Vous êtes sur la page 1sur 4

Proiect didactic

Data:
Şcoala;Colegiul National Arany Janos, Salonta
Clasa: a X-a E
Profesorul: Roxana Merce
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Cuvânt de Tudor Arghezi
Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi
Competenţe specifice:
- să explice titlul poeziei;
- să identifice tema şi motivele poeziei
- să găsească cuvântul cheie al poeziei;
- să interpreteze strofele.

Strategia didactică

Metode şi procedee: lectura expresivă, conversaţia, exerciţiul, învăţarea


prin descoperire

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, în


alternanţă cu activitatea independentă individuală.

Resurse: - conţinuturi conform programei;


- capacităţi de învăţare corespunzătoare;
- timp - 50 min.

Mijloace: manualul, volume de versuri, fişă de lucru.

Material bibliografic:
Ardian Costache, Florin Ioniţă, Adrian Săvoiu, Limba şi literatura
română. Manual pentru clasa a X-a, Bucureşti, Grup Editorial Art, 2005;
E. Simion, Scriitori români de azi, vol I, Bucureşti, Editura Cartea
Românească, 1978;
Constantin Parfene, Introducere în metodica studierii limbii şi
literaturii române, Piteşti, Editura Paralela 45, 2001;
Ioan Derşidan, Metodica predării limbii şi literaturii române, Cluj-
Napoca, Casa Cărţii de Ştiinţă, 2003;
Vistian Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru
gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.

Tipuri de evaluare: formativă combinată.


Scenariul didactic

I. Asigurarea climatului şi verificarea lecţiei anterioare


Se notează absenţele, se stabileşte ordinea şi se asigură cele necesare
desfăşurării activităţii.
Se poartă discuţii despre biografia autorului.
II. Captarea atenţiei elevilor pentru activitatea didactică ce urmează se
face prin lectura unor poezii de Tudor Arghezi.
III. Prezentarea noilor conţinuturi şi a sarcinilor de învăţare
Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei, precizându-se apoi
competenţele specifice.
IV. Dirijarea noii învăţări şi obţinerea performanţei
Elevii vor citi textul poeziei din manual, Cuvânt.
După citirea textului, profesorul va specifica faptul că poezia respectivă
face parte din volumul Cărticică de seară, apărut în 1953.
Elevii vor fi întrebaţi de impresia pe care le-a lăsat-o textul.
Profesorul cere elevilor să explice titlul acestei poezii. Cuvânt are mai
multe sensuri, putând fi sinonim cu gănd, idée, vorbe, zicere, dar, în concepţia
lui Tudor Arghezi, exprimă o lume imaginară- cartea. Prin cuvânt, poetul
defineste creaţia artistică.
Elevilor li se cere să identifice cuvăntul cheie al poeziei.(cartea).
Se trece apoi la structura poeziei: patru strofe inegale şi un vers liber.
Se va citi şi interpreta fiecare strofă în parte.
Prima strofă este o adresare directă către cititor, cu intenţia de acrea
pentru acesta o carte pe care să i-o dăruiască. Elevii trebuie sa gasească
semnificaţia cuvântului cărticică şi să identifice mijloacele cu care autorul
creează: slovele, un arhaism pentru litere.profesorul le cere elevilor să explice
semnificaţia cuvintelor: din înţelesuri furnicile, cellule, molecule, violoncel,
brotăcel,harpă.
Se va citi a doua strofă, care exprimă dorinţa eului liric de a crea o carte
atractivă, care să ajungă la sufletul cititorului, să-l farmece.
A treia strofă va fi citită de un elev, după care se dicută faptul că această
strofă prezintă o lume nevăzută: Măcar câteva crâmpeie/Măcar o ţandără de
curcubeie.
Ultima strofă prezintă mijloacele artistice prin care poetul dă viaţă operei
sale. Opera trebuie să exprime puritate şi să producă emoţie şi încântare.
Profesorul cere elevilor să interpreteze rolul versului liber. Acesta
îndeamnă la meditaţie. Poetul a depus mult efort şi talent:am răscolit pulberi de
fum…
V. Asigurarea feedback-ului şi evaluarea
Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul conducerii învăţării şi printr-o fişă
de lucru pe baza textului studiat.
Se notează elevii care au fost solicitaţi mai des la răspuns.
VI. Asigurarea retenţiei şi a transferurilor
Tema pentru acasă:
NUME:
CLASA: a X-a E

FIŞĂ DE LUCRU

1. Identificaţi din text diminutivele şi explicaţi prezenţa lor în


poezie.

2. Extrage din prima strofă versurile care indică prezenţa unui


motiv al cărţii.

3. Identificaţi din text figuri de stil:


a. metafore…………………………………………………
……..
b. repetiţii…………………………………………………
………
c. inversiuni………………………………………………
……….
d. epitete……………………………………………………
……..

4. Identifică din poezie acei termeni care fac parte din câmpul
semantic al substantivului carte.

Vous aimerez peut-être aussi