Académique Documents
Professionnel Documents
Culture Documents
UNIT - II
GRADUALLY VARIED FLOW
Dynamic equations of gradually varied and spatially varied
flows - Water surface flow profile classifications: Hydraulic
Slope, Hydraulic Curve - Profile determination by Numerical
method: Direct step method and Standard step method,
Graphical method - Applications.
BY.
MR.KUMAR.G M.E. STRUCTURAL ENGINEERING
ASSISTANT PROFESSOR
DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING
SRI VENKATESWARA COLLEGE OF ENGINEERING
SRIPERUMBUDUR – 602 117
Dynamic Equation of Gradually Varied Flow
Objective: get the relationship between the water surface slope and other
characteristics of flow.
V2
H=Z+y+
2g
Taking x-axis along the bed of the channel and differentiating the equation with
respect to x:
dH dZ dy d V 2
= + +
dx dx dx dx 2g
• dH/dx = the slope of the energy line (Sf).
• dZ/dx = the bed slope (S0) .
Therefore,
dy d V 2
− S f = − S0 + +
dx dx 2 g
dy dy d V 2 dy d V 2
+ = S0 − S f or 1+ = S0 − S f
dx dy dx 2 g dx dy 2 g
dy S0 − S f
=
dx d V 2
1+
dy 2 g
dy S0 − S f
=
dx Q2 T
1−
g A3
The dynamic equation also can be expressed in terms of the specific energy E :
dy dE / dx
=
dx Q2 T
1− 3
gA
Depending upon the type of flow, dy/dx may take the values:
dy
(a) =0 The slope of the water surface is equal to the bottom slope.
dx (the water surface is parallel to the channel bed) or the flow is
uniform.
dy
(b) = positive The slope of the water surface is less than the bottom slope (S0) .
dx (The water surface rises in the direction of flow) or the profile
obtained is called the backwater curve.
dy
(c) = negative The slope of the water surface is greater than the bottom slope. (The
dx water surface falls in direction of flow) or the profile obtained is
called the draw-down curve.
Notice that the slope of water surface with respect to horizontal (Sw) is different from the
slope of water surface with respect to the bottom of the channel (dy/dx).
dy bd bd
= ≈
dx ad ab
dy
= S0 − Sw
dx
Water Profile Computations (Gradually Varied Flow)
•The figure below gives a sketch of calculating the M1 curve over a given
weir.
Direct Step Method
• One of the most important method used to compute the water profiles is the
direct step method.
• In this method, the channel is divided into short intervals and the computation of
surface profiles is carried out step by step from one section to another.
dx
Applying Bernoulli’s equation between section 1 and 2 , we write:
V12 V22
S0 dx + y1 + = y2 + + S f dx
2g 2g
or S0 dx + E1 = E2 + S f dx
E2 − E1
or dx =
S0 − S f
2. Assume an appropriate value of the depth y2 at the other end of the small reach.
Note that:
3. Calculate the specific energy (E2) at section 2-2 for the assumed depth (y2).
4. Calculate the slope of the energy line (Sf) at sections 1-1 and 2-2 using Manning’s
formula
1 2/3 1 2/3
V1 = R1 Sf1 and V2 = R2 Sf2
n n
Sf 1 + Sf 2
And the average slope in reach is calculated S fm =
2
5. Compute the length of the curve between section 1-1 and 2-2
E2 − E1 E2 − E1
L1,2 = dx = or L1,2 =
S0 − S fm Sf 1+Sf 2
S0 −
2
6. Now, we know the depth at section 2-2, assume the depth at the next section,
say 3-3. Then repeat the procedure to find the length L2,3.
7. Repeating the procedure, the total length of the curve may be obtained. Thus
1 2 1 1 2 1
V = m 3
i 2 V 1 = m 1
3 ib 2
N N
1 2 1
V 1 = m 1
3 i b
2
N
2 1
1
V1 = (2.813) 3
(4 x 10 -4
) 2
0 . 035
V1 = (1 / 0.035 ) ( 2.813 ) 0.667 ( 4 x 10 -4 ) 0.5
V1 = 1.139 m / sec
2
V1
E 1 = h1 +
2 g
E1 = 3 + [ ( 1.139 ) 2 / ( 2 x 9 .81 ) ]
E1 = 3.066 m
To Find Velocity ( V2 )
Continuity Equation A1 x V1 = A2 x V2
h 2 = 2 + h1 = 2 + 3 = 5 m
A2 = b x h2 = 90 x 5 = 450 m 2
Wetted Perimeter ( P2 ) = b + 2h2 = 90 + ( 2 x 5 ) = 100 m
Hydraulic mean depth (m2 ) = A2 / P2
= 450 m² / 100 m = 4.500 m
A1 x V1 = A2 x V2
270 x 1.139 = 450 x V2
V2 = (307.53 / 450 ) = 0.683 m / sec
2
V2
E 2 =h2 +
2 g
E2 = 5 + [ ( 0.683 ) 2 / ( 2 x 9 .81 ) ]
E2 = 5.024 m
To Find Average Velocity ( Vav )
First Average Depth ( hav ) = [ ( h1 + h2 ) / 2 ] = [ ( 3 + 5 ) / 2 ]
( hav ) = 4 m
Continuity Equation Aav x Vav = A2 x V2
Aav = b x hav = 90 x 4 = 360 m 2
Vav = [ ( A2 x V2 ) / Aav ] = [ ( 450 x 0.683 ) / 360 ]
Vav = 0.854 m / sec
Average Hydraulic Mean Depth ( mav ) = [ (m1 + m2 ) / 2 ]
= [ ( 2.813 + 4.500 ) / 2 ]
( mav ) = 3.657 m
To Find Energy Line Slope ( ie )
1 2 1
Vav = m av
3 ie 2
N
2 1
1
0.854 = (3.657) 3
(i e ) 2
0 . 035
0.854 = (1 / 0.035 ) ( 3.657 ) 0.667 ( ie ) 0.5
0.854 = 67.848 ( ie ) 0.5
( ie ) 0.5 = ( 0.854 / 67.848 )
( ie ) = ( 0.854 / 67.848 )2
( ie ) = 1.584 x 10 -4
L=
E 2 − E1 5.024 − 3.066
Length of back water curve L=
ib − ie 4 ×10−4 − 1.584×10−4
( L ) = 8104.305 m = 8.104 Km
Answer
* Length of back water curve ( L ) = 8104.305 m = 8.104 Km
2.The normal depth of flow of water, in a rectangular channel 1.5 m wide, is
one metre. The bed slope of the channel is 0.0006 and Manning’s roughness co-
efficient N = 0.012. Find the critical depth. At a certain section of the same
channel the depth is 0.92 m while at a second section the depth is 0.86 m. Find
the distance between the two sections. Also Find whether the section is located
downstream or upstream with respect to the first section.
Given data
Wide ( b ) = 1.5 m
Normal Depth ( dn ) = 1 m
Bed slope ( ib ) = 0.0006 = 6 x 10 -4
Manning’s N = 0.012
h1 = 0.92 m
h2 = 0.86 m
Find out Length of back water curve ( L ) = ?
Solution
Area (A) = b x dn = 1.5 x 1 = 1.5 m²
Wetted Perimeter (P ) = b + 2dn = 1.5 + ( 2 x 1 ) = 3.5 m
Hydraulic mean depth (m ) = A / P
= 1.5 m² / 3.5 m = 0.429 m
2
1 1
V = m 3
ib 2
N
2 1
1
V = (0.429) 3
(6 x 10 -4
) 2
0 . 012
V = (1 / 0.012 ) ( 0.429 ) 0.667 ( 6 x 10 -4 ) 0.5
V = 1.161 m / sec
Q=AxV
Q = 1.5 x 1.161 = 1.742 m³ / sec
q = Q / b = 1.742 / 1.5 = 1.161 m² / sec
Critical Depth ( yc )
1 1
q 2
3 1 . 161 2
3
y = y =
yc = ( 0.137 ) 0.333 c
g
c
9 . 81
Critical Depth ( yc ) = 0.516 m
2
V1
E 1 = h1 +
2 g
V1 = Q / A1 = 1.742 / b x h1
= 1.742 / 1.5 x 0.92
V1 = 1.262 m / sec
2
V 1
E 1 = h 1 +
2 g
( mav ) = 0.407 m
To Find Energy Line Slope ( ie )
A 2 1
Q = m av
3 i e
2
N
2 1
1.5 x 0.890
1.742 = (0.407) 3
(i e ) 2
0 . 012
1.742 = (1.335 / 0.012 ) ( 0.407 ) 0.667 ( ie ) 0.5
1.742 = 61.080 ( ie ) 0.5
( ie ) 0.5 = (1.742 / 61.080 )
( ie ) = (1.742 / 61.080 )2
( ie ) = 8.134 x 10 -4
Distance between the two sections
E 2 − E1 0 .953 − 1 .001
L = ∆x = L = ∆x =
ib − i e 6 × 10 − 4 − 8 . 134 × 10 − 4
L = ∆ x = 224 . 930 m
Water Surface Slope ܑ ܡ܌b − i e
=
ܠ܌ − ۴ ܍2
܄ av
2
۴ ܍2 =
ܐav
Average Velocity
( Vav ) = [ ( V1 + V2 ) / 2 ] = [ (1.262 + 1.350 ) / 2 ]
( Vav ) = 1.306 m / sec
Fe2= (Vav2 / g hav)
Fe2= [(1.3062) /( 9.81 x 0.890 )] = 0.195
ܡ܌ 6 × 10 −4 − 8.134 × 10 −4
=
ܠ܌ − . ૢ
(dy / dx) = - 2.651 x 10 -4
4yn 4yn 3
2 1
1.5 = × (8 x 10 -4 2
)
0.016 4 + 2yn
5
1.5 x 0.016
=
[4y n ] 3
2
0 . 028 [4 + 2y n ] 3
0 . 857 =
[4y n ] 3
2
[4 + 2y n ] 3
2 5
0 .857 [4 + 2y n ] = [4y n ] 3 3
5 2
[4y n ]
3 − 0 .857 [4 + 2y n ] = 0
3 (i)
5 2
L . H .S = [1.6 ] − 0 . 857 [4 .8 ]
3 3
5 2
L . H . S = [1.64 ] 3 − 0 . 857 [4.82 ] 3
Critical Depth ( yc ) y c = y c =
g 9 . 81
CLASSIFICATION OF CHANNELS
1. 1 y > yn > yc M1
Mild slope
2. 2 yn > y > yc M2
3. 3 yn > yc > y M3
4. 1 y > yc > yn S1
Steep slope
5. 2 yc > y > yn S2
6. 3 yc > yn > y S3
TYPES OF GRADUALLY VARIED FLOW PROFILES
7. 1 y > yn = yc C1
Critical slope
8. 3 y < yn = yc C3
9. 2 y > yc H2
Horizontal
bed
10. 3 y < yc H3
11. 2 y > yc A2
Adverse slope
12. 3 y < yc A3
Classification of Channel-Bed Slopes
Let
1) Critical Slope C : the bottom slope of the channel is equal to the critical slope.
S0 = Sc or yn = yc
2) Mild Slope M : the bottom slope of the channel is less than the critical slope.
S0 < Sc or yn > yc
3) Steep Slope S : the bottom slope of the channel is greater than the critical slope.
S0 > Sc or yn < yc
4) Horizontal Slope H : the bottom slope of the channel is equal to zero.
S 0 = 0 .0
5) Adverse Slope A : the bottom slope of the channel rises in the direction of the
flow (slope is opposite to direction of flow).
S0 = negative
Classification of Flow Profiles (water surface profiles)
• The surface curves of water are called flow profiles (or water surface profiles).
• The shape of water surface profiles is mainly determined by the slope of the
channel bed So.
• For a given discharge, the normal depth yn and the critical depth yc may be
calculated. Then the following steps are followed to classify the flow profiles:
3- The vertical space in a longitudinal section is divided into 3 zones using the
two lines drawn in steps 1 & 2 (see the next figure)
4- Depending upon the zone and the slope of the bed, the water profiles are
classified into 13 types as follows:
(a) Mild slope curves M1 , M2 , M3 .
(b) Steep slope curves S1 , S2 , S3 .
(c) Critical slope curves C1 , C2 , C3 .
(d) Horizontal slope curves H2 , H3 .
(e) Averse slope curves A2 , A3 .
In all these curves, the letter indicates the slope type and the subscript indicates
the zone. For example S2 curve occurs in the zone 2 of the steep slope.
Flow Profiles in Mild slope
5. A river 100 m wide and 3 m deep has an average bed slope of 0.0005. Identify
the type of gradually varied flow profile produced by a low dam which raises
the water surface in the upstream by 1.5 m. Assume N = 0.035.
Given data
Wide ( b ) = 100 m
Normal Depth ( yn ) = 3 m
Bed slope ( ib ) = 0.0005= 5 x 10 -4
Manning’s N = 0.035
Increase in water level / Afflux =1.5 m
Solution
y = yn + 1.5 = 3 + 1.5 = 4.5 m
Area (A) = b x yn = 100 x 3 = 300 m²
Wetted Perimeter (P ) = b + 2yn = 100 + ( 2 x 3 ) = 106 m
Hydraulic mean depth (m ) = A / P = 300 m² / 106 m = 2.830 m
2
A 1
Q = m 3
i b
2
N
PART – B 2 ½ X 16 =40
6)(i) What are the assumptions made in the analysis of Gradually varied flow ?(6)
(ii) The bed width of a rectangular channel is 24 m and the depth of flow is 6 m. The
discharge in the canal is 86 cumecs. The bed slope of the channel is 1 in 4000.
Assume Chezy’s constant C = 60. Determine the slope of the free water surface ?
(10)
7)A rectangular channel 8.5 m wide has a uniform depth of flow of 2.5 m and has a
bed slope of 1 in 3000. If due to weir constructed at the downstream end of the
channel, water surface at a section is raised by 0.8 m, determine the water surface
slope with respect to horizontal at this section. Assume Manning’s n = 0.02 ?
(16)
8)Derive an expression for the length of the back water curve ? (8)