → → →
1− x 1 − 100 −99 99
1. Positive slope goes up from left to right. Imagine lines j and k, where j is has a steeper (and thus
greater) slope than line k. But notice that the opposite can be true, too:
y y
j
4 4 k
(1, 2) j
(1, 2) k
(2, 1) (2, 1)
x x
–4 O 4 –4 O 4
–4 –4
n = 6 and n + 10 = 16 n = 7 and n + 10 = 17
Quantity A: Quantity B: Quantity A: Quantity B:
1R 2 3R2
1R 1 3R1
56 5 16 57 5 17
–5 –15 –5 –15
1 1 2 2
2. In order for 21–k to be greater than 8, the exponent must be greater than 3, because 23 = 8.
Thus, 1 – k > 3
3. Solve for k:
1 – k > 3
–k > 2
k < –2 (Remember to flip the sign!)
Women: 3 150
3 150
= → = → (3)(?) = (2)(150) → (3)(?) = 300 → ? = 100
Men: 2 ? 2 ?
a −b a −1
=2 → =2 → a – 1 = 2(a + 1) → a – 1 = 2a + 2 →
a+b a +1
a = 2a + 3 → –a = 3 → a = –3
49.5 + 17 = 66.5
But if 49.5 is the highest point, then the lowest point will be 17 centimeters less:
49.5 – 17 = 32.5
2. Choices 31.0 and 32.0 are impossible because they fall out of the range when 49.5 is the highest
point. But choices 33.0 and 34.0 are within that range.
The distance between X and Y is 4. This means that Y could be in two locations on the line.
While you can diagram both points on the same number line, it may be easier to visualize on two
separate diagrams:
2 4
1.
W X Y
4
2
2.
Y W X
The distance between Y and Z is 9. Again, Z can be in two locations on both number lines. In
order to avoid having four diagrams, find Z twice on each number line:
9 9
2 4
1.
Z W X Y Z
9 9
4
2
2.
Z Y W X Z
2. The possible distances between X and Z are 5 and 13 on both possible number lines.
9 9
3 2 4
1.
Z W X Y Z
5 13
9 9
4
2
2.
Z Y W X Z
13 5
Now enter the number of possibilities for each element. The letters and numbers are allowed to
repeat, so there will be the same number of possibilities for S1 as there are for S2. Similarly, there
will be the same number of possibilities for D1, D2, and D3.
S1 S2 D1 D2 D3
26 26 10 10 10
2. Notice that we only need to check five cities—the five listed as answer choices (New York,
Boston, Newark, Danbury, Pittsburgh). To calculate the other three would be a waste of time.
3. Most students should be able to estimate the difference between the home price and the down
payment to see that Boston is the greatest difference, but you can also calculate them:
2. TRANSLATE using the information from the second table. Because the question is asking for an
approximate value, we can round the prices of the homes:
The price in Danbury was how many times the price in Trenton?
$96,000 = ? × $66,000
96,000 = 66,000(?)
1.45 = ?
The price in Danbury was approximately 1.5 times the price in Trenton.
2. The monthly housing cost in Newark was $1,139. Find the annual housing cost:
$1,139 × 12 = $13,668
13, 668
Thus, the ratio is 13,668 : 54,660 or or 0.25. The approximate answer is 1/4.
54, 660
1. The numerator, 614, can be factored, and then the properties of exponents can be applied:
614 ( 2 )( 3 )
14 14
( 2 ) × (3 )
14 14
2. Because there are only three outcomes, we know that one of these outcomes will definitely
happen. Thus, the probability of the three outcomes must add up to 1 (representing 100%
certainty):
p p
p+ + =1
2 4
p p 8p 4p 2p 14 p 8 4
p + + =1 → + + 1 →
= = 1 → 14p = 8 → p = → p=
2 4 8 8 8 8 14 7
90°
A
2. Start with triangle ACF. Angle A is 90° and angle C is 30°, so angle AFC must be 60°
(180° – 90° – 30° = 60°).
C E
30° D 40°
x° 60° F
B
90°
A
90°
A
4. Now you can find angle FDE, which we have called angle z: (180° – 120° – 40° = 20°). If
z = 20°, then x = 160°, because x + z = 180°.
C E
30° D 40°
20 120°
160 60° F
B
90°
A
3 1
Side length of T = 3 3:3 → → → 1:1
3 1
101 1
Side length of X = 101 101 : 101 → → → 1:1
101 1
f(x) = | x + 3 | + | x – 2 |
f(0) = | 0 + 3 | + | 0 – 2 |
f(0) = | 3 | + | –2 |
f(0) = 3 + 2
f(0) = 5
x = 30, y = 4
1 1
(30) = 2 (4) = 2 In this case, Quantity A is greater.
3 2
2. Because we were able to prove two different results, the relationship cannot be determined.
2. The number of integers common to all three sets is three (6, 12, 18). The two quantities are equal.
2. Angle BOC is a vertical angle with angle EOF, so BOC also equals 42°.
4. Because angle AOF is greater than angle BOC, sector AOF is greater.
4. The percentage of graduates going to college is 72 out of 100, or 72%. Quantity A is greater.
2. Quickly plug in the answer choices. Start with the median value answer choice, –8:
If x = –8
4x + 3 > –13
4(–8) + 3 > –13 → –32 + 3 > –13 → –29 > –13
When –8 is multiplied by 4, it creates –32, which is too large of a number (and too little of a
value) to make the left side of the equation greater than the right side. This means we need to try
answer choices with smaller numbers (but greater values), like –5 and –3:
If x = –5
4x + 3 > –13
4(–5) + 3 > –13 → –20 + 3 > –13 → –17 > –13
If x = –3
4x + 3 > –13
4(–3) + 3 > –13 → –12 + 3 > –13 → –9 > –13
1. While you can certainly compute the average of List S and the averages of all of the answer
choices, it's much more efficient to understand how the average works in a list with negative
values that "cancel out" the positive values when added together. Look at list S:
When plugged into the average formula, the average is found to be 0 because the sum of the
numbers in the list will always be 0:
2. Answer choices (A), (B), and (D) have similar patterns, so the average of these three answer
choices is also 0. The sum of choice (C) will be –10, so the average is –2.
Area = l × w
Area of ABCD = 3x × 2x → 6x2
Area of EFGH = x × y → xy
2. The area of the shaded region is the area of ABCD minus the area of EFGH:
1. Since the population is 100% of the people, the sum of the four blood types must equal 100%:
O + A + B + AB = 100%
45% + 40% + 11% + x% = 100%
x% = 4%
2. There is a 4% chance that a person selected at random has AB blood. Four percent can be
represented all of the following ways:
4
4% 0.04
100
2. Therefore, if a ≠ b (thus a – b will not equal 0) AND c ≠ 0, then the question can never be true.
Copies: 240 ?
——— = ——— → (240)(6) = (8)(?) → 1440 = (8)(?) → 180 = ?
Minutes: 8 6
Copies: 240 ?
——— = ——— → (240)(4) = (5)(?) → 960 = (5)(?) → 192 = ?
Minutes: 5 4
192 – 180 = 12
1. If you are confused by this question, it's likely because you are scouring the graphic for
information about checking accounts—and there is none.
The amount of financial assets in checking accounts in 1998 is just shy of 12%, which you can
gather by reading the bar graph. If 2/5 of that 12% is checking accounts, what is the resulting
percentage?
2 2 0.24
of 12% → × 0.12 → → 0.048 → 4.8%
5 5 5
2. Since the question asks for an approximate percentage, 5% is the best answer.
Millions: x ? 5
——— = ——— → (5)(x) = (13)(?) → x =?
Percent: 13 5 13
2 5
If you do not realizes that x is the closest fraction to x , you can convert them to decimals:
5 13
2 5
x = 0.40x and x = 0.38x
5 13
2. Now TRANSLATE:
Assets in bank accounts is what fraction of the total six major assets?
19 is what fraction of 84
19 = ? × 84
19
=?
84
20 1
If we round the numerator up and the denominator down, we get the approximation or .
80 4
19 1
You can also convert to a decimal (0.226) to find that (0.25) is the best approximation.
84 4
7x = 5y + 66
7x = 5(–3x) + 66
7x = –15x + 66
22x = 66
x=3
The original price (P) minus 30% of the original price (P) equals the discounted price
P – 30% of P = $105
P – 0.30(P) = $105
0.70(P) = $105
P = $150
x + 3 = 12 or x + 3 = –12
x = 9 x = –15
1. Since the rate of the leak is given in ounces per seconds, figure out how many seconds are in the 8
hours between 12:00 noon and 8:00 pm:
60 minutes 60 seconds
8 hours × × = 28,800 seconds
1 hour 1 minute
2. Now set up a proportion to solve find the number of ounces leaked in 8 hours (or 28,800 seconds)
Ounces: 0.5 ?
——— = ——— → (0.5)(28,800) = (1)(?) → 14,400 = ?
Seconds: 1 28,800
So in 8 hours, the tank could lose 14,400 ounces, the answer must be all choices less than 14,400.
Only the last choice, 15,360, is impossible because it would take longer than 8 hours to leak this
many ounces.
2. If you have a hard time understanding this, DIAGRAM the question and SUPPLY numbers for r
and t. For example, if r = –2 and t = 3, then:
r t
–2 × 3 = –6
–6 –5 –4 –3 –2 –1 0 1 2 3 4 5 6
2. The least integer in set X that is also in set Y is 11. Therefore, the two quantities are equal.
For example, say that x = 2. That means that over 60 percent of the numbers are less than 2. How
can that be possible? It works if you consider there are an infinite number of numbers between
0 and 2 when you use decimals. So the 60 percent would look like (0.1, 0.12, 0.1579, 0.2, 0.29,
etc).
Now say that y = 1. That would mean 40% of the numbers are between 0 and 1, and another 20%
are between 1 and 2 to satisfy both y = 1 and x = 2.
But what if x were at the other extreme of the range, such as x = 48? If we keep y = 1, that would
mean that 40% of the numbers were between 0 and 1 and the next 20% were between 1 and 48
(and the remaining 40% were between 48 and 50).
Now x – y = 48 – 1 = 47. In this case, Quantity A is greater. Thus, the relationship cannot be
determined.
The presence of absolute value symbols should make us want to SUPPLY negative numbers
because of the special properties of absolue value. What if y is a negative number?
x = 3, y = –1
| x + y | → | 3 + –1 | → |2| → 2
| x – y | → | 3 – –1 | → |4| → 4 In this case, Quantity B is greater.
Standard deviation is higher when there are more elements far from the average. In both graphs,
there is symmetry in each set of consecutive terms. For example, in Distribution A, the frequency
of 10 and 50 is the same, and the frequency of 20 and 40 is the same. This is also true in
Distribution B: the frequency in 10 and 50 is equal as is the frequency in 20 and 40. This means
the average is immediately right in the middle—both distributions have an average of 30. So if
you imagine these two data sets as bell curves, then in A you have the largest group in the middle
at the average of 30 (standard type bell curve), while in B you have the opposite: the large groups
are at the extremes of 10 and 50 and not at the average of 30 (an inverse bell curve of sorts,
almost like a parabola), meaning the deviation from the standard (the central tendency we call
“average”) is going to be much higher in B.
Simply put: when a data set clusters towards the middle (towards the average) standard deviation
is less than when a data set has more outliers, with clusters at the ends (away from the average).
So the standard deviation in B must be greater than the standard deviation in A.
a2 + b2 = c2
t
152 + 202 = c2
225 + 400 = c2
625 = c2
25 = c
3x + 5000 = 6x + 10000
3x = 6x + 5000
–3x = 5000
5000
x = −
3
2. Now translate:
Steve’s property tax is what percent less than Patricia’s property tax
$140 is what percent of $2100
?
140 = × 2100
100
14000 = 2100(?)
6.666 = ?
He multiplied the number (x) by a number that was 1000 times greater than he intended, so he
1
either needs to divide the new product by 1000 or multiply it by or 0.001.
1000
2. If this concept seems too abstract, you can always SUPPLY a number for x:
x = 100
What he meant to enter: 100 × 2.073 = 207.3
What he actually entered: 100 × 2,073 = 207,300
1. Plug the information from the problem into the formula for the area of a triangle:
base = b or 2h
height (altitude) = h
1
Formula for the Area of a triangle = (base)(height)
2
1
Area = (2h)(h) → (h)(h) → h2
2
l
If the original graph starts at point (3, 6), then the
(7, 11) reflected graph will start at the reverse coordinates:
(4, 9) (6, 3). You can reverse all of the coordinates in the
(5, 9)
(3, 7) original graph to plot the reflected graph (we have only
(11, 7)
(4, 7) reversed 3—the first, last, and point D—because the
(3, 6)
B E graph is too crowded to illustrate it well). As you can
D (9, 4)
A see, the reflected graph passes through point D.
(6, 3) C
?
8 = × 160
100
?
8= × 160
100
800 = ? × 160
5% = ?
If 8 millions tons is 5% of the total 160 million tons, the only category with 5% or less is
Miscellaneous at 1.7%. So there is one category with 8 million tons or less.
2. Now TRANSLATE:
20 million tons is what percent of 160 million tons
?
20 = × 160
100
?
20 = × 160
100
2000 = ? × 160
12.5% = ?
How many categories are greater than 12.5%? Two: Yard Waste (17.9%) and Paper and
Paperboard (41.0%).
2. If you are not able to complete this mental math, use the first circle graph to find the percent of
glass waste (8.2%) and paper and paperboard waste (41%). Then TRANSLATE:
x=0
y = –1
x+y=0 → y = –x
x+y=1 → y = –x + 1
x–y=2 → –y = –x + 2 → y=x–2
73_95 → 7 + 3 + 9 + 5 = 24
73095 → 7 + 3 + 0 + 9 + 5 = 24 24 is divisible by 3
There are 9 more options: 73,195, 73,295, 73,395, etc. However, only the multiples of 3 will
produce a sum that is multiple of 3:
73395 → 7 + 3 + 3 + 9 + 5 = 27 27 is divisible by 3
73695 → 7 + 3 + 6 + 9 + 5 = 30 30 is divisible by 3
73995 → 7 + 3 + 9 + 9 + 5 = 33 33 is divisible by 3
2x + 3y < 10
(1, 1): 2(1) + 3(1) < 10 → 2 + 3 < 10 → 5 < 10
(1, 2); 2(1) + 3(2) < 10 → 2 + 6 < 10 → 8 < 10
(1, 3); 2(1) + 3(3) < 10 → 2 + 9 < 10 → 11 > 10
(2, 1); 2(2) + 3(1) < 10 → 4 + 3 < 10 → 7 < 10
(3, 1); 2(3) + 3(1) < 10 → 6 + 3 < 10 → 9 < 10
(4, 1); 2(4) + 3(1) < 10 → 8 + 3 < 10 → 11 > 10
There are four pairs of positive integers that work.
1. With this quantitative comparison question, your goal should be to see whether the range for the
two-month period can be both less than and greater than 30°F. Start by DIAGRAMMING the
question and SUPPLYING numbers that would satisfy a 20°F range in June and a 25°F range in
July but also create a two-month range less than 30°F.
JUNE JULY
Lowest Daily Low Highest Daily Low Lowest Daily Low Highest Daily Low
5°F 25°F 0°F 25°F
Range in June: 25°F – 5°F = 20°F Range in July: 25°F – 0°F = 25°F
Two-month period:
Highest: 25°F (June and July)
Lowest: 0°F (July)
Two-month range: 25°F – 0°F = 25°F This is less than Quantity B.
Now see if you can make the two month range greater than 30°F:
JUNE JULY
Lowest Daily Low Highest Daily Low Lowest Daily Low Highest Daily Low
5°F 25°F 50°F 75°F
Range in June: 25°F – 5°F = 20°F Range in July: 75°F – 50°F = 25°F
Two-month period:
Highest: 75°F (July)
Lowest: 5°F (June)
Two-month range: 75°F – 5°F = 70°F This is greater than Quantity B.
1. This compound symbolic function is intimidating to most students, but it doesn’t take nearly as
long as you think because of a time-saving shortcut.
To begin, set up the function, working from the inside out of Quantity A. Wherever a p appears in
the function, insert 2/7:
1
p = p +
p
2
2 1 1 7
= + 2 is the same as 2
7 7 2
7 7
2 2
= +
7
→ 0.29 + 3.5 → 3.79
7 7 2
Astute test takers will realize that 7/2 is the same as 3.5 (Quantity B) and that we are adding a
positive value (0.29) to (3.5) so the Quantity in A is already greater than Quantity B, before we
even perform the second part of the function (which will also increase Quantity A).
But if you are still not convinced, you can complete the problem. Note that it’s easier to use
2
decimals at this point. Since = 3.79, place 3.79 for every p in the function:
7
1
p = p +
p
1
3.79 = 3.79 +
3.79
3.79 = 3.79 + 0.26
3.79 = 4.05
2
= 4.05 Quantity A is greater.
7
x4 = 625 → x = 5 or –5
However, the question states that x > 0, so x = 5
180
2 × 90
2 × 45
5 × 9
3 × 3
180 = 2 × 2 × 5 × 3 × 3
The greatest prime factor of 180 is 5, so the two quantities are equal.
n2 < 39
If n = 6: 62 = 36 < 39
If n = 7: 72 = 49 > 39 The greatest possible value of n is 6.
2. What is the least possible value of n? Be careful here! Some test takers will select 0, but they will
be wrong. Don’t forget negative numbers!
n2 < 39
If n = –6: –62 = 36 < 39
If n = –7: –72 = 49 > 39 The least possible value of n is –6.
3. Calculate the greatest possible value of n minus the least possible value of n:
f (x) = 5x +1
f (t + 54) = 5(t + 54) + 1
f (t + 54) = 5t + 270 + 1
f (t + 54) = 5t + 271
f (x) = 5x +1
f (t + 50) = 5(t + 50) + 1
f (t + 50) = 5t + 250 + 1
f (t + 50) = 5t + 251
f (t + 54) – f (t + 50)
(5t + 271) – (5t + 251) Be careful to distribute the negative to the second function!
(5t + 271) – 5t – 251
271 – 251
20 The two quantities are equal.
3 possibilities × 4 possibilities = 12
2. If you forget how to compute a combination, you can count the two-digit numbers:
70, 71, 72, 73, 80, 81, 82, 83, 90, 91, 92, 93 There are a total of 12 numbers in the list.
10 10
As you can see, the closer the vertex of square
T to a vertex of square A, the larger the area of
10 10 10 10
square T. Square T has its least possible area
when its vertex bisects each side of square S.
10 10
5 5
45°
5 The triangle that constitutes the space between square T and square S
45° 5 2
10 is a 45:45:90 triangle. This helps us determine that the length of one
5 side of square T is 5 2 .
10
Area = side2
Area = (5 2 )2 → (52)( 2 2) → (25)(2) → 50
If y = 1
x = 50y + 69 → x = 50(1) + 69 → x = 119
If y = 2
x = 50y + 69 → x = 50(2) + 69 → x = 169
xy:
If y = 1, x = 119 xy = (119)(1) → 119
If y = 2, x = 169 xy = (169)(2) (Note: any integer times 2 will be even) → 338
x + y:
If y = 1, x = 119 x + y = 119 + 1 → 120
No need to test y = 2, x = 169
x + 2y:
If y = 1, x = 119 x + 2y = 119 + 2(1) → 121
If y = 2, x = 169 x + 2y = 169 + 2(2) → 173
This is the answer; adding an odd number to an even number is always going to result in an
odd number. You can check the last two answer choices to be sure.
3x – 1:
If y = 1, x = 119 3x – 1 = 3(119) – 1 → 357 – 1 → 356
No need to test y = 2, x = 169
3x + 1:
If y = 1, x = 119 3x + 1 = 3(119) + 1 → 357 + 1 → 358
No need to test y = 2, x = 169
60% of games in first half + 3 games in second half = 50% of the total games
0.60 × (t – 20) + 3 = 0.50 × t
2. Find the number of people that could be represented by these two extremes:
This range of percentages represents between 29 and 40 people (because we cannot have 28.75
people or 40.24 people). So 30, 35, and 40 are all possibilities.
Note: If you only calculated 3.4% instead of 3.499%, you will miss 40 as a correct answer choice.
Table: 40 in stock
Graph: 50% sold
50% of 40 → 0.50 × 40 → 20
Table: 50 in stock
Graph: 90% sold
90% of 50 → 0.90 × 50 → 45
3. Use the percent change formula to find the approximate percent decrease:
Table: 90 in stock
Graph: 80% sold
80% of 90 → 0.80 × 90 → 72
If you forget how to compute sales tax, you can find the tax and add it to the item:
1 1 1 1
a1 = − → a1 = 1 – → a1 =
1 1+1 2 2
1 1 1 1 1
a2 = − → a2 = − → a2 =
2 2 +1 2 3 6
1 1 1 1 1
a3 = − → a3 = − → a3 =
3 3 +1 3 4 12
There doesn’t seem to be a pattern in the actual terms (1/2, 1/6, 1/2), but easiest solution lies in
the pattern in the second step:
1 1 1 1 1
a1 = 1 – a2 = − a3 = −
2 2 3 3 4
Imagine finding the sum for the terms using the second step:
1 1 1 1 1
1– + − + − =?
2 2 3 3 4
Do you see the pattern? All but the first and last items cancel each other out!
Therefore, the only addends that matter to the sum are the first addend of a1 and the last addend of
a100, so find the second step of the 100th term:
1 1 1 1
a100 = − → a100 = −
100 100 + 1 100 101
1
The first addend of a1 is 1 and the last addend of a100 is – , so find the sum:
101
1 101 1 100
1– → − →
101 101 101 101
1. Find | x + 1 | ≤ 5:
–5 ≤ x + 1 ≤ 5 → –6 ≤ x ≤ 4
2. Now calculate | y – 1 | ≤ 5:
–5 ≤ y – 1 ≤ 5 → –4 ≤ y ≤ 6
3. To find the least possible value of the product xy, SUPPLY numbers from the extremes of x and
y. Keep in mind that two positive numbers and two negative numbers will result in a positive
number. Since we want the least value, we are looking for a negative number and must use one
positive and one negative value to obtain it.
1. Start with 1990 to 1995. According to the graph, City B suffered a 15% decrease in this time
frame. Knowing the tax revenue in 1990 was 800,000, you can find the tax revenue in 1995 (x)
using the percent change formula:
This value, 680,000, is the annual tax revenue in 1995. It experienced a 15% decrease and fell
from 800,000 in 1990 to 680,000 in 1995.
2. Now we need to find the annual tax revenue in 2000. According to the graph, City B experienced
a 15% increase from 1995 (680,000) to 2000 (?). Again, use the percent change formula:
This value, 782,000, is the annual tax revenue in 2000. It experienced a 15% increase and raised
from 680,000 in 1995 to 782,000 in 2000.
1. SUPPLY numbers to satisfy each answer choice and see if 3x < 2y < 4z remains true. Because we
are trying to determine if each statement could be true, we only need a single instance in which
the statement produces a true equation for the answer choice to be correct.
x = y:
If x = 1, y = 1 3x < 2y → (3)(1) < (2)(1) → 3 < 2
Will it work with a larger number?
If x = 100, y = 100 3x < 2y → (3)(100) < (2)(100) → 300 < 200
This one cannot ever be true, no matter how large the number we supply for x an y.
y = z:
If y = 1, z = 1 2y < 4z → (2)(1) < (4)(1) → 2<4
This statement could be true.
y > z:
If y = 1.1, z = 1 2y < 4z → (2)(1.1) < (4)(1) → 2.2 < 4
This statement could be true.
x > z:
If x = 1.1, z = 1 3x < 4z → (3)(1.1) < (4)(1) → 3.3 < 4
This statement could be true.