Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
BU 385
Roadmap
Last Class
Today
Reliability (Supplement to Ch 4)
Next class
Midterm 1 Review
Today
Introduction to Reliability
Measures of Reliability
Series System
Parallel system
Combination of Series and Parallel Systems
Economic Analysis of back-up
Availability
Failure Rate
MTTF, MTTR
Exponential and Normal Distribution
Reliability
Measures of Reliability
Availability
No time dimension
Reliability is 90%
This implies that the system will work on an
average 90% of the time it is switched on
In other words, 90 times out of 100, the
system will succeed in doing its intended
function
If there are 100 such systems, 90 of them
will work when switched on
System in Series
Example 1 contd.
Stage
Mixing
Baking
Decorati
ng
Reliability
0.9
0.9
0.9
Reliability =
Input
Mixing
Oven
Decorating
Output
0.9x0.9x0.9 = 0.729
R1*R2*R3**Rn
Baking
Unbaked
Oven-1
If
Example 2 contd.
Reliability
OVEN-1
OVEN-2
OVEN-3
0.9
0.9
0.9
System Reliability =
No of Successes
Stage 3:
Materials and Ingredients for ONE cake are added to the Mixing Machine. If
Decorating Machine
all goes well, the output goes to the Baking Oven system as Good Materials
otherwise it goes as BAD materials and discarded
There are three ovens in parallel in the Baking Oven system. If Oven-1 fails,
the materials move automatically to Oven-2 as unprocessed ready to be
processed. If Oven-2 fails, the materials move automatically to Oven-3 as
unprocessed ready to be processed. If Oven-3 fails then the OVEN system
has failed. If all goes well with the ovens, that is if at least one of the ovens
does not fail then the output goes to the decorating machine as Good
Materials otherwise it is BAD and discarded. If all goes well in the
decorating machine the cake comes out as good cake otherwise as a bad
cake and discarded
If the mixing and decorating each has a reliability of 90%, and the ovens in
the oven system have reliabilities of 80%, 90% and 70% in any order,
is the reliability of the system?
what
Example 3 contd.
Oven3 (0.7)
Oven2 (0.8)
MIXING
Decorating (0.9)
Oven1 (0.9)
(0.9)
OVEN-2
OVEN-3
Mixing
Success
Rate
0.9
0.9
Decoratin
g
1- (1-0.9)(1-0.8)(1-0.7) = 1- 0.006 = 0.994
0.9
Reliability
System Reliability =
0.8
0.7
0.9
0.9
Stage 3:
parallel
Answer:
(0.9)[1-(0.1)(0.1)(0.1)][1-(0.1)(0.1)]
= 0.8901
Component
R=0.98
Component
R=0.98
= 1 (1-R1)(1-R2)
= 1 (1- 0.98)(1-0.98)
= 0.9996
Method 2
Total Expected Cost with the Backup Option
= Cost of Backup Switch + Expected Failure Cost = 100 + 8 = 108
Total Expected Cost with no backup = 400
which is higher than the expected cost with backupTherefore backup option is better
Failure rate
0
Burn-in
Time, T
Figure
Figure 4S-2
4S-2
Wear-out
rate
decreasing rate of
failure
failure rate
per hour
# of failures
total operating hours
MTTF
1
failure rate
Availability
MTTF
Availabili ty
MTTF MTTR
Ensure that MTTF and MTTR are in the same time dimensions
Example 6: Availability
MTTF
(HOURS)
MTTR(HOURS)
60
36
24
Example 7: Availability
Example 7 (cont)
MTTF
100
Availability
0.9615
MTTF MTTR 100 4
Option 1: Increase MTTF by 5% from 100 to 105
Availability = 105/(105+4) = 0.9633
Cost: 450
Cost/unit increase = 450/(0.9633-0.9615) = $276,799
Exponential Distribution
Reliability Prob(System does NOT fail before T) e
Prob(System fails before T )
T
MTTF
1 e
T
MTTF
Example 8 (cont)
a. After the initial four years of services
P[T > 4] = e-T/MTTF = e-4/4 = 1/e = 0.3679
b. Before four years of service are completed
P[ T < 4] = 1-e-T/MTTF =1- e-4/4 = 1-1/e = 0.6321
c. Not before six years of service
P[T > 6] = e-T/MTTF = e-6/4 = 0.2231
d. Before 6 years
P[ T < 6] = 1-e-T/MTTF =1- e-6/4 = 0.7769
e. between 4 and 6 years
P[4 < T < 6] = P[T < 6] P[T < 4]
= 0.7769 0.6321 = 0.1448
Normal distribution
Property: A normal random variable, X,
with mean = and standard deviation =
can be transformed to a standard normal
random variable with mean 0 and
standard deviation 1 using
X the
Z
transformation
http://www.mathsisfun.com/data/standard-normal-distribution-table.html
Example 9
2 year warranty
P[ X < 2] = P[Z < (2-3.5)/0.5] = P[Z < -3]
= P[Z > 3] = 1 - P[Z < 3] = 1- 0.9987 = 0.0013
Expected cost of failure = 499*0.0013 = 0.65
3 year warranty
P[ X < 3] = P[Z < (3-3.5)/0.5] = P[Z < -1]
= P[Z > 1] = 1 - P[Z < 1] = 1- 0.8413 = 0.1587
Expected cost of failure = 499*0.1587 = 79.19
Improving Reliability
Component Design
Production/Assembly Techniques
Testing
Redundancy/backups
Preventive Maintenance Procedures
User Education
System Design
Next Class