Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
1- Compressive strength
Strength of hardened concrete means the compressive strength (f 'c) can be measured at 28 days by standard test using the standard cube (150 x150 x 150) mm or standard cylinder (150 x 300) mm of concrete, it seems that the strength of cylinder 80% of the strength of the cube. Moreover, there is anther test to find the compressive of concrete like hammer test and core test. From the practice, it appears that the: f 'c at 7 days 0.75 of the f 'c at 28 days. f 'c accelerated (0.2 0.25) of the f 'c at 28 days.
4- Modulus of rapture
Gives the maximum moment that the concrete can resist without fracture and it is measured from the empirical formula fr =7.5 f 'c where f 'c (Psi) For creep Ct = (t0.6 x Cu) (10 + t0.6) Where Ct is the creep stress and Cu = 2.35 and t (days)
5-Creep of concrete
6-shrinkage of concrete
For shrinkage sh = (t x shu) (35 x t) Where sh is the shrinkage strain and shu = 425 x 10-6 and t (days)
Chapter 2 Introduction to Reinforced concrete design methods 2.1 Working stress design method (W.S.D)
This method is based on Load Resistance also based on the decreasing of the strength of the concrete but the loads still as it is. The compressive strength of the concrete and the Fyeild of the steel are taken as: fca = 0.45 f 'c (fca <3000 Psi or f 'ca <30 MPa) fsa = 0.5 Fyeild (fsa <24000 Psi or fsa <170 MPa) This method has drags points: 1-It does not consider the uncertainty in the live loads. 2-It decreases the strength by using the allowable stresses regardless of loads property. 3-limitation of stresses i.e. fsa < 170 MPa
Chapter 3 Analysis and design of rectangular concrete section Based on U.S.D method 3.1 Rectangular section with singly reinforcement
Singly reinforced section means that the section is subject to bending moment only. Many necessary terms must be known before the start of design: 1-The effective depth (d) is the difference between the over all depth and the distance from the concrete cover to the center of gravity of the reinforced steel as in figure 1 2-The main steel is the necessary steel to resist the tension according to the bending moment as shown in figure 1. 3-The concrete cover as in figure 1 is necessary to protect the main steel and it is taken according to codes depends on: a) Environment conditions. b) Size of main reinforced steel bars c) Type of structure. 4-The stress strain curve of the concrete and steel should be known and studied as shown in figure 2. 5-The strain of section is approximately linear across the section as in figure 3
Figure 1
Figure 2
Figure 3
Practical remarks: 1-As main reinforced bar size increase the concrete cover should increase because the concrete interact to the steel and makes failure on the section. 2-The concrete resist the compression and the steel resist the tension. 3-The effective depth d is the distance use in the design of the section not the all over depth h. 4-From the practical we can use concrete cover depend on the type of structure as follows: a) Beam subject to moderate conditions, take cover 40 mm or 1.5 in. b) Foundation exposed to earth permanently, take cover 75 mm or 3 in. c) Slab exposed to earth permanently, take cover 20 mm or 0.75 in.
Figure 4
The nominal moment on the section is Mn = T or C x the arm between the C and T Mn = T x (d k2x) Mn = As Fy x [d (k2 As Fy (k1 k3 f'c b))] From the experimental work it was found that the constant value of k2 (k1 k3) =0.59 So the nominal moment will be Mn = As Fy x [d (0.59As Fy (f'c b))]
Example 3.1
a) Compute the maximum moment capacity that section can carry? if the section has the following properties h =20 in., b =12 in., f'c =3000 Psi, Fy =28000 Psi, As =2.37 in2.
Solution
d = 20 1.5-(3/8)-(1/2)=17.6in. Mn = As Fy x [d (0.59As Fy (f'c b))] Mn = 2.37x28000x[17.6-(0.59x2.37x28000) (12x3000)] = 1095765.1 Ib.in = 1095765.1 12000 = 91.31kip.ft b) Assume we need to keep the geometry of the section as it is and to increase the moment to 100-kip.ft compute area of steel need for that.
Solution
As(new) = As(old)x[Mnew / Mold] = 2.37x[100/91.3] = 2.6 in2
2-whitney stress block method This is the method that we will use it in the analysis and the design of the singly reinforced sections so we will start to explain it. As shown in figure 5 the stress in concrete is represented as rectangular block has average value of 0.85 f'c. The compression on the concrete is compute as the area under the stress strain curve where C = 0.85f'c a b The tension on the steel is computed as steel yielded T = As Fy Because the compression equal to the tension in the section so C=T 0.85f'c a b = As Fy a = (As Fy) (0.85f'c b) The nominal moment on the section is Mn = T or C x the arm between the C and T Mn = T x (d (a/2)) Mn = As Fy x [d (As Fy (2x0.85 f'c b))] a=x Where = 0.85 for f'c 4000 Psi is reduced by 0.05 for extra 1000 Psi > 0.65
Figure 5
Example 3.2(repeated)
a) Compute the maximum moment capacity that the section can carry? if the section has the following properties h =20 in., b =12 in., f'c =3000 Psi, Fy =280000 Psi, As =2.37 in2.
Solution
d = 20 1.5-(3/8)-(1/2)=17.6in. a = (As Fy) (0.85f'c b) = (2.37x28000) (0.85x3000x12) = 66360 30600 = 2.2 in. Mn = As Fy x [d (a/2)] Mn = 2.37x28000x[17.6-(2.2 2)] = 1095765.1 Ib.in = 1095765.1 12000 = 91.31kip.ft b) Assume we need to keep the geometry of the section as it is and to increase the moment to 100-kip.ft compute area of steel need for that.
Solution
As(new) = As(old)x[Mnew / Mold] = 2.37x[100/91.3] = 2.6 in2
2- Maximum reinforcement ratio (max) To make sure that the actual reinforcement ratio (act) b then the codes limit the reinforcement ratio by maximum ratio of reinforcement (max) = 0.75 b. If the act > max it leads to sudden failure and the section is called over reinforced section. 3- Minimum reinforcement ratio (min) To make sure that the cracks will not appear on the building you must take the reinforcement ratio not less than the minimum value that is: a) min = 200/ Fy where Fy in Psi for rectangular section.
min = 1.4/ Fy where Fy in MPa for rectangular section. b) min = [3 f'c / Fy] 200/ Fy where f'c and Fy in Psi or min = [(3/12) f'c / Fy] 1.4/ Fy where f'c and Fy in MPa for T-section with flange in compression. c) min = [6 f'c / Fy] 200/ Fy where f'c and Fy in Psi or min = [(6/12) f'c / Fy] 1.4/ Fy where f'c and Fy in MPa for T-section with flange in tension. Practical remarks: In the huge foundation with irregular thickness, if we calculate the act and it was less than min then it is ok to use the act and add 30% to it i.e. = act + 0.3x act 4- Actual reinforcement ratio (act) To make sure that you have reasonable absorption strain energy by the reinforced building then start your design by considering act = 0.5 max.
Example 3.3
Rectangular section has h = 30in. and b =14in if f'c = 4000Psi and Fy = 60000Psi. for the ultimate moment Mu = 120kip.ft check if the section can carry this moment?
Solution
d = 30 1.5-(3/8)-(1/2)=27.6in. a = (As Fy) (0.85f'c b) = (3.95x60000) (0.85x4000x14) = 237000 47600 = 4.98 in. Mn = As Fy x [d (a/2)] Mn = 3.95x60000x[27.6-(4.98 / 2)]x[1/12000] = 495.9kip.ft Mu = 0.9x495.9 = 446.3>120 so it is ok.
Table 3.1(The minimum thickness) 3- Find d where d = h cover stirrup diameter -0.5 main reinforcement diameter or d = h 2.5in. 4- Find b where d / b 1.5 to 2 5- Find Wu where Wu = 1.4 D.L + 1.7 L.L 6- Find Mu as followed:
Case At end span with discontinuous unrestrained end At end span with discontinuous integral with support end At interior span Case At exterior face of first interior support for two spans At exterior face of first interior support for more than two spans At other faces of interior support Positive moment Wu l2/11 Wu l2/14 Wu l2/16 Negative moment Wu l2/9 Wu l2/10 Wu l2/11
Table 3.2 7- Fine MnL = Mu / 0.9 8- Calculate the required reinforcement steel As = MnL (Fy x0.9xd) 9- Choose bar size from the table of reinforcing steel bars and find As. 10- Check the moment capacity of the section MnR. a) Find a = (As Fy) (0.85f'c b) b) Find MnR = As Fy x [d (a/2)] 11- If MnR MnL so it is ok. 12- Check max, min . 13- If MnR < MnL so As(new) = As(old)x [MnL / MnR] 14- Find MnR = As(new) Fy x [d (a/2)] 15- If MnR MnL so it is ok. 16- If MnR < MnL so repeat step 13.
2-Design using the exact design method At the beginning we must derive a relationship between Mn and bd2 to simplified the method of design so consider the section in the figure 7 a = (As Fy) (0.85f'c b) Mn = As Fy x [d (a/2)] = As Fy x [d (As Fy (2x0.85 f'c b))] Let m = Fy / (0.85 f'c) Mn = As Fy x [d ((Asm) (2b))] Mn = As Fy x [d ((As/bd) x (md/2))] Mn = As Fy d [1 (m /2)] where = As /bd Mn = (As/bd)x Fyx bd2 x [1 (m /2)] Mn = Fy x [1 - (m /2)] x (bd2) Mn = Rn x bd2 where Rn = Fy x [1-(m /2)] is the coefficient of strength in Psi or MPa Rn = Mn / bd2 # Ok. #
Figure 7
Design using the exact design method (cont.) Step of design: 1- The given information will be D.L, L.L, span length, f'c and Fy 2- Find h from table 3.1 3- Find d where d = h cover stirrup diameter -0.5 main reinforcement diameter or d = h 2.5in. 4- Find b where d / b 1.5 to 2 5- Find Wu where Wu = 1.4 D.L + 1.7 L.L 6- Find Mu from table 3.2 7- Fine MnL = Mu / 0.9 8- Find Rn = MnL / bd2 9- Find m = Fy / (0.85 f'c) 10- Find act = (1 / m) x [1 - [1-(2m Rn /Fy)]] 11- Find As = act x bd and choose bar size from the reinforcing steel table 13- Check max, min . 14- Check the moment capacity of the section MnR = As Fy x [d (a/2)] 15- If MnR MnL so it is Ok.
Example 3.4
Beam has simply support span length of 8m and a rectangular cross section Design a suitable section with singly reinforcement to resist the following load Wu = 10 KN/m. not include the section self weight? Use f'c = 25 MPa and Fy = 350 MPa. Note a) Use quick design. b) Use exact design.
Solution
For simply support and to control deflection use h = L /16 = 8/16 = 0.5m d = h 6 = 50 6 = 44 cm. d / b 1.5 to 2 44 / b 1.5 b 29.3 say b = 30 cm. Self-weight = 0.5 x 0.3 x 24 = 3.6 KN/m. Mself-wight = 1.4 x (3.6 x 82 / 8) = 40.32 KN.m. Mu = (10 x 82 / 8) = 80 KN.m. Mu(Total) = 40.32 + 80 = 120.32 KN.m. a) Use quick design MnL = Mu(Total) / 0.9 = 120.32 / 0.9 = 133.69 KN.m. As = MnL (Fy x0.9xd) = (133.69 x 106) (350 x 0.9 x 440) = 964.57 mm2 Choose 5 16 As = 5 x 200 = 1000 mm2 act = As / bd = 1000 / (300 x 440) =0.0076 a = (As Fy) (0.85f'c b) = (1000 x 350) (0.85 x 25 x 300) = 54.9 mm.
Figure 8
Figure 9
Solution
xb = [c (c + y(T.S))] x d = [3 (3 + (60/29))] x 26 = 15.39 in. xmax = 0.75 x 15.39 = 11.54 in. amax = 0.8 x 11.54 = 9.23 in. s = [(xmax d') xmax] x c = [(11.54 3) 11.54] x 0.003 = 0.0022 > y so f's = fy Cc = 0.85 f'c*b**xmax = 0.85 x 5000 x 14 x 0.8 x 11.54 x 10-3 = 549.3 kips. Cs = A's x(f's 0.85 f'c) = 1.58 x (60 0.85 x 5) = 88 Kips. Mn = Cc(d (amax/2)) + Cs(d d') = [549.3x(26 (9.23/2)) + 88x(26 3)]x(1/12) = 1147.85 ft-kips.
*practical remarks 1- The maximum reinforcement ratio for doubly reinforced section is taken as max = 0.75 + [' x (fs fy)] where ' = A's / (bwd) 2- we shouldnt use compression steel until the maximum reinforcement ratio of tension steel is used in the case of using the compression steel for strength, not for unaccepted negative moment.
2- Design of doubly reinforced concrete section Step of design of doubly reinforced concrete section: 1- The given information will be D.L, L.L, span length, f'c and Fy 2- Find h from table 3.1 3- Find d where d = h cover stirrup diameter -0.5 main reinforcement diameter or d = h 2.5in. 4- Find b where d / b 1.5 to 2 and d' = cover + stirrup diameter +0.5xdiam .of C.S 5- Find Wu where Wu = 1.4 D.L + 1.7 L.L 6- Find Mu from table 3.2 7- Fine MnL = Mu / 0.9 8- Find b = 0.85 [f'c/ Fy] [87000 (87000 + Fy)] Where f'c and Fy are in Psi b = 0.85 [f'c/ Fy] [600 (600 + Fy)] Where f'c and Fy are in MPa 9- Find xb = [c (c + y(T.S))] x d where y(T.S) = fy/Es, xmax= 0.75xb and amax = *xmax 10- Use = max = 0.75 b and fine As = xbd 11-Compute the moment capacity of section without compression steel MnR= As x Fy x [d (amax/2)] 12- If MnR<MnL so we need compression steel. 13- Compute M'nR = MnL - MnR 14- A's = M'nR [f'sx(d d')] where f's = fy if s > y Or f'c = s x Es if s < y where s = [(xmax d') xmax] x c 15- choose bar size from the table. 16- Check the moment capacity of the section Mn = Cc(d (amax/2)) + Cs(d d')
Solution
Mu = 1.4 x 200 + 1.7 x 390 = 943ft-kips. MnL = Mu / 0.9 = 943 / 0.9 = 1048 ft-kips. b = 0.85 [f'c/ Fy] [87000 (87000 + Fy)] = 0.85 x 0.8 [5000/ 60000] [87000 (87000 + 60000)] = 0.0335 xb = [c (c + y(T.S))] x d = [3 (3 + (60/29))] x 26 = 15.39 in. xmax= 0.75xb = 0.75 x 15.39 = 11.54 in. amax = *xmax = 0.8 x 11.54 = 9.23 in. Use = max = 0.75 b = 0.75 x 0.0335 = 0.0251 As = xbd = 0.0251 x 14 x 26 = 9.15 in2.(note this is the max. As for singly reinforced) Compute the moment capacity of section without compression steel MnR= As x Fy x [d (amax/2)] = 9.15 x 60000 x [26 (9.23/2)] x(1/12000) = 978ft-kip. MnR<MnL 978 < 1048 so we need compression steel for strength M'nR = MnL - MnR = 1048 978 = 70 ft-kip. Check if the compression steel was yielded or not. s = [(xmax d') xmax] x c = [(11.54 3) 11.54] x 0.003 = 0.0022 > y so f's = fy A's = M'nR [f'sx(d d')] = 70 [60000 x(26 3)] x 12000 = 0.61 in2
Example 3.7
Consider the figure below check if the slab (S1) is one-way solid slab and design it to resist live load L.L = 4 KN/m as one end continue slab given f'c = 25 MPa, Fy = 350 MPa.
Solution
According to code and to control deflection The minimum h = span /24 = 3000 / 24 = 125 mm Use h = 130 mm d = h 3cm = 130 30 = 100 mm Self-weight = 0.130 x 1 x 24 = 3.12 KN/m. Mself-wight = 1.4 x (3.12 x 32 / 8) = 4.91 KN.m. Mu =1.7 x (4 x 32 / 8) =7.65 KN.m. Mu(Total) = 4.91 + 7.65 = 12.6 KN.m.
Chapter 4 Analysis and design of T-section Based on U.S.D method 4.1 The effective width of slab
In this section, we will determine the effective depth (bf) of slab that will work as one part with the web or stem of the beam, which is determined as followed: 1- For interior beams: the bf is the smallest of the: a) bf = span / 4 b) bf = bw + 16 t c) Center to center spacing between beams. 2- For exterior beams: the bf is the smallest of the: a) bf = bw + (span / 12) b) bf = bw + 6 t c) bf = bw + 0.5xclear distance to the next beam. 3- For isolated beams bf 4 bw where t 0.5 bw
*Practical remarks 1- We must wash the block before the placing of the concrete because the block will take the water from the concrete if we did not wash it with water. 2- We must use a cross ribs if the slab is so long nearly > 6m. 3- The importance of using the hollow block ribbed is that it is not heavy and it is non-conductivity for heat.
Figure 10
Section x - x
Solution
The bf is the smallest of the: a) bf = span / 4 = 26 / 4 = 6.5x12 = 78 in b) bf = bw + 16 ts = 13 + 16x4.5 = 85 in c) Center to center spacing between beams=13x12=156in So the bf = 78 in. Assume a is within the flange C = T a = (As Fy) (0.85f'c bf) = (8x0.79x50) (0.85x3x78) = 1.6 in < ts Then the assumption was true and the section will be treated as rectangular section with b = bf MnR = As Fy x [d (a/2)] = 8x0.79x50x[25 (1.6/2)]x(1/12) = 637.3 kip.ft.
Solution
For isolated beams bf 4 bw where t 0.5 bw 30 < 4x14 = 56 so ok. ts 0.5x14 = 7 so it is ok. Assume a is within the flange C = T a = (As Fy) (0.85f'c bf) = (12.48x50) (0.85x3x30) = 8.16 in. > ts= 7 in. So the assumption wasnt true and we will treat the section as T-section and divided the section into two areas A1 and A2 Compute the necessary reinforcement for over hanging part A1 As1 = [0.85 x f'c x (bf bw) x tf] Fy = [0.85x3x(30 14)x17] 50 = 5.71 in2 Compute the necessary reinforcement for web part A2 As2 = As As1 = 12.48 5.71 = 6.7 in2 Compute a where a = (As2 x Fy) (0.85 x f'c x bw) = (6.7 x 50) (0.85 x 3 x14) = 9.3 in Mn = As1 x Fy x (d - (tf / 2)) + As2 x Fy x (d - (a / 2)) = [5.71 x 50 x (36 - (7 / 2)) + 6.7 x 50 x (36 - (9.3 / 2)] x (1/12) = 773.23 + 875.19 = 1648.42 kip.ft
Example 4.3
A simply supported one way hollow ribbed slab with a rib span length of 5 m use f'c = 30MPa design the slab to resist it is self weight and L.L = 4 KN/m2 and Fy = 420 MPa
Solution
According to code and to control deflection for simply supported one way hollow ribbed slab compute h from table 3.1 as h = span / 18.5 = 5000 / 18.5 = 270 mm 300 mm Use ts = 60 mm and use block thickness = 300 60 = 240 mm Use bw = 150 mm >100mm d= 300 40 = 260 mm Compute D.L as Loads / m2 Self weight of hollow block slab=4 KN/m2 for slab thickness of 300 mm (from table) Weight of sand + fill + mortar...etc 2.2 KN/m2 So D.L = 4 + 2.2 = 6.2 KN/m2 L.L = 4 KN/m2 Wu = 1.4 x6.2 + 1.7 x 4 = 15.2 KN/m2 Compute Wu for one rib Wfor one rib = [(block width + bw) unit length] x Wu = [(400 + 150) 1000] x 15.2 = 8.36 KN/m For simply supported one way ribbed slab Mu = (Wfor one rib xL2) / 8 = (8.36 x 52) / 8 = 26.13 KN.m MnL = Mu / 0.9 = 26.13 / 0.9 = 29 KN.m As = MnL (Fy x 0.95 x d) = [29 (420 x 0.95 x 260)]x106 = 279.55 mm2 Choose 116 and 114 As = 200 +154 =354 mm2
Solution
Wu = 1.4 D.L + 1.7 L.L = 1.4 x 10 + 1.7 L.L = 14 + 1.7 L.L Mu = Wu L2 / 8 = (14 + 1.7 L.L) x 82 / 8 = 112 + 13.6 L.L MnL = Mu / 0.9 = 124.44 + 15.11 L.L 1- The maximum moment the section can carry if As = 2000 mm2 is Mn Mn = As Fy (d (a / 2)) compute a a = (As Fy) (0.85f'c b) = (2000 x 400) (0.85 x 25 x 300) = 125.5 mm Mn = As Fy (d (a / 2)) = 2000 x 400 x (700 (125.5 / 2)) x 10-6 = 509.8 KN.m It is required that MnL Mn 124.44 + 15.11 L.L 509.8 find L.L L.L 25.5 KN/m 2- The maximum moment that the section can carry with single reinforcement is Mn For max. moment with single reinforcement use maximum reinforcement ratio max b = 0.85 [f'c/ Fy] [600 (600 + Fy)] = 0.85x0.85[25/400]x[600 (600 + 400)] = 0.0271
Tutorial No.2
If you have a roof garden with the dimensions shown use f'c = 3000 Psi and Fy = 60000 Psi it is required to do the following: 1- Design the slab S1 as one-way solid slab 2- Design the exterior beam.
Solution
1- Design of slab S1 Assume thickness = 4 in d = 4 (3/4) (1/3) = 3 in Weight of saturated soil = 6.33 x 1 x 0.125 = 0.79 kip / ft Self weight of slab = (4/12) x 1 x 0.15 = 0.05 kip / ft Wu = 1.4 x (0.79 + 0.05) = 1.2 kip / ft Assume beam width = 14 in Span of slab = 7.5 (clear spacing) + [14 / 12] (beam width) = 8.7 ft Mu (Wu x L2) / 12 (1.2 x 8.72) / 12 7.42 ft-kip MnL = Mu / 0.9 = 7.42 / 0.9 = 8.2 ft-kip As = MnL (Fy x 0.9 x d) = [8.2 (60000 x0.9 x 3)] x 12000 = 0.61 in2 Choose #5 No. of bars = 0.61 / 0.31 = 1.96 Spacing = 12 / 1.96 = 6.12 in < 3 x thickness of slab = 3 x 4 = 12 in a = (As Fy) (0.85f'c b) = (0.61 x 60) (0.85 x 3 x 12) = 1.2 in Mn = As Fy (d (a / 2)) = 0.61x60000x(3 (1.2 / 2))x(1/12000) = 7.33 ft-kip < 8.2 So it not ok. As(new) = [MnL / Mn] x As(old) = [8.2 / 7.33] x 0.61 = 0.7 in2 a = (As Fy) (0.85f'c b) = (0.7 x 60) (0.85 x 3 x 12) = 1.4 in
Toturial No.3
Compute the maximum life load L.Lmax which the beam shown in figure can sustain? Given that f'c = 4000 Psi and Fy = 60000 Psi
Solution
Compute b = 0.85 x 0.85 x (4000 60000) x [87000 (87000 + 60000)] = 0.0285 Compute f use Cf = Tf 0.85 x f'c x (Bf Bw) x ts = Asf x Fy 0.85 x 4000 x (40 12) x 6 = Asf x 60000 Asf = 9.52 in2 f = Asf (b x d) = 9.52 (12 x 24) = 0.033 Compute max = 0.75 x (b + f) = 0.75 x (0.0285 + 0.033) = 0.046 Compute As(max) = max x b x d = 0.046 x 12 x 24 = 13.28 in2 Compute a where Tw = Cw (As(max) Asf) x Fy = 0.85 x f'c x bw x a amax = [(As(max) Asf) x Fy] [0.85 x f'c x bw] = [(13.28 9.52) x 60000] [0.85 x 4000 x 12] = 5.54 in < ts = 6 so we will consider the beam as rectangular section Compute actual a where T = C As(max) x Fy = 0.85 x bf x f'c x amax 13.28 x 60000 = 0.85 x 40 x 4000 x amax get amax amax = 5.86 in Mn = As(max) x Fy x [d (amax 2)] = 13.28 x 60000 x [24 (5.86 2)] = 1399 kip-ft Wu = 1.4 x D.L + 1.7 x L.L = 1.4 x 0.685 + 1.7 L.L = 0.959 + 1.7 L.L Mu = [Wu x L2] 8 = [(0.595 + 1.7 x L.L) x 26.242] 8 = 409.7 + 146.31 x L.L MnL = Mu 0.9 = [409.7 + 146.31 x L.L] 0.9 = 455.2 + 162.6 x L.L Since MnL Mn 455.2 + 162.6 x L.L 1399 get L.L L.L = 5.8 kip / ft
Toturial No.4
Compute the maximum L.L which the beam with cross section shown can carry? Given that f'c = 4000 Psi and Fy = 60000 Psi
Solution
The beam has two sections, the section 1 1 is for the ve moment and the section 2 2 is for the +ve moment so for design the section 1 1 for ve moment we must put the D.L over all the beam and the L.L over the part 8ft only to get the maximum ve moment and for design the section 2 2 for +ve moment we must put the D.L over all the beam and the L.L over the part of length 20ft only to get the maximum +ve moment 1- design section 1 1 This section is consider as rectangular section because the flange will be in tension side compute b = 0.85 x 0.85 x (4000 60000) x [87000 (87000 + 60000)] = 0.0285 compute max = 0.75 x b = 0.75 x 0.0285 = 0.0213 Compute As(max) As(max) = max x b x d = 0.0213x12x24 = 6.13in2 Compute amax amax = [As(max)xFy][0.85xf'cxb] = [6.13x60000][0.85x4000x12] = 9.015in Compute Mn Mn = As(max) x Fy x [d (amax 2)] = 6.13 x 60000 x [24 (9.015 2)] = 597.5 Kip-ft Mu = 1.7 x ML.L + 1.4 x MD.L = 1.7 x 32 x L.L + 1.4 x 64 = 54.4 x L.L + 89.6 MnL = Mu 0.9 = [54.4 x L.L + 89.6] 0.9 = 60.4 x L.L + 99.6 Since MnL Mn 60.4 x L.L + 99.6 597.5 get L.L L.L 8.24 Kip/ft
Solution of tutorial No.4 (cont.) 2- Design section 2 2 This section is considered as flange section because the will be in compression side Compute f where: 0.85 x f'c x (bf bw) x ts = Asf x Fy 0.85 x 4000 x (40 12) x 5 = Asf x 60000 2 Asf = 7.93in f = Asf (b x d) = 7.93 (12 x 24) = 0.0275 Compute max = 0.75 x (b + f) = 0.75 x (0.0285 + 0.0275) = 0.042 Compute As(max) = max x b x d = 0.042 x 12 x 24 = 12.1in2 Compute amax where T = C in the web (As(max) Asf) x Fy = 0.85 x f'c x bw x amax (21.1 7.93) x 60000 = 0.85 x 4000 x 12 x amax get amax amax = 6.13 in > ts = 5 in because amax > ts we will divide the section into two part 1- The over hanging part (flange part) Asf = 7.93 in2 2- The web part: we will compute the steel needed for this part where: Asw = As(max) Asf = 12.1 7.93 = 4.17 in2 Compute Mn = (bf bw) x 0.85 x f'c x ts x [d (ts2)] + Asw x Fy x [d (amax2)] = (40 12) x0.85x4000x5x[24-(52)] + 4.17x60000x[24-(6.132)] = 1289.32 kip-ft Compute Mu = 1.7 x 50 x L.L + 1.4 x 68 = 85 x L.L + 95.2 MnL = Mu 0.9 = [85 x L.L + 95.2] 0.9 = 94.4 x L.L + 105.8 Since MnL Mn 94.4 x L.L + 105.8 1289.32 get L.L L.L 12.53 kip/ft The design L.L that the beam can carry is the smallest of L.L = 12.53kip/ft and L.L = 8.24 kip/ft so the design L.L is L.L = 8.24kip/ft bcause the two section can carry this L.L.
Chapter 5 Analysis and Design of shear reinforcement based on U.S.D method 5.1 introductions
The concrete itself resists the shear stress as Vc by means of not more than 2f'c bw d And the excessive part of shear stress on the section will be resisted by one of the following ways of reinforcement or by both of them: 1- By stirrup (vertical or with angle) 2- By bent bars And we can use the steps of design below if f'c 10 Psi 0.7 MPa. And must use Vs = VnL - Vc 8 f'c bw d
Chapter 6 Analysis and design of reinforced columns based on U.S.D method 6.1 Introduction
Columns are define as an reinforced elements subjected to axial compression force this force could be coincide with the column axis and called centric loaded columns or this axial force may has some eccentricity a way from the axis of the column and hence called eccentric columns.
Example 6.1
Consider the typical floor shown in figure below it is required to design a reinforced tie column1 to support a 6 story building use dead load on the slab D.L = 10 KN/m2 and the live load L.L = 4 KN / m2 given that f'c = 25 MPa and Fy = 400 MPa
Solution
Pu = 1.4 x D.L + 1.7 x L.L = 1.4 x 10 + 1.7 x 4 = 20.8 KN / m2 Load on column1 per floor = 7 x 6 x 20.8 = 873.6 KN Load on column1 for 6 floor = 6 x 873.6 = 5241.6 KN For tie column Pu = 0.7 x 0.8 x Ag [0.85 f'c (1 - ) + Fy] Choose = 0.04 5241.6 = 0.56 x Ag [0.85 x 25 x (1-0.04) + 0.04 x 400] get Ag Ag = 257.140 x1000 = 257140 mm2 Choose circular column with diameter = 575 mm Or choose square column b x h = 510 x 510 Ag = 260100 mm2 As = 0.04 x 260100 = 10404 mm2 Choose 25 No. of bar = As (As for one bar) = 10404 / 500 = 20.81 Spacing between bars = (circumference of column 8 x cover) No. of bars = (510x4 8 x 40) / 20.81 = 82.7 mm Because 150mm > 82.7 mm > 70 mm so it is Ok Choose ties 8 Spacing is the smallest of a) S = 48 x 8 = 384 mm b) S = 16 x 25 = 400 mm c) S = 510 mm So choose longitudinal bar 2125@82 mm And ties 8@380 mm
Example 6.2
Compute the As need for column to resist the following loads Pu = 280 Kip And Mu = 200 ft-kip given that f'c = 4000 Psi and Fy = 60000 Psi
Solution
Pu = 0.7 x 0.8[0.85 f'c (Ag As) + As Fy] neglect As we get 280 = 0.7 x 0.8 x [0.85 x 4 x Ag] get Ag Ag = 147 in2 Choose b x h = 12 in x 14 in = 168 in2 d'' = 14 6 = 8 in = d'' h = 8 14 = 0.57 e = Mu Pu = 200 280 = 0.71 x 12 = 8.5 in e h = 8.5 14 = 0.61 From table get g = 0.01 As = g x Ag = 0.01 x 168 = 1.68 in2 Choose 6#5 As = 1.86 in2 No. of bars = 1.86 / 0.31 = 6 Spacing between bars = [(2x14+2x12) 8 x 1.5] / 6 = 6.7 in < 6 in so we need to use extra ties Choose #3 ties spacing between ties is the smallest of a) 48 x (3/8) = 18 in b) 16 x (5/8) = 10 in c) 12 in and for extra ties we will use #3@8 in
Chapter 7 Analysis and design of footing based on U.S.D method 7.1 Classification of foundation
1- Deep foundations: a) Pile foundations 1- Friction pile foundations 2- Bearing type pile foundations 3- Combined pile foundations b) Caissons type foundations 2- Shallow foundations: a) Isolated foundations 1- Square foundations 2- Rectangular foundations b) Combined foundations 1- Rectangular foundations 2- Trapezoidal foundations c) Cantilever foundations e) Strip foundations f) Raft foundations
Remarks:
Cantilever foundations: is used if the differential settlement is possible Combined rectangular foundations: is used if heavy load such that no space is left between foundations Strip foundations: is used under bearing wall construction Raft foundations: is used for heavy load and relatively weak soil
x 4 x f'c x Po x d u x [B x L (Lc + d) x (Bc + d)], f'c is in Psi x (4/12) x f'c x Po x d u x [B x L (Lc + d) x (Bc + d)], f'c is in MPa
Design of isolated foundation (cont.) c) Check flexure failure due to moment 1- Compute the steel needed in the long direction Mu = u x B x [(L - Lc) 2]2 x [1 2] Use quick design Mn =Mu / 0.9 As = Mn (Fy x 0.9 x d) choose bar size and make analysis for the section. 2-Compute the steel needed in the short direction Mu = u x L x [(B - Lc) 2]2 x [1 2] Use quick design Mn =Mu / 0.9 As = Mn (Fy x 0.9 x d') where d' = d bar diameter in the long direction Choose bar size and make analysis for the section.
Chapter 8 Analysis and design of cantilever retaining wall based on U.S.D method
Steps of design of cantilever retaining wall: 1- Arrange the available data (obtained or assumed) a) Compressive strength of concrete f'c b) Yield strength of steel c) Difference in level between retained materials and the final level of front of ground (from surveyor) d) soil of retained materials from soil lab (bore hole) e) qa of soil if it is not available assume (75 200)KN/m2 or (1.5 4) Ksf f) coefficient of friction between soil and concrete 0.4 g) Surcharge if there are possible live load to pass close to the retaining wall it assume a column of soil of (1.5 2) m h) Angle of internal friction if it is not available assume = 30o 2- Make estimation for the dimension of the retaining wall a) tt 10 in (20 25 ) cm b) tb 10 % x (h1 + h2) c) tf 10 % x (h1 + h2) d) B (2 / 3) x (h1 + h2) e) B1 (1 / 3) x B f) h1 is given , h2 60 cm
h1
3- Compute the active and passive earth pressure coefficients Ka, Kp where: Ka = (1 - sin) (1 + sin) Kp = (1 + sin) (1 - sin)
Steps of design of retaining wall (cont.) 4- Compute the effective force on the retaining wall as in the table below:
Force
W1 W2 W3 W4 E1 E2
Value
(hs+h1+h2)x[B2+(tb-tt)]xsoil 0.5x(h1+h2)x(tb-tt)x(con-soil) tfxBxconcrete (h1+h2)xttxconcrete (h1+h2+tf)xe1 0.5x(h1+h2+tf)xe2
X from A
{[B2+(tb-tt)]2}+tt+B1 B2 [(tb-tt)3]+tt+B1 (tt2)+B1 -
Y from A
[h1+h2+tf]2 [h1+h2+tf]3
5- Compute the moment of resistance for the resistance forces(w1, w2, w3, w4) by multiply the value of the force by the distance from point A (x from A) and compute the summation of all moment [ resistance moments] 6- Compute the moment of overturning for the overturning forces(E1,E2) by multiply the value of the force by the distance from point A (y from A) and compute the summation of all moment [ overturning moments] 7- Compute the safety factor against overturning which is F.S = [ resistance moments] [ overturning moments] 2 8- Compute the factor of safety against sliding which is F.S = [ (resistance forces)] [ (driving forces)] 1.5 F.S = [ (w1, w2, w3, w4)] [ (E1, E2)] 1.5 If F.S against sliding < 1.5 then we need to design a base Kay
Steps of design of retaining wall (cont.) 9- Design the parts of the retaining wall: a) Design of the wall (stem): where the critical section is on the bottom of the stem, which is affected by the greatest moment as shown in the figure
Steps of design of the wall stem critical section (Section 1 1) 1- Compute the loads effect on the stem, which are E1 and E where: E1= (h1 + h2 + tf) x e1 where e1 = Ka x soil x hsurcharge at distance 1 = (h1 + h2) 2 E = 0.5 x e x (h1 + h2) where e = [e2 x (h1 + h2)] (h1 + h2 + tf) at distance = (h1 + h2) 3 2- Compute the ultimate moment Mu = 1.7 x [ (E1 x 1) + (E x )] 3- Compute MnL = Mu 0.9 4- Use h = tb and d = tb cover bar diameter, where cover 3 in or 75 mm Use b = unit length that mean one meter or one ft 5- Use quick or exact design to find the area of steel need for example using quick design method As = MnL ( Fy x 0.9 x d ) 6- Choose bar size and check the code limits and the capacity of the section. 7- Find the development length as DL = 30 x bar diameter > 30 cm or from the table Note:Make 75mm hole every (2.5 3)m, two row staggered first row at level 0.5m
Steps of design of retaining wall (cont.) b) Design of the heel: where the critical section is at distance B2 from the right side of the figure above (under the right bottom of stem)
Steps of design of the heel critical section (Section 2 2) 1- Compute the loads effect on the stem, which are W1 and W2 where: W1 = (h1 + h2 + hs) x 1 x soil as KN/m W2 = tf x 1 x concrete as KN/m 2- Compute the ultimate load Wu = 1.4 x W2 + 1.7 x W1 3- Compute the ultimate moment Mu = [Wu x B22] 2 4- Compute MnL = Mu 0.9 5- Use h = tb and d = tb cover bar diameter, Use b = unit length that mean one meter or one ft 6- Use quick or exact design to find the area of steel need for example using quick design method As = MnL ( Fy x 0.9 x d ) 7- Choose bar size and check the code limits and the capacity of the section. 8- Find the development length as DL = 30 x bar diameter > 30 cm or from the tables
Steps of design of retaining wall (cont.) c) Design of the toe: where the critical section is at distance B1 from the left side of the figure above (under the left bottom of the stem).
Steps of design of the toe critical section (Section 3 3) 1- Compute the maximum pressure on the soil due to the forces on the retaining wall where (W1, W2, W3, W4) = 0.5 x qmax x B where qmax(KN/m2) 2- Compute the pressure (q) under the point on the critical section q = [B1B] x qmax 3- Divide the pressure under the toe from the soil into two parts, the first part rectangular area with maximum pressure value equal to q = [B1B] x qmax and the second part traiangle area with maximum pressure value equal to qmax - q 4- Compute the force on the toe due to the two parts where P1(due to the rectangular part) = q x B1 as KN at distance x1=B1 2 from the critical section P2(due to the triangle part) = 0.5 x (qmax q) x B1 as KN at distance x2 = [2 3] x B1 5- Compute the ultimate moment Mu1 due to P1 and P2 where Mu1=1.7x[P1*x1+P2*x2] 6- Compute the force on the toe due to its selfweight, the soil above the toe is ignored Where P3 = tf x 1 x concrete as KN/m 7- Compute the moment Mu2 due to P3 where Mu2 = 1.4x[P3*B12]2 8- Compute the net moment Mu = Mu1 Mu2 9- Repeate the steps from 4 to 8 in the steps of design of the heel
Chapter 9 Introduction to design of stairs based on U.S.D method 9.1 Type of stairs
The stairs are classified into more than one type as flowed: 1- Cantilever type 2- Transversly supported type (where the elevator is exist) 3- Open well type (where there is no elevator) 4- Longitudinal supported type
Design of longitudinal supported stair type (cont.) Steps of design of longitudinal supported stair type: 1- Consider the level between the first and the second floor, assume width for the going and the rising, and determine number of step on each flight 2- Compute the thickness of stair t = span 16 for simply supported or t = span 8 for cantilever 3- Compute the actual life load (L.La) and the actual dead load (D.La) on the stair Where D.La = [(R 2) + t]x width of stair flights x1x con.+3x width of stair flights L.La = L.L(given) x width of stair flights where D.La and L.La is in (KN/m) 4- Compute the ultimate load Wu = [1.4 x D.La + 1.7 x L.La] x 2 5- Compute the ultimate moment Mu where: a) For the simply supported stair Mu = [Wu x L2] 8 b) For the cantilever supported stair: 1- Mu(+) = [(Wu x L2) 8] [1.4 x D.La x 2 x L2] 2 2- Mu(-) = [Wu x L2] 2 6- Compute MnL = Mu 0.9 7- Compute the area of steel As = MnL [ Fy x 0.9 x (t 20mm)] 8- Choose the bar size and check the code limits and the capacity of the section
Chapter 10 Introduction to design of rectangular section based on W.S.D method 10.1 Define design parameters
1- Allowable compressive strength on the concrete fca = 0.45 x f'c 35 MPa (5000 Psi) 2- Allowable strength of steel fsa = 0.5 x Fy 170 MPa (24000 Psi) 3- r is the stresses ratio r = [fsa fca] where r > 10 4- n is the modular ratio n = [Es Ec] where n > 6 and Es = 200 GPa (29000 Ksi) and Ec = 57000 x f'c where f'c in Psi or Ec = 4700 x f'c where f'c in MPa 5- From the figure below: a) (k x d) is the depth of the neutral axis b) (j x d) is the internal moment arm 6- k = r [n + r] [(13) 0.45] 7- j = 1 [k 3]
Tutorials
Tutorial No. 1 Use the given data and the drawing shown to design the following: 1- The one way solid slab S1 2- The hollow block one way ribbed slab 3- The column C1 The given data are: 1- fc = 30 MPa , 2- Fy = 420 MPa , 3- 200 KN/m2,4- angle of repose = 30 5- Coefficient of friction = 0.45, 6- design the building for 4 stories 7- L.L = 4 KN /m2 everywhere except for stair = 6KN/m2
Solution of Tutorial No.1 1- Design of solid slab S1 a) dimension: h = 140mm , d = 110mm , b = 1000mm(unit length = 12in) b) Loads: D.L - self weight = 0.14 x 1 x 1 x 24 = 3.36 KN/m - fill = 0.12 x 1 x 1 x 18 = 2.16 KN/m - Tile + mortar + plastering = 0.07 x 1 x 1 x 22 = 1.54 KN/m Total D.L = 3.36 + 2.16 + 1.54 = 7 KN/m L.L = 4 KN/m Wu = 1.4 x 7 + 1.7 x 4 = 16.6 KN/m Because there is a joist separate the two side of building therefore it is treated as simply supported slab So Mu = (Wu x L2) 8 = (16.6 x 42) 8 = 33.2 KN.m Mn = Mu 0.9 = 33.2 0.9 = 36.89 KN.m As = (36.89 x 106) (420 x 0.9 x 110) = 887.18 mm2 Choose 14 @160mm
2- Design of one way ribbed slab a) dimension: h = 300mm , d = 260mm , bw = 120mm , tf = 60mm , span = 6m bf = (bw + length of block) 1000 = (120 + 400) 1000 = 520mm Note: we assume block thickness = 240mm above b) Loads: D.L: for the thickness = 300mm of ribbed slab from the table of the self weight the D. L = 4.2 + 2.2 = 6.3 KN/m L.L = 4 KN/m Wu = 1.4 x 6.3 + 1.7 x 4 = 15.62 KN/m Wu(for one ribbed) = Wu x bf = 15.62 x 0.52 = 8.12 KN/m c) Design for +ve moment Mu(+ve) = (Wu x L2) 11 = (8.12 x 36) 11 = 26.5 KN.m Mn(+ve) = Mu(+ve) 0.9 = 26.5 0.9 = 29.4 KN.m As(+ve) = (29.4 x 106) (420 x 0.95 x 260) = 283.83mm2 Choose 214 As = 308mm2
d) design for the ve moment Mu(-ve) = (Wu x L2) 9 = (32.48 x 36) 9 = 32.48 KN.m Mn(-ve) = Mu(-ve) 0.9 = 32.48 0.9 = 36.1 KN.m As(-ve) = (36.1 x 106) (420 x 0.95 x 260) = 347.88mm2 Choose 116 and 114 As = 345mm2
+ve moment
-ve moment
3- Design of column C1 a) Loads: D.L = 5.25 x 6 x D.L (on ribbed slab) = 5.25 x 6 x 6.3 = 198.45 KN L.L = 5.25 x 6 x L.L = 5.25 x 6 x 4 = 126 KN b) Design of longitudinal steel bar Wu = [1.4 x 198.45 + 1.7 x 126] x 5 = 2460.15 KN Wu = 0.7 x 0.8 x Ag x [0.85 x fc x (1 ) + Fy x ] Choose = 0.04 get Ag = 106.46 x 103 mm2 Choose square column Ag = 326.3 choose column 350 x 350 As = 0.04 x 350 x 350 = 4900 mm2 Choose 17 20 @ 75mm c) Design of stirrup choose 10 stirrups Spacing between stirrups is the smallest of 1- 16 x diameter of the longitudinal bar = 16 x 20 = 320 mm 2- 48 x diameter of stirrup = 48 x 10 = 480 mm 3- The smallest dimension = 350 mm So the spacing is 320 mm stirrup 10 @ 320 mm
4- Design of the footing F1 a) Loads: the same loads as on the column C1 Wu = 2460.15 KN W(service) = [D.L + L.L] x 5 = [198.45 + 126] x 5 = 1172 KN qn = qa thickness x soil Choose h = 600 mm, d = 530 mm qn = 200 0.6 x 18 = 189.2 KN/m2 A(of footing) = W(service) qn = 1172 189.2 = 6.2 m2 Choose square footing A = 2.49 choose footing 2.5 m x 2.5 m A = 6.25m2 u = Wu A = 2460.15 6.25 = 394 KN/m2 b) Check failure modes 1) One way shear: Vu = u x B x [(L2) (Lc2) d] = 394 x 2.500 x [(2.5002) (0.3502) 0.530] = 563.83 KN V(from concrete) = (fc 6) x B x d x 103 if fc in Psi use (2fc x B x d) = (30 6) x 2.5 x 0.530 x 103 = 1209.56 KN It must be x V(from concrete) Vu 0.85 x 1209.56 > 536.83 1028.1 > 536.83 so it is Ok. 2- Two way shear Po = (d + Lc) x 4 = (0.53 + 0.35) x 4 = 3.52 m Vu = u x [A(footing) (d + Lc)2] = 394 x [6.25 (0.53 + 0.35)2] = 2157.41 KN V(from concrete) = (fc 3) x Po x d x 103 if fc in Psi use (4fc x Po x d) = (30 3) x 3.52 x 0.53 x 103 = 3406.1 KN It must be x V(from concrete) Vu 0.85 x 3406.1 > 2157.41 2895.2 > 2157.41 so it is Ok. 3- flextural failure Mu = u x L x [(L2) (Lc2)]2 x 0.5 = 394 x 2.5 x [(2.52) (0.352)]2 x 0.5 = 569.14 KN.m Mn = Mu 0.9 = 569.14 0.9 = 632.4 K.m As = (632.4 x 106) (420 x 0.9 x 530) = 3156.6 mm2 Choose 16@150mm = 3200 (2500 x 530) = 0.0024 > min = 0.002 so it is Ok With my best wishes for my all my friends and I hope that I could write it as well to be useful for all who read this material Mohammed Ali Al-dhabiany