P. 1
LE VERBE

LE VERBE

4.63

|Views: 40,095|Likes:
Publié parcretzulina

More info:

Published by: cretzulina on Nov 11, 2010
Droits d'auteur :Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/10/2015

pdf

text

original

LE VERBE Ier groupe - terminaţia –er: -manger -se promener IIe groupe - terminaţia –ir: - finir - bâtir *la persoanele I, II, III

plural, la indicativ prezent apare grupul “iss” înaintea terminaţiilor IIIe groupe - terminaţia - ir: - sortir - partir - oir: - savoir - pouvoir - vouloir - voir - avoir - re: - prendre - lire - être Les temps Mode indicatif Le présent La verbele de grupa I se îndepărtează terminaţia “-er” de la infinitiv şi se adaugă următoarele terminaţii: -e, -es, -e, -ons, -ez, -ent. Ex: ENTRER J’entre Tu entres il/elle entre nous entrons vous entrez ils/elles entrent La verbele de grupa a II-a se îndepărtează terminaţia “-ir” de la infinitiv şi se adaugă: -is, -is, -it, -issons, -issez, -issent. Ex: FINIR Je finis Tu finis il/elle finit nous finissons vous finissez ils/elles finissent

La verbele de grupa a III-a: - există o categorie de verbe care au terminaţiile exact ca la grupa I (se îndepărtează terminaţia “-ir” de la infinitiv şi se adaugă terminaţiile grupei I) Ex: cueillir, accueillir, tressaillir, offrir, ouvrir, souffrir, couvrir, découvrir OUVRIR J’ouvre Tu ouvres il/elle ouvre nous ouvrons vous ouvrez ils/elles ouvrent - al doilea tip de terminaţii este: -x, -x, -t, -ons, -ez, -ent Ex: vouloir, pouvoir, valoir POUVOIR Je peux Tu peux il/elle peut nous pouvons vous pouvez ils/elles peuvent - al treilea tip de terminaţii este: -s, -s, -t, -ons, -ez, -ent Ex: voir, lire, écrire, mettre, dire, faire, savoir FAIRE → acest verb cât şi verbele dire şi être are forme deosebite la persoana a II-a plural unde terminaţia este “-es” în loc de “-ez” iar la faire şi être la persoana a III-a plural terminaţia este “-ont” în loc de “-ent” Je fais Tu fais il/ elle fait nous faisons vous faites ils/elles font - al patrulea tip de terminaţii este: -s, -s, -d, -ons, -ez, -ent. Ex: prendre, apprendre, comprendre, entendre, tendre, attendre, prétendre PRENDRE Je prends Tu prends il/elle prend nous prenons vous prenez ils/elles prennent - al cincilea tip de terminaţii este: -s, -s, -c, -ons, -ez, -ent. Ex: vaincre, convaincre VAINCRE Je vaincs Tu vaincs il/elle vainc

nous vainquons vous vainquez ils/elles vainquent L’imparfait Se formează prin îndepărtarea terminaţiei “-ons” de la persoana I plural indicativ prezent, adăugându-se terminaţiile: -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient. PARLER Je parlais Tu parlais il/elle parlait nous parlions vous parliez ils/elles parlaient Există o singură excepţie în alcătuirea imperfectului: verbul être care are radicalul “ét” la care primeşte terminaţiile de imperfect. J’étais Tu étais il/elle était nous étions vous étiez ils/elles étaient Le futur simple La verbele regulate, la infinitiv se adaugă terminaţiile: -ai, -as, -a, -ons, -ez, -ont. ENTRER (gr I) FINIR (gr II) SORTIR (gr III) J’entrerai Je finirai Je sortirai Tu entreras Tu finiras Tu sortiras il/elle entrera il/elle finira il/elle sortira nous entrerons nous finirons nous sortirons vous entrerez vous finirez vous sortirez ils/elles entreront ils/elles finiront ils/elles sortiraient Verbele neregulate au un radical special la care se adaugă terminaţiile de viitor. - Ier groupe – aller → ir - j’irai - envoyer → enverr – j’enverrai - IIIe groupe - avoir → aur – j’aurai - être → ser – je serai - savoir → saur – je saurai - devoir → devr – je devrai - recevoir → recevr – je recevrai - apercevoir → apercevr – j’apercevrai - décevoir → décevr – je décevrai - concevoir → concevr – je concevrai - mourir → mourr – je mourrai

- faire → fer – je ferai - pouvoir → pourr – je pourrai - voir → verr – je verrai - vouloir → voudr – je voudrai - faloir → faudr – je faudrai - pleuvoir→ pleuvr – il pleuvra - venir → viendr – je viendrai - tenir → tiendr – je tiendrai - obtenir → obtiendr – j’obtiendrai - cueillir → cueiller – je cueillerai - accueillir → accueiller – j’accueillerai - courir → courr – je courrai Verbele de grupa a III-a terminate în “re” pierd “e”-ul final atunci când primesc terminaţiile de viitor. Ex: PRENDRE → je prendrai Le passé composé Se formează din verbul auxiliar AVOIR sau ÊTRE la prezent şi participiul trecut al verbului de conjugat. *verbele pronominale şi cele intranzitive (de mişcare) au ca auxiliar verbul être Ex: j’ai mangé je suis parti je me suis lavé Le participe passé La verbele de grupa I se îndepărtează terminaţia “-er” de la infinitiv şi se adaugă un “é”. Ex: manger → mangé chanter → chanté aller → allé La verbele de grupa a II-a se îndepărtează terminaţia “-ir” de la infinitiv şi se adaugă “i”. Ex: finir → fini choisir → choisi réussir → réussi La verbele de grupa a III-a sunt 5 tipuri de terminaţii: - é : être → été naître → né - u : voir → vu avoir → eu vouloir → voulu pouvoir → pu savoir → su devoir → dû pleuvoir → plu plaire → plu lire → lu

rendre → rendu venir → venu se souvenir → souvenu tenir → tenu - s : mettre → mis prendre → pris acquérir → acquis - t : faire → fait écrire → écrit mourir → mort ouvrir → ouvert offrir → offert -i : sortir → sorti partir → parti mentir → menti Le plus-que-parfait Se formează din imperfectul auxiliarului avoir sau être şi participiul trecut al verbului de conjugat. Ex: j’avais écrit (eu scrisesem) j’étais venu (eu venisem) Le passé simple La verbele de grupa I – de la infinitivul verbelor se îndepărtează terminaţia “-er” şi la radicalul rămas se adaugă terminaţiile: -ai, -as, -a, -âmes, -âtes, -èrent. Ex: je parlai je me promenai La verbele de grupa a II-a – de la infinitivul verbelor se îndepărtează terminaţia “-ir” şi la radicalul rămas se adaugă terminaţiile: -is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent. Ex: je finis je me divertis La verbele de grupa a III-a avem 3 tipuri de terminaţii: → -ins, -ins, -int, -înmes, -întes, -inrent Aceste terminaţii sunt specifice doar pentru 2 verbe: venir şi tenir (şi compuşii lor) → -is, -is, -it, -îmes, -îtes, -irent Aceste terminaţii sunt specifice verbelor al căror participiu se termină în “i”. Ex: partir, dire, sortir, mentir → -us, -us, -ut, ûmes, -ûtes, urent Aceste terminaţii sunt specifice verbelor al căror participiu se termină în “u”. Ex: vouloir, avoir, connaître, croire, devoir Excepţii: être (je fus, tu fus, il fut, nous fûmes, vous fûtes, ils furent) voir (je vis, tu vis, il vit, nous vîmes, vous vîtes, ils virent) attendre (j’attendis) entendre (j’entendis)

craindre (je craignis) peindre (je peignis) joindre (je joignis) écrire (j’écrivis) naître (je naquis) mourir (je mourus) faire (je fis) offrir (j’offris) souffrir (je souffris) ouvrir (j’ouvris) couvrir (je couvris) découvrir (je découvris) s’asseoir (je m’assis) rendre (je rendis) (şi toţi compuşii săi) déduire (je déduisis) (verbele terminate în “-duire” au această formă) vaincre (je vainquis) tendre (je tendis) Le passé récent I Se formează din prezentul verbului venir + prepoziţia de + infinitivul verbului de conjugat. Nu există în limba română de aceea se traduce cu perfectul compus însoţit de: tocmai, deabia, abia, recent, acum, adineaori, cu puţin timp în urmă, de puţin timp, acum câteva minute. El arată o acţiune care s-a încheiat cu puţin timp înainte de momentul vorbirii. Ex: Eu acum am ajuns de la şcoală. Je viens d’arriver de l’école. Le passé récent II Se formează din imperfectul verbului venir + prepoziţia de + infinitivul verbului de conjugat. Nu există în limba română de aceea se traduce cu mai mult ca perfectul însoţit de: tocmai, de-abia, abia, recent, acum, adineaori, cu puţin timp în urmă, de puţin timp, acum câteva minute. El arată o acţiune care s-a încheiat de curând faţă de o altă acţiune din trecut. Ex: Eu tocmai ascultasem acea melodie când el m-a strigat. Je venais d’écouter cette mélodie-là quand il m’a appelé. Le futur antérieur Se alcătuieşte din viitorul simplu al auxiliarelor avoir sau être şi participiul trecut al verbului de conjugat. Ex: j’aurai écrit (eu voi fi scris) je me serai promené

Le passé antérieur Se formează din perfectul simplu al auxiliarelor avoir sau être si participiul trecut al verbului de conjugat. Nu există în limba română. Se traduce cu perfectul compus. Acest timp apare în subordonata temporală marcând raport de anterioritate faţă de propoziţia principală care are verbul la perfect simplu. Ex: Mă uitai la TV de îndată ce am intrat în casă. Je regardai la télé aussitôt que je fus entré dans la maison. Mode subjonctif (conjunctiv) Le présent Se formează astfel: de la indicativul prezent al verbelor, de la persoana a III-a plural se îndepărtează terminaţia “-ent” şi se adaugă terminaţiile: -e, -es, -e, -ions, -iez, -ent. Subiectul este precedat de conjuncţia “que” echivalentul conjuncţiei “să” din româneşte. Ex: que je me promène que je finisse que je parte Verbele neregulate pot avea radicali speciali la care să adauge terminaţiile sau pot schimba radicalii în timpul conjugării. Verbele neregulate la grupa I: ALLER ENVOYER que j’aille que j’envoie que tu ailles que tu envoies qu’il aille qu’il envoie que nous allions que nous envoyions que vous alliez que vous envoyiez qu’ils aillent qu’ils envoient Verbele neregulate la grupa a III-a: VENIR VOIR PLEUVOIR VOULOIR que je vienne que je voie qu’il pleuve que je veuille que tu viennes que tu voies que tu veuilles qu’il vienne qu’il voie qu’il veuille que nous venions que nous voyions FALLOIR que nous voulions que vous veniez que vous voyiez qu’il faille que vous vouliez qu’ils viennent qu’ils voient qu’ils veuillent FAIRE POUVOIR SAVOIR DEVOIR que je fasse que je puisse que je sache que je doive que tu fasses que tu puisses que tu saches que tu doives qu’il fasse qu’il puisse qu’il sache qu’il doive que nous fassions que nous puissions que nous sachions que nous devions que vous fassiez que vous puissiez que vous sachiez que vous deviez qu’ils fassent qu’ils puissant qu’ils sachent qu’ils doivent

Verbele avoir şi être nu respectă nici măcar terminaţiile. AVOIR ÊTRE que j’aie que je sois que tu aies que tu sois qu’il ait qu’il soit que nous ayons que nous soyons que vous ayez que vous soyez qu’ils aient qu’ils soient Le passé Se alcătuieşte din conjunctivul prezent al auxiliarelor avoir sau être şi participiul trecut al verbului de conjugat. Ex: que j’aie écrit que je sois parti que je me sois habillé L’imparfait Se formează de la persoana a II-a singular de la perfectul simplu, se îndepărtează “s”-ul final şi se adaugă: -sse, -sses, -t (vocala din faţa lui t va primi accent circumflex), -ssions, -ssiez, -ssent. Ex: que j’écrivisse que je finisse que j’envoyasse Le plus-que-parfait Se formează din conjunctivul imperfect al auxiliarelor avoir sau être şi participiul trecut al verbului de conjugat. Ex: que j’eusse effacé que je me fusse souvenu Mode conditionnel Le présent Se formează: - la verbe regulate – din infinitiv + terminaţii: -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient - la verbe neregulate – din radicalul de viitor + terminaţii: -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient Ex: oublier - j’oublierais (aş uita) savoir - je saurais (aş şti)

Le passé Se formează din condiţionalul prezent al auxiliarelor avoir sau être şi participiul trecut al verbului de conjugat. Ex: j’aurais fait (eu aş fi făcut) je serais parti (eu aş fi plecat) Mode impératif Le présent Acest mod indică o comandă, un ordin. Spre deosebire de limba română unde imperativul are forme la persoana a II-a singular şi a II-a plural, în limba franceză imperativul are 3 forme: persoana a II-a singular, persoana I plural, persoana a II-a plural. Aceste forme se iau de la indicativ prezent, dar fără Subiect. *la imperativul verbelor de grupa I, persoana a II-a singular dispare “s”-ul din terminaţie Ex: - Parle! - Parlons! - Parlez ! *verbele pronominale vor fi urmate de pronumele reflexiv Ex: - Lave-toi! - Lavons-nous! - Lavez-vous! Excepţii: AVOIR ÊTRE SAVOIR VOULOIR - Aie! - Sois! - Sache! a) - Veux! b) - Veuille! - Ayons! - Soyons! - Sachons! - Voulons! - Veuillons! - Ayez! - Soyez! - Sachez! - Voulez! - Veuillez! *Verbul POUVOIR nu are imperativ Le passé Se formează din imperativul auxiliarului avoir sau être şi participiul trecut al verbului de conjugat. Ex: - Aie eu! Mode infinitif Le présent Este forma verbului din dicţionar. Ex: avoir, être Le passé Se formează din infinitivul auxiliarului avoir sau être şi participiul trecut al verbului de conjugat. Ex: avoir eu, être parti

Mode participe Le présent Nu există în limba română, se traduce cu gerunziul. Se formează de la persoana I plural a indicativului prezent de la care se îndepărtează terminaţia “-ons” adăugându-se “-ant”. Ex: mangeant, partant, faisant, venant *participiul prezent seamănă cu gerunziul ca şi formă, îi lipseşte prepoziţia “en” Excepţii: avoir→ayant être→étant savoir→sachant Mode gérondif Se formează de la persoana I plural a indicativului prezent de la care se îndepărtează terminaţia “-ons” adăugându-se “-ant”. Forma verbului va fi precedată de prepoziţia “en”. Ex: en allant, en finissant, en venant Excepţii: avoir → en ayant être → en étant savoir → en sachant Fraza condiţională (Le SI conditionnel) Proposition principale 1. présent / futur simple / impératif Ex: a) Vin la tine Je viens chez toi b) Voi veni la tine Je viendrai chez toi c) Vino la mine Viens chez moi 2. conditionnel présent Ex: Eu aş veni la tine Je viendrais chez toi 3. conditionnel passé Ex: Eu aş fi venit la tine Je serais venu chez toi → Proposition subordonnée présent dacă Maria e acasă. si Marie est à la maison. dacă Maria va fi acasă. si Marie est à la maison. dacă Maria va fi acasă. si Marie est à la maison. imparfait dacă Maria ar fi acasă. si Marie était à la maison. plus-que-parfait dacă Maria ar fi fost acasă. si Marie avait été à la maison.

Concordanţa timpurilor La indicativ: I Dacă verbul propoziţiei principale e la prezent sau la viitor, în propoziţia subordonată se va folosi: a) prezent pentru un raport de Simultaneitate Il pense que nous approuvons son idée. b) viitor pentru un raport de Posterioritate Il pense que nous approuverons son idée. c) un timp trecut pentru un raport de Anterioritate Il pense que nous avons approuvé son idée. II Dacă verbul propoziţiei principale e la un timp trecut, în propoziţia subordonată se va folosi: a) imperfectul pentru un raport de Simultaneitate Ce matin j’ai vu qu’il neigeait. b) condiţionalul prezent pentru un raport de Posterioritate Je ne savais pas qu’il nous ferait une telle surprise. c) mai mult ca perfectul pentru un raport de Anterioritate Il m’a dit qu’il avait fini ce livre. La conjunctiv: I. Dacă verbul propoziţiei principale e la prezent sau la viitor, în propoziţia subordonată se va folosi: a) conjunctiv prezent pentru un raport de Simultaneitate sau Posterioritate Ex: Eu nu cred că el vine la mine. (raport de Simultaneitate) Je ne crois pas qu’il vienne chez moi. Eu nu cred că el va veni la mine peste 3 luni. (raport de Posterioritate) Je ne crois pas qu’il vienne chez moi dans trois mois. Eu nu voi crede că el va veni la mine peste 3 luni. (raport de Posterioritate) Je ne croirai pas qu’il vienne chez moi dans trois mois. b) conjunctiv trecut pentru un raport de Anterioritate Ex: Eu nu cred că el a venit la mine acum 3 luni. (raport de Anterioritate) Je ne crois pas qu’il soit venu chez moi il y a trois mois. Eu nu voi crede că el a venit la mine acum 3 luni. (raport de Anterioritate) Je ne croirai pas qu’il soit venu chez moi il y a trois mois. II. Dacă verbul propoziţiei principale e la un timp trecut, în propoziţia subordonată se va folosi: a) conjunctiv imperfect pentru un raport de Simultaneitate sau Posterioritate Ex: Nu credeam că el este aici. (raport de Simultaneitate) Je ne croyais pas qu’il fût ici. Nu credeam că el va fi aici peste 2 ani. (raport de Posterioritate) Je ne croyais pas qu’il fût ici dans deux ans.

b) conjunctiv mai mult ca perfect pentru un raport de Anterioritate Ex: Eu nu credeam că el a fost aici ieri. (raport de Anterioritate) Je ne croyais pas qu’il eût été ici hier.

You're Reading a Free Preview

Télécharger
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->