Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
Capital Budgeting
1
Capital Budgeting - Methods
2. Payback
5. Modified IRR
2
Average Return on Investment
3
Average Return on Investment
Example:
Year Net Income Cost
1 6,000 100,000 Initial
2 8,000 0 Salvage Value
3 11,000
4 13,000
5 16,000
6 18,000
4
Average Return on Investment
5
Average Return on Investment
Advantages
Disadvantages
6
Payback Method
7
Payback Method
Advantages
Disadvantages
8
Time Value of Money
FV = PV (1 + r)n
Compounding: Finding FV
Internal Rate
of Return: Finding r
9
Net Present Value
NPV = Present Value of All Future Cash Flows less Inital Cost
10
Net Present Value - Example
NPV = 25121
11
Net Present Value
Advantages
Disadvantages
12
Internal Rate of Return
Example:
100,000 = 26000 + 28000 + 31000 + .......... + 18000
1+r (1+r)2 (1+r)3 (1+r)6
r = 18.2%
13
Internal Rate of Return
Advantages
Disadvantages
14
Profitability Index
PI = PV of all Benefits
PV of all Cost
Example:
PV (Benefits) = 26000 + 28000 +.......... + 18000
1.1 (1.1)2 (1.1)6
= 125121
PV (Cost) = 100000
PI = 125121 = 1.25
100000
15
Profitability Index
Advantages:
Disadvantages:
16
NPV Profile
17
NPV Profile
0% 7200
5% 45725.7
10% 25120.76
15% 8711.838
20% -4538.97
25% -15376.1
18
NPV Profile
80000
60000
40000
NPV
20000
0
-20000
0 0.05 0.1 0.15 0.2 0.25
Disc. Rate
19
Choosing Between Projects
20
NPV Profile
20,000
15,000
10,000
NPV
5,000
0
-5,000 0% 5% 10% 15% 20% 25% 30%
-10,000
Discount rate
Modified IRR
22
Modified IRR
NPV: Project A
YR1: 2,000
YR2: 2,000 + 2,000 + 160 = 4,160
YR3: 35,000 + 4,160 + 333 = 39,493
[Note: PV of 39,493, three years from now @ 8% = 31,351
Less: outlay 25,000
NPV 6,351]
23
Modified IRR
IRR @ 17%
YR1: 2,000 = 2,000
YR2: 2,000 + 2,000 + 340 = 4,340
YR3: 35,000 + 4,340 + 738 = 40,078
[25,000 invested for three years @ 17% = 25,000(1.17)3 = 40,040]
24
Modified IRR
25
Modified IRR
26
Modified IRR
NPV: Project B
YR1: 21,000 = 21,000
YR2: 10,000 + 21,000 + 1,680 = 32,680
YR3: 2,000 + 32,680 + 2,614 = 37,294
[Note: PV of 37,294, three years from now @ 8% = 29,606
Less: outlay 25,000
NPV 4,606 ]
27
Modified IRR
IRR of 22.12%
YR1: 21,000 = 21,000
YR2: 10,000 + 21,000 + 4,645 = 35,645
YR3: 2,000 + 35,645 + 7,885 = 45,530
[25,000 invested for three years @ 22.12% = 25,000(1.2212)3 = 45,530]
28
Modified IRR
29
Estimating Cash Flows
30
Procedure
31
Cash Flow Estimates
32
New Product Proposal
33
New Product Proposal
34
New Product Proposal
CALCULATION
35
Evaluating Capital Projects
36
Evaluating Capital Projects
38